Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Anneler Çocuklarını Mikroplardan Nasıl Korur?
Anne ve ÇocukÇocuk HastalıklarıHastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Anneler Çocuklarını Mikroplardan Nasıl Korur?

Anneler Çocuklarını Mikroplardan Nasıl Korur?

Çocuk ve bebekler en savunmasız canlılar. Bir tehlike ile karşılaştıklarında onları korumak ailenin görevidir.

Kaldı ki, mikrop ve hastalık bulaşmasını kimse istemez ve önceden gereken tedbirleri alır. Çocukların bakteri ve virüslerle en sık karşılaştığı alanlar.

Diş fırçası sapı. Ev içindeki üçüncü mikroplu bölge diş fırçası olarak seçildi. Tabii ki çocuklar için.

Kirlenmiş, su damlacıkları üzerinde kalmış ve böcek pisliği bulunabilen çocukların tuttuğu ellediği gereçlerden biridir. Haftada bir kez sıcak suda makinede diş fırçasını yıkamak ve steril tutmak şart.

Hayvan alanları. Çocuklarla evcil hayvanlar çok iyi dost olur. Ama onları fazla bir arada tutmak çocuk sağlığı için tehlikeli olabilir.

Atık, tükürük ve yabancı pis maddeleri kolayca taşıyabilir. Parazit içeren tüyleri yutulduğunda hayati risk taşır. Oyuncakları karıştırılmamalıdır.

Ev içinde değil bahçede beslenmelidir. Öpmekten kaçının. Aynı ortamdan yemek yemeyin.

Hayvan pisliği ve herhangi bir tehlike içeren bir ortamda özellikle bahçe ve oyun parkında çocuğunuzu oynamasına izin vermeyin.

Kesik ve sıyrıkla kanama durumunda bu ortamda çocuklar tetanoz olabilir.

Buzdolapları da diğer riskli alanlardandır. Kötü ve bozuk gıdalar, bu besinlerden süzülen maddeler çocukların midesini bozar.

İshal en sık görülen şikayettir. Mutfak bakteri ve virüslerin ana yerleşim yeridir. Yiyecekler doğru düzgün saklanmalıdır. Buzdolabı duvar raf ve yerleri dezenfekte edilmelidir.

Parke ve zeminler de çocukların sağlığı için riskli yerlerdir. Yerler mikroplu olur genelde ve çocuklar düşüp kalkarak dokunarak oynar ve vakit geçirir. Halı ve zeminler mikrop yuvasıdır.

Toz akarları, böcek ve bitler vücuda girdiğinde hastalık sebebidir. Alerji ve astımı tetikleyebilir. Yine sulak yerler de mikroplu yerler olabilir. Bakteri, mantar ve küf su birikintilerinde sağlıksızdır.

Okul ortamındaki mikropları saymaya gerek yok. Her ailenin bildiği gibi, toplu alanlarda mikrop daha hızlı ve kolay bulaşır. Hastalıklar en çok okul çağında görülür.

Klozet, çeşme, kapı gibi özellikle tuvalet alanlarında ve diğer ortak bölgelerde tutulan temas edilen bir yerden kolayca virüsü içimize alırız. Yemekhaneler de dahildir. Hijyene önem vermek gerekir.

Spor salonu gibi havlu, duş ve benzeri ortak eşyalı yerlerde de çocuklara yönelik sporsal aktivitelerin olduğu ortamlarda da bu tehlike devam eder.

Kumda oyun oynarken, alışverişte, diğer yerlerde bu risk sürer. Aileler çocuklara temizliği öğretmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir