Pazar, Nisan 18
Home>>Hastalıklar>>Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Ayaklarda ağrı uzun bir süre devam ederse ayakkabı sorunundan kaynaklanıyor olabilir.

10 kadından 8i ayakkabı sorunu yaşar. Yüksek topuklu dar ve rahatsız ayakkabılardan uzak durun. Ayak kemiklerinde ve bilekte çatlak ve kırık oluşabilir. Olası nedenleri yoğun egzersiz, basketbol aşırı mesafe koşuları gibi ağır sporlardır. Osteoporoz zayıflamış kemik riskini artırır.

Kırmızı, beyaz ve mavi tırnaklarınız varsa, Raynaud hastalığınız olabilir. Tırnakların doğal rengi kaybolur. Damarlarda daralma görülür. Stres ve sıcaklık değişimi neden olabilir. Romatoid artrit, Sjogren hastalığı, tiroid sorunlarınız olabilir.

Ayak parmaklarınız soğuksa, kan akışınız zor oluyor demektir. Sigara ve alkolden kaynaklanabilir. Yüksek tansiyon kalp hastalığı gibi bir dolaşım sorununuz olabilir. Diyabet ve sinir hasarı da kan akışını önler ayaklar buz gibi olur. Hipotiroid ve anemi gibi testler yaptırılmalıdır.

Topuk ağrısı, topuk kemiğine giden bağlardaki deformasyondur. Ayağınızın üzerine basınca baskı ve ağrı görülür iltihaplanma olabilir. Nedenleri, artrit, egzersiz, kötü ayakkabı, topuk kemiği sorunları, enfeksiyon, kırık ya da tümör olabilir.

Ayağı sürüme sorununda ayaklarda sinir hasarı meydana gelmiş olabilir. Duyu kaybı, şeker hastalığı, enfeksiyon, alkol etkisi ve vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.
Yumru tırnak sorununda, parmaklarda şekil değişikliği görülür. Tırnaklar üste doğru eğrilir. Altta yatan nedenlerinin başında akciğer hastalığı gelir. Kalp hastalığı, karaciğer ve sindirim bozuklukları enfeksiyon da nedenleri arasındadır.

Ayaklarda yanma, sinir hasarı ve şeker hastalığı, B vitamini eksikliği, mantar, kronik böbrek hastalığı, bacaklarda ve ayaklarda dolaşım yetersizliği (periferik arter hastalığı) veya hipotiroid sonucu olabilir.
Kaşıntılı ayaklar mantar enfeksiyonu olabilir. Kimyasal madde ve cilt bakım ürünlerinden kaynaklanabilir. Sedef hastalığı veya bağışıklık sorunu olabilir.

Sarı tırnaklar mantar, lenfödem, akciğer sorunları veya romatizmaya işaret edebilir.
Beyaz tırnaklar yaralanma, tırnak enfeksiyonu, sedef, karaciğer ve kalp yetmezliği veya diyabet sonucudur.
Tırnaklarda pütürleşme ise depresyon veya tırnak plağında büyüme bozukluğundan olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir