Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Bademcik İltihabı Nedir,Bademcik Tedavisi Nasıl Yapılır?
HastalıklarTedaviler

Bademcik İltihabı Nedir,Bademcik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bademcik İltihabı Nedir,Bademcik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bademcik iltihapları genellikle virüsler ve bakteriler yoluyla oluşmaktadır.
Özellikle halk arasında beta mikrobu olarak bildiğimiz mikrop vücuttan bu anlamda ciddi problemler yaratmaktadır. Bu mikrop türünün kandaki toksinleri bebeklerde, kalpte ve eklemlerde problem oluştururlar. Böbreklerde böbrek yetmezliklerine, kalpte kalp romatizmasına ve eklemlerde de eklem romatizmasına neden olurlar.

Bademcik Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bademcik tedavisi genellikle ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi şeklinde yapılır. Özellikle bademcik iltihaplarında ilaç tedavisi ile devam edilir. Ilaç tedavilerinde özellikle antibiyotikler tercih edilmektedir.
Kişinin enfeksiyon geçirdiği durumda yatak istirahatinde olması, bol sıvı alması ve gerekli destek tedavileri alınması önerilir.
Cerrahi tedavide kriterler değişmektedir. Bademcik ameliyatına karar vermek için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında enfeksiyonun sıklığı önemlidir. Özellikle çocuklarda bir yıl içerisinde 7 kez bademcik iltihabı geçiriliyor ve bir doktor tarafından da teyit edilmiş ise bu durum ameliyat için yeterlidir. Bunun haricinde enfeksiyon olmasa bile bademciklerin bazı kapatacak şekilde büyük olmaları da alınmaları için bir sebeptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir