Pazar, Eylül 19
Home>>Cinsel Sağlık>>Arılar HIV’e Karşı Ne Kadar Etkili?
Cinsel Sağlık

Arılar HIV’e Karşı Ne Kadar Etkili?

Arılar HIV’e Karşı Ne Kadar Etkili?

Arı zehiri Hiv virüsüne karşı etkili çıktı. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları arı sokmalarının hayat kurtarabildiğini gösterdi..

ABD’li bilim insanları, arı zehirinin etken maddelerinden ‘melitti’nin, HIV’i tahrip edebildiğini keşfetti.

Yapılan araştırma, arının zehir kesesinde bulunan ve sokması ile birlikte salgılanan ‘melitin’in,  etrafındaki sağlıklı hücrelere zarar vermeden AIDS’e yol açan HIV’i tahrip ettiği ortaya koydu.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, bu maddeyi bir jel haline getirip virüsün buluşmasını engellemeyi hedeflediklerini belirtti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, araştırma ekibinden Joshua L. Hood, “Bu jelin, virüsün hızla yayılma ihtimalinin yüksek olduğu her bölgede engelleyici önlem olarak kullanılabilmesini ve böylece virüsün başkalarına bulaşmasını engellemeyi umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Arı zehirinde bulunan “melittin” adlı madde, HIV-virüs hücrelerinin çeperinde delikler açıyor, ancak etraftaki diğer hücrelere zarar vermiyor. Şimdiye dek AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, virüsün vücutta yayılmasını yavaşlatırken, arı zehirindeki bu madde virüse doğrudan saldırıyor ve enfeksiyon oluşmasını engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir