Cumartesi, Kasım 27
Home>>Gebelik - Hamilelik>>Asetaminofen Nedir? Gebelik Döneminde Asetaminofen Almak Güvenli Mi ?
Gebelik - HamilelikNe Nedir?Tıp Sözlüğü

Asetaminofen Nedir? Gebelik Döneminde Asetaminofen Almak Güvenli Mi ?

ASETAMİNOFEN NEDİR? GEBELİKTE ASETAMİNOFEN ALMAK GÜVENLİ MİDİR?

Asetaminofen, hamilelik döneminde reçetesiz alabileceğiniz baş ağrısı ve sıcaklık düşürücü bir ilaçtır. Peki hamilelik döneminde asetaminofen almak ne kadar güvenlidir? Günde ne kadar asetaminofen almalısınız? Asetaminofen ne işe yarar? Asetaminofenin yan etkileri nelerdir?  Gebelikte asetaminofen kullanmak hakkında bilgi.

Hamilelik sırasında kullanılan reçetesiz (OTC) ilaçlar arasında, asetaminofen belki de en yaygın olanıdır. Çalışmalar, doğru dozda alındığında asetaminofen’in hamilelik sırasında kullanım için güvenli olduğunu bulmuştur. Hamile olan kadınların yaklaşık % 40 – 60’ı bu ilacı, hamilelik sırasında ateş ve baş ağrısından kurtulmak için kullanır.

Asetaminofen Nedir?

Yaygın olarak parasetamol olarak bilinen Asetaminofen, Tylenol markası altında satılan bir OTC (reçetesiz alınabilen ilaç) ilacıdır. FDA kategorisi B altındadır ve genellikle hamilelik sırasında ateş ve ağrıdan kurtulmak için reçete edilir. Gebeliğin erken evrelerinde, 38.3 ° C civarındaki sıcaklık bebek için risk oluşturabilir. Asetaminofen hamile kadınlarda ateşi tedavi etmek için en güvenli antipiretik ve analjezik ilaç olduğuna inanılmaktadır ve kısa süreli kullanım için tavsiye edilmektedir.

Not: Asetaminofen ilacını önerilen dozdan daha fazla almayın. Hamilelik sırasında ilaç almak söz konusu olduğunda, ilaç hakkında ihtiyatlı ve iyi bilgilendirilmiş olmanız gerekir.

Asetaminofen Hamilelikte Güvenli Midir?

Bazı çalışmalarda, 20 haftadan uzun bir süre asetaminofen alan ve birden fazla üç aylık dönemde, davranış sorunları olan çocuklara sahip olabileceği ileri sürülmüştür.

Gebelik sırasında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) ve asetaminofen kullanımı arasındaki ilişki üzerine yapılan bir çalışma, prenatal asetaminofenin kısa süreli kullanımının, gelişmekte olan çocuklarda DEHB benzeri davranış problemleri riskini azalttığını göstermiştir.

Norveç’te yapılan bir çalışma, “Asetaminofona Prenatal Maruz Kalma ve DEHB Riski”, bu ilacın uzun süreli maruz kalması ile bu hastalık riskinin arttığını ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca, 22-28 gün arasında prenatal asetaminofen alan kadınların, DEHB olan çocuk sahibi olma riski altında altı kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Diğer bulgular, 29 günden daha uzun süre asetaminofen kullanan babaların, DEHB’li çocuk sahibi olma olasılıklarının iki kat daha fazla olduğunu belirtmiştir.

Asetaminofen, Düşük Veya Doğum Kaybına Neden Olabilir Mi?

Hamilelik sırasında alınan asetaminofen dozu, önerilen miktarı geçmediği sürece, düşük yapma riski veya doğum kaybı nadirdir. Hamilelik sırasında herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için ilacın doğru dozajda alınması gerekir.

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Asetaminofen Almalısınız?

Önerilen maksimum asetaminofen dozu günde 4 gramdır. Hepatit A, B veya C olan gebe kadınlarda önerilen asetaminofen dozu günde 2 gm’dan (günde dört kez 500 mg tablet) fazla değildir.

Asetaminofen ilacının fazla alınması, bebeklerde belirli sağlık sorunlarının yanı sıra, hamile kadınlarda karaciğer hasarı, böbrek hasarı veya anemiye neden olabilir. Asetaminofen çeşitli başka bileşiklerle kombinasyon haline gelebildiği için kullanmadan önce bu konuda uzman doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Not: Siroz (ciddi karaciğer hastalığı) gibi altta yatan tıbbi sorunlarınız varsa, asetaminofen almadan önce doktora başvurun.

Fazla Asetaminofen Almanın Zararları

Doktorunuzun önerdiğinden daha fazla asetaminofen almanız çocuklarınızda bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sorunlar:

  • Düşük zeka performansı (IQ)
  • Astım olma riskinin artması
  • Erkek çocuklarında ilerleyen dönemde kötü üreme potansiyeli
  • Nörogelişimsel sorunlar (iletişim, brüt motor gelişimi)
  • Otizm spektrum bozukluğu
  • Gecikmiş dil becerileri.

Toparlayacak olursak, hamilelik döneminde ağrılardan ve ateşten kurtulmak için asetaminofen ilacını alabilirsiniz. Asetaminofen ilacını reçetesiz alabilirsiniz ama doktor gözetiminde kullanmak en iyisidir. Asla doktorun önerdiği dozdan daha fazlasını almayın. Ayrıca diğer ilaçlarla tepkimeye girdiği ve bebeğinize bulaşabileceği için kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir