Pazar, Kasım 28
Home>>Farkları Nedir?>>Araştırma Belgesi ile İnceleme Belgesi Arasındaki Fark Nedir?
Farkları Nedir?Faydalı BilgilerNe Nedir?

Araştırma Belgesi ile İnceleme Belgesi Arasındaki Fark Nedir?

Araştırma Belgesi ile İnceleme Belgesi Arasındaki Fark Nedir?

Bir araştırma makalesi ile bir gözden geçirme makalesi arasındaki temel fark, bir araştırma makalesinin yazarın orijinal araştırmasına ve araştırmalarının sonuçlarının analizi ve yorumlanmasına dayanmasıdır; oysa bir gözden geçirme (inceleme) makalesi belirli bir konu hakkında yayınlanmış bilgileri toplar.

Bir öğrenci ya da başka bir kişi muhtemelen hayatı boyunca bu ikisini de yapmıştır ya da bunlardan herhangi birisini (belki de her ikisini) yapması istenecektir. Peki tam olarak araştırma makalesi ve inceleme makalesi nedir? Aralarındaki farklar nedelerdir?

Bir araştırma makalesi, bir kişinin kendisinin yürüttüğü araştırma hakkında yazmayı içerir. Araştırmada yer alan parametreleri ve bunların analizini ve yorumlanmasını içerir.

Bir araştırma makalesi yazmak, bir konuyu seçme, hipotez oluşturma, araştırma yapma, hipotezi test etme, sonuç çıkarma, hipotezini destekleyen ya da desteklemeyen bir makale yazma gibi birçok farklı adımı içerir.

Diğer yandan bir inceleme makalesi, çeşitli farklı kaynaklardan toplanmış bilgileri içerir. Bu kaynaklar birincil veya ikincil olabilir. Birincil kaynaklar, araştırma yapan ve ilk elden bilgi sahibi olan kişiler olabilirken, ikincil kaynaklar ise konuyu ele alan makaleler ve belgelerdir.

Bir inceleme belgesi, bu çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri toplar ve birleştirir ve tek bir yerde sunar. Bunun yararı, belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmayı ve referans vermeyi kolaylaştırır. Bir öğrenciden, çeşitli çalışmalara ve bilgi kaynaklarına dayanarak bir inceleme makalesinde bir argümanı veya hipotezi desteklemesi istenebilir.

Kısaca, bir araştırma makalesi ile bir inceleme makalesi arasındaki birincil fark, bir araştırma makalesinin yazarın orijinal araştırmasına ve araştırmalarının sonuçlarının analizi ve yorumlanmasına dayanmasıdır; oysa bir gözden geçirme makalesi çeşitli konularda belirli bir konu hakkında bilgi toplar ve toplar. farklı yazılı yayınlar.

Her ikisi de bir öğrenci için kritik öneme sahiptir ve onları kaçırmak onların geleceğini etkileyebilecek atlanmış veya düşük dereceli sonuçlar doğurabilir.

Bir araştırma ödevi işi, bilimin ileriye taşınabilmesi için yeni fikirleri ve yeni bilgileri sunabilmektir, oysa bir gözden geçirme belgesi, çeşitli kaynaklardan bilgi toplayarak fikirleri bir araya getirmeye izin verir, bu da bilgiyi bulmayı ve bilgiye ulaşmak isteyenlerin işlerini kolaylaştırır.

Araştırma Makalesi İnceleme Makalesi
Tanım (Oxford Sözlüğü) Gerçekleri tespit etmek ve yeni sonuçlara ulaşmak için materyal ve kaynakların sistematik olarak araştırılması ve incelenmesi. Gerekirse değişimin sağlanması niyetiyle bir şeyin resmi değerlendirmesi.

Bir gazetede veya dergide yayınlanan bir kitabın, oyunun, filmin vb. Eleştirel bir değerlendirmesi.

Amaç Akademik Akademik
Görev Verilen Yerler Okullar, Kolejler, Üniversiteler, Akademiler, belirli çalışma ve çalışma alanları vb. Okullar, Kolejler, Üniversiteler, Akademiler, belirli çalışma ve çalışma alanları vb.
Kaynak Orijinal Araştırma ve Ham Veri Mevcut literatür ve diğer çalışma kaynakları
Amaç Yeni fikir, bilgi ve araştırma sunmak Belirli bir konu hakkında bilgi toplamak ve bu bilgiyi eleştirel olarak analiz etmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir