Pazar, Eylül 19
Home>>Faydalı Bilgiler>>Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan Yağının Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan ağacından elde edilen, çok uzun yıllardır kullanılan, günümüzde pek çok güzellik ürünü ve nemlendirici kremlerde bulunan argan yağı, saç ve cilt için oldukça faydalıdır. Cilt için oldukça faydalı olan A ve E vitamini ile antioksidan ve linoleik asit içeren argan yağı, başta kuru cilt ve saç dökülmesi problemlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ciltte kullanıldığı pek çok yer vardır. Bunları inceleyecek olursak:
*A ve E vitaminlerinin nemlendirici etkisi ile argan yağı nemlendirici olarak kullanılabilir. Nemlendirmenin yanı sıra kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan argan yağını cildinize ve boynunuza sürebilirsiniz.
*Cilt bakımı olarak da kullanılabilen argan yağı, ciltteki yağ salgılanmasını dengelemeye böylece siyah nokta, akne ve sivilce oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Ayrıca siyah nokta, akne ve sivilcenin oluşturduğu cilt hasarlarını da azaltmaya yardım eder.
*Saç uzatıcı özelliği de bulunabilen argan yağı saçları nemlendirmede ve şekillendirmede de kullanılabilir. Saç bakımı için saç derisine masajla uygulayabilirsiniz.
*Argan yağı içerisindeki E vitamini ve antioksidanlar kırışık karşıtı maddeler olup, ciltte oluşan çizgilenmeleri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcıdır. Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardım ederek cilde sağlıklı, canlı ve parlak görünüm sunmaya yardımcı olur.
*Cilt ve saçların yanı sıra cildimizin bir parçası olan dudaklar için de bakım sağlayan argan yağı, özellikle kuruyan ve çatlayan dudakları iyileştirmede yardımcıdır.
*Cilt, saç ve dudak bakımı ile birlikte tırnak ve ayak bakımında da kullanılabilen argan yağı; tırnakları ve ayakları besleyici özelliğe sahiptir. Ayaklarda sıkça görülen sertleşme ve çatlamalar için ayaklarınıza argan yağı sürebilirsiniz.
*Özellikle hamilelik döneminde kilo alıp vermeye bağlı olarak görülen çatlaklar için de argan yağı kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir