Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayaklarınız Kokuyorsa Eğer..
Faydalı BilgilerHastalıklarNasıl YapılırNe Nedir?Sağlık HaberleriTedaviler

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayaklarınız Kokuyorsa Eğer..

Ayak Kokusu İçin Önlemler Nelerdir?

Ayaklar, kapalı kaldığı için kokmaya çok elverişlidir. Bunun nedeni nemli ve terli ortamlarda bakterilerin daha kolay üreyebilmesidir. Ayak kokusundan kurtulmak için temel unsur, ayakların temiz ve kuru olmadır. Bu yazımızda ayak kokusu için evde alabileceğiniz önlemler ve çeşitli doğal tedavilerdir. Bunları uygulamanıza rağmen ayak kokusu devam ediyor ise bir doktordan yardım alın. Adım adım alabileceğiniz önlemler bahsedelim.

Ayak Kokusunun Giderilmesi İçin Gerekli Çözüm;

1.Adım

Her gün ayaklarınızı yıkayarak oluşan bakterileri ve bakteri oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

2.Adım

Duş veya banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarınızı iyice kurulayın. Ayakların nemli kalması bakteri ve mantarların üremesini kolaylaştıracaktır.

3.Adım

Banyo sorası kokuya karşı etkili olan ayak pudralarından kullanın

4.Adım

Pamuklu çorap giyin ve sık sık çorap değiştirin. Eğer çorap değiştirirken ayaklarınız nemli ise kurulayın veya pudra kullanın

5.Adım

Ayak kokusunun en önemli nedenlerinden birisi de yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle havalandırması iyi olan ayakkabıları tercih edin. Deri veya kanvas ayakkabıları kullanmanız faydalı olacaktır. Plastik, lastik, naylon içeren ayakkabılarda hava akışı iyi olmayacağı için ayakların daha fazla terlemesine ve bakteri üremesine neden olarak ayak kokusuna neden olur.

6.Adım

Eğer imkanlarınız elveriyor ise yedek ayakkabı taşıyın (araba veya iş yerinde). Ayrıca aynı ayakkabıyı sürekli giymeyin, imkanlarınız doğrultusunda her gün farklı ayakkabı giymeye özen gösterin

7.Adım

Aşırı terlemenin önüne bu öneriler ile geçemiyor iseniz ayaklarınıza anti-perspirant kullanabilirsiniz.  Yatmadan önce de kullanabilirsiniz.

Arama Yapılan Kelimeler:

  • ayak kokusuna kur
  • pratik bilgiler ayak kokusu
  • ayak kokusu nasıl giderilir
  • ayak kokusu için bitkisel çözümler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir