Cuma, Şubat 26
Ev>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Anne Sütüyle Beslenen Çocuklar Daha Zeki Oluyor
Anne ve ÇocukBeslenmeFaydalı BilgilerSağlık Haberleri

Anne Sütüyle Beslenen Çocuklar Daha Zeki Oluyor

Anne Sütüyle Beslenen Çocuklar Daha Zeki Oluyor

Araştırmalara göre 1 yaşına kadar anne sütüyle beslenen çocukların IQ düzeyleri daha yüksek oluyor.

Emzirmenin birçok yararı olduğunu belirten uzmanlar, anne sütünün çocuğun zekası üzerindeki etkileri de vurguluyor. 4 puan daha fazla IQ oranı ortaya çıkıyor sözel ve sözel olmayan zeka oranı da bu çocuklarda daha yüksek oluyor.

Özellikle annelerin bu konuda bilinçlenmesi ve teşvik edilmesi şart. Sütü artırıcı önlemler alınmalı ve 6 ay ile 1 yıl arasında bebeklerin emzirilmesi gerek. 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklara uygulanan standart zeka testlerinde anne sütünü tam alan çocukların önde olduğu görülmüştür.

Beyin gelişimini etkileyen bir diğer beslenme faktörü de omega 3 yağını içeren özellikle balık gibi besinlerin alınmasıdır. İşe giden anneler mutlaka sütlerini sağmalı ve cam şişede dolapta saklayarak bakıcılarına bu sütü bırakmalıdır.

Pompa ile süt sağılabilir ve özel araçlarla anne sütü saklanabilir. Tabii bu süt günlük olursa içilebilir. Süt gelmiyorsa veya bir problem olursa doktora danışılabilir. Bebeğinizin anne sütü alması ilerideki sağlığı için çok mühimdir.

Anaokulu Çocuklarında Soda Tüketimi Saldırganlığı Artırıyor

Anaokulu çağındaki ortalama 5 yaşındaki çocuklar her gün soda içtiğinde davranış sorunları yaşayabilir.

Standart bir ölçüde saldırganlık düzeyleri incelenmiş ve soda tüketimiyle bunun tırmandığı görülmüştür. Agresifleştiren soda ve meşrubat tüketimi küçük çocuklarda kısıtlanmalı veya önlenmelidir. Diğer çocuklarla kavga eğiliminde olabilir dikkat sorunları olabilir veya okul ve ev eşyalarına zarar verme eğiliminde olabilirler.

Şeker yüklü ve kafeinli içecekler özellikle gazlı içecekler çocuklara içirilmemelidir, hiçbir besin yararı olmadığı gibi zararları da vardır. Tüketimi kısıtlanmalıdır, tamamen yasaklamak iyi olmayabilir. Obezite, davranış sorunları gibi riskleri vardır. Bu alışkanlıklar da küçük yaştaki çocuklar da daha fazla etkisini göstermektedir.

Fiziksel kavgalar, mülkiyete verilen zarar eğilimi, hakaretli konuşma gibi olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Annelerin eğitim düzeyi, aile içi istismar durumları, evde televizyon izlenme durumu ve tatlı yeme alışkanlıkları da bu sorunları etkileyen faktörlerdir. Bu alışkanlıklar saldırganlık davranışlarına sebep olabiliyor.

Soda meşrubat içmenin doğrudan küçük çocukların davranışlarını nasıl etkileyeceğini kanıtlayıcı çalışmalar sürmektedir. Hiperaktif ve agresiflik düzeyleri ne kadar ve nasıl etkileniyor bu da araştırma konusudur. Kafein ve şeker oranına dikkat etmek ailelerin sorumluluğunda olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir