Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu İçin Doğal Tedaviler
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu İçin Doğal Tedaviler

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu İçin Doğal Tedaviler

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu ya da diğer ismiyle Leaky Guts sağlık açısından yeni değildir. Sindirim sorunları ile ilgili sağlıksız belirtilerden herhangi biriyle zayıf bağırsak sağlığı, aşırı geçirgen bağırsak sendromuna yol açabilir. Çeşitli nedenler ve semptomlar, sızan bağırsak problemlerine işaret eder ve derhal tedavi edilmesi gerekir.

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu bağırsak duvarlarından toksinlerin ve bakterilerin sızdığı sağlıksız bir sindirim rahatsızlığıdır. Aslında, birçok tıp uzmanının gözünde, sızıntı gerçek bir durum değildir, ancak birçok bilimsel araştırma türü, sızan bağırsağın var olduğunu ve birden fazla tıbbi rahatsızlık olduğunu iddia etmektedir.

TopluBilgi olarak bu yazıda, sızan bağırsakları tedavi etmek için bazı gerçekleri, nedenleri, semptomları ve şifa yollarını anlatacağız, bu yüzden okumaya devam edin.

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Sızıntılı bağırsak ya da aşırı geçirgen bağırsak sendromu, karın duvarı ya da sindirilmemiş, sağlıksız toksinler, bakteriler, safsızlıklar, hatta gıda parçacıkları bağırsak yoluyla kan dolaşımına geçebilir. Bu bağırsak sızıntısı, yabancı maddelerin ve enzimlerin kanın içine girmesine izin verir ve bağışıklık sistemini zayıflatır, bu da iltihaplı ve alerjik reaksiyonları teşvik eder ve sağlığı dengesizleştirir.

Sağlıksız ürünlerin bu şekilde girmesi, migren, bağırsak tahrişleri, egzama, kronik yorgunluklar, gıda alerjileri, romatoid artrit ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlıkla ilgili çok fazla bilimsel kanıt da, sızan bağırsakların multipl skleroz, cilt problemleri, otizm, şişkinlik, fibromiyalji, tiroid anormallikleri ve ruh hali değişimlerinin ardındaki nedenlerden biri olduğunu iddia etmektedir.

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri

  • Sindirim Sorunları: Dispepsi, Ishal, Kabızlık, Gıda Hassasiyeti ve Alerjiler vb.
  • Bağışıklık Sorunları: Cilt Alerjileri ve Hassasiyeti, Astım, Eklem veya Kronik Ağrı, Cilt Tahrişleri (Kızarıklık, Döküntüler ve Rosacea).
  • Kan Akıntısında Serotonin Eksikliği (Kan trombositlerinde bileşik). Bu da depresyon, migren, anksiyete, duygudurum değişiklikleri, yorgunluk, hafıza bozukluğu, ADD ve DEHB’ye yol açabilir.
  • Kalp Sorunları, Eklem Ağrısı, Artrit, Lupus, vb.
  • Karbonhidrat ve şeker özlemi.

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu İçin Doğal Tedaviler

Kemik Suyu

Kemik Suyu, sızan bağırsak için en iyi şifa çözümlerinden biridir. Bağırsak geçirgenliği ve ilişkili sorunları olan kolajen, protein, mineraller, prebiyotik, anti-inflamatuar ve flavonoid özellikleri bakımından zengindir. Aynı zamanda hasarlı bağırsak astarını besler ve iltihabı azaltır.

Esansiyel Yağlar

Çok sayıda uçucu yağ türü, kendi belirtilen sağlık özellikleriyle sızan bağırsaklara fayda sağlar. Bazı uçucu yağlar aşağıda belirtilmiştir:

Nane Esansiyel Yağı: Nane yağı, antioksidan, anti-enflamatuar, antimikrobiyal özelliklerle miras alınan, bağırsak geçirgenliğinin genel sağlığına yardımcı olan ve bağırsak astarını da geliştiren zengin esansiyel bir yağdır.

Nane Esansiyel Yağının Kullanımı: Bir bardak suya 1-2 damla nane esansiyel yağı ekleyip günlük olarrak 1 bardak içiniz.

Kimyon Esansiyel Yağı: Kimyon yağı, bağırsak, bağırsak, mide ağrısı ve diğer yutma problemleri için antienflamatuar, antiseptik ve diğer sağlıklı özellikleri ve bileşikleri ile zenginleştirilmiştir.

Kimyon Yağının Kullanımı: Bir bardak suya 1-2 damla kimyon esansiyel yağı ekleyip iyice karıştırdıktan sonra içiniz.

Ayrıca diğer esansiyel yağlar da vitaminler, mineraller, antioksidanlar, anti-enflamatuar gibi özelliklere sahip olduğundan aşırı geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde kullanılabilir: Kekik Yağı, Kakule Yağı, Zencefil Yağı ve Karanfil Yağı

Elma Sirkesi

Vücudun pH seviyesini düzenlemede yardımcı olur. Ayrıca, geçirgen bağırsak sendromu için faydalı olan antioksidan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar gibi bileşenler açısından zengindir. Elma sirkesi ayrıca bağırsağıtoksinlerden ve bakterilerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Geçirgen bağırsak sendromu için elma sirkesinin kullanımı: Bir bardak suya iki çorba kaşığı saf elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra içiniz.

Vitamin A ve Vitamin D

Vitamin eksikliği olduğunda, bağışıklık sistemi etkilenir, bu durum aşırı geçirgen bağırsak sendromuna ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. A vitamini ve D vitamini eksikliği, bağırsak astarı ve hücrelerinin zarar görmesine ve sonuç olarak geçirgen bağırsaklara sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu vitaminlerin her ikisinin de uygun şekilde alınması genel sağlığı artırır ve aynı zamanda iltihaplanma seviyesini de azaltır.

Vitamin eksikliğini önlemek için, dengeli bir diyetle uygun miktarda vitamin ve mineral alın. A vitamini ve D bakımından zengin besinler: havuçlar, şalgamlar, yumurtalar, brokoli vb.

Aloe Vera

Aloe vera, antik çağlardan beri birçok hastalığı tedavi etmek ve için kullanılan en eski ve güçlü kaynaklardan biridir. Aloe vera vitaminler, mineraller, antioksidanlaı, antienflamatuar, antiseptik, antimikrobiyal ve diyet lifi açısından zengindir. Aloe vera, toksinleri, kirleri temizleyen ve enfeksiyonlara karşı savaşan doğal bir detoksdur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak problemlerini giderir. Aloe vera’nın sayısız faydası vardır.

Günde 2 fincan taze aloe vera suyu içmek geçirgen bağırsak sendromunu yenmenize yardımcı olacaktır.

Çaylar

Zencefil Çayı: Zencefil çayı, vücudun toksik maddelerden kurtulmasını sağlayıcı doğal detokslayıcı olarak çalışan sağlıklı bir içecektir. Antioksidanlar, anti-enflamatuar ve antibiyotik özellikleri sayesinde bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur. Zencefil çayı midede, bağırsakta ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir. Bağırsak astarını güçlendirerek aırı geçirgen bağırsak sendromundan kurtulmanıza yardımcı olur.

Yeşil Çay: Bu anti-inflamatuar, antioksidan özelliklere sahip çay sızan bağırsak sendromuna karşı oldukça etkili ve bağışıklık güçlendirmek için doğal ilaçlar biridir. Bu sıcak içecek ayrıca kilo, stres, toksinler ve daha fazlasından kurtulmanıza yardımcı olur. Yeşil çay, organ hasarı riskini azaltan birçok ciddi sağlık sorununu tedavi etmenin bitkisel yoludur.

Kombu Çayı: Kombu Çayı, birçok faydası bilinen bitkisel bir içecektir. Bu içecek çeşitli vücut organları ve fonksiyonları için nimet olan probiyotikler, antioksidanlar, anti-inflamatuar bakımından zengindir. Kambu (Kambucha) çayı, sızan bağırsak problemlerini, bağırsak hastalığını ve diğer abdominal çöküşleri engelleyecek vitaminler ve minerallerle doludur.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi her zaman tam bir gıda, vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, proteinler, diyet lifi, antioksidanlar, anti-enflamatuar ve birçok sağlık artırıcı özellikler açısından zengin bir dengeli beslenme ürünü olduğu söylenir. Yulaf ezmesi vücudun genel sağlığına fayda sağlar ve mide, bağırsak ve bağırsak geçirgenliği sağlığını düzenler. Bağırsak astarı ve hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur.

Omega-3

Omega 3 yağları, proteinler, anti-inflamatuar ve yaşlanma karşıtı bileşikler açısından zengin olan yağ asitlerinden biridir. Omega 3 veya balık yağı takviyeleri vardır, ancak doğal yol daha besleyici ve sağlıklıdır. Omega 3, somon, ton balığı, uskumru gibi balıklarda bulunur. Omega 3 vegan takviyeleri için keten tohumu, ceviz, chia tohumu, kanola yağı, deniz yosunu, Bürksel lahanası, fasulye, kabak, yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Vücut bağışıklığını, bağırsaktaki hücre oluşumunu hızlandıracak ve sızan bağırsak sorunlarının iyileşmesinde yardımcı olacaktır.

Yoğurt

Yoğurt her zaman antienflamatuar ve antimikrobiyal bileşiklerle bol miktarda bulunan sağlıklı besin maddesi olarak kabul edilir. Yoğurt, aynı zamanda, sızan bağırsak sendromunu ve bağırsak ile ilgili diğer hastalıkları düzenlemede yardımcı olan vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Aynı zamanda vücudun bağışıklığını da iyileştirirler.

Manuka Balı

Manuka balında bulunan antienflamatuar ve antioksidan seviyesi, sızan bağırsakları iyileştirir ve bağırsak astarının sağlığını kazanmaya yardımcı olur. Ayrıca abdominal geçirgenlik ağrısını azaltmak için destekleyici bir şekilde çalışır.

Sarımsak

İyi! Bu sızan bağırsak, mide sorunları ve diğer bağırsak sağlık sorunları tedavi etmek için en iyi bileşenlerden biri. Sarımsak, anti-oksidanlar, antibakteriyel ve anti-inflamatuar enzimler ile doludur, ayrıca bağışıklık ve genel sağlığınızı iyileştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir