Pazar, Kasım 28
Home>>Spor>>Egzersiz>>Bacaklar İçin Yapılan Bu Egzersizin Vücudumuza Faydaları
EgzersizSporSpor ve Beslenme Uzmanı Ömer CüceSpor ve Beslenme Uzmanı Ömer Cüce

Bacaklar İçin Yapılan Bu Egzersizin Vücudumuza Faydaları

Bacaklar İçin Yapılan Bu Egzersizin Vücudumuza Faydaları

Tam hızda yaşadık ve sürekli hareket halinde kaldık. Bu yüzden bugün birçok insan, fazla çaba ve zaman gerektirmeyen etkili egzersizleri çok merak ediyor. Örneğin, yorgunluğu hafifletmenize ve günde sadece 20 dakika içinde ruh halinizi önemli ölçüde geliştirmenize yardımcı olacak bir egzersiz bulduk.

Bacaklarınızı Doğru Şekilde Kaldırmak

  • Duvara yakın rahat bir pozisyon seçin ve alt sırtınızın altına bir yastık veya yumuşak bir silindir koyun.
  • Bacaklarınızı kaldırın ve duvar boyunca gerdirin. Elleriniz vücudunuzun yan taraflarında rahatlatılmalıdır.
  • 15-20 dakika bu pozisyonda kalın.

Giysilerinizin kan dolaşımını engellememesi önemlidir. Bel kemerleri olmadan en rahat ve gevşek kıyafetleri giymeyi tercih edin. Tabii ki, 20 dakika boyunca yerde hareketsiz uzanmak düzenli egzersiz gibi gelmiyor. Daha çok yoga veya rahatlama tekniği gibidir. Bununla birlikte, bu eğlencenin dolaşım sistemine çok fazla faydası vardır.

Bu egzersizin tek kısıtlılığı bacakların veya omurganın yeni veya kronik bir zedelenmesidir. Ayrıca, birçok yeni başlayanlar aşağıdaki hataları yaparlar: bir duvardan çok uzakta ya da ona çok yakın uzanmak ya da boynun altına çok yumuşak bir silindir koymak. Bu tür hareketler kas gerginliğine yol açabilir ve omurganın düzleşmesine müdahale edebilir. Günde 20 dakika bu şekilde durmanın vücudumuza faydaları şunlardır:

Bacaklarımızdaki Ağırlık Hissini Ortadan Kaldırır

Bacaklardaki şişlik ve şişkinlik hissi, zayıf kan dolaşımı ile bağlantılıdır. Diğer nedenlerin yanı sıra, bu bir kalp ya da böbrek bozukluğu, aşırı kilo ya da sağlıksız bir diyet nedeniyle ortaya çıkabilir. Şüphesiz, şişliğin nedenini belirlemeli ve tedavi etmelisin. Ancak bu egzersiz, bacakların kaldırılması, kan dolaşımında iyileşmeye katkıda bulunduğundan, ana tedaviye çok iyi bir katkı olabilir.

Rahatça Yüksek Topuklu Ayakkabı Giyebilirsiniz

Kimse bu yüksek topukluların bir kadını harika göstermesine itiraz edemez. Ancak, her zaman bu tür ayakkabılar giymeyi seviyorsanız, sağlığınıza zarar verebilir. Kadınların neden olduğu zayıf vücut ağırlığı dağılımı nedeniyle yüksek topuklu giyerken sık sık yorgunluk hissederler. İnce uzun bir gün sonra, bir süre bacaklarınızı kaldırmak harika olurdu. Eve gittiğinde, ayakkabılarını çıkar, bacaklarını kaldır ve rahatla.

Mesele şu ki, bacaklarımız günün sonunda gerçekten yoruluyor. Vücudunuzun konumunu değiştirerek ve venöz kanalı iyileştirerek onlara biraz dinlenmelisiniz. Bu egzersize ek olarak, bacaklara hafifçe masaj yaparak sıcak bir duş alabilirsiniz.

Sindirim Sisteminizin Daha İyi Olmasını Sağlar

Bacaklarınızın yukarı kaldırılması, midenizin görevini daha iyi yapmasında oldukça etkilidir. İç organlara kan akışı, kanın bacaklardan drenajı ile iyileştirilir. Midenin peristaltizminden sorumlu olan pürüzsüz kaslar daha iyi kasılır (peristalsis, sindirilen yiyeceklerin hareketi için gerekli olan kas kasılmasıdır). Aynı zamanda, artan kan dolaşımı, sindirim sisteminin çalışmasını geliştirir. Bu egzersizi düzenli olarak yaparsanız, tükettiğiniz çoğu besin hızlı bir şekilde emilir.

Sinir Sisteminizi Gevşetir ve Ruh Halinizi İyileştirir

Bu konumda vücudunuz daha rahat olacak ve daha fazla hava alacaktır. Vücut dokusu daha fazla oksijen alır ve kan dolaşımını iyileştirir, tüm iç organları besinlerle besler. Bu sinir sistemi için faydalıdır ve şakaklar, boyun ve mide çevresindeki kas gerginliğini azaltır.

Uykusuzluğu Önler ve Uyku Kalitenizi Arttıracaktır

Uykusuzluğun sebeplerinden biri, bacaklarda tekrarlayan hoş olmayan bir duygudur (goosebumps, yanma veya şişme). Düzenli bacak egzersizi bu semptomlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Dahası, beyin doğru solunum ve daha iyi kan dolaşımı ile daha fazla oksijen alacak. Kişisel uyku daha derin ve daha iyi hale gelecektir. Bu pozisyonda kalmak bir meditasyona benzemektedir, yani bir insanın küçük problemlerle dikkatini dağıtmadığı, bedeni ve zihni huzur içinde tuttuğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir