Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Nedir

Bir anksiyete bozukluğu, kuvvetli kronik anksiyete ( huzursuzluk)  giderek daha kötü büyüyebilir korkusu ile insanların yaşamlarını rahatsız eden bir hastalıktır. Panik atak, obsesif düşünceler, travmatik olaylar, kabuslar, ya da sayısız korkutucu fiziksel semptomlarla insan beyni meşguliyet altındadır.

Anksiyete bozuklukları, Amerika’da en sık görülen ruhsal hastalıktır.

Anksiyete Bozuklukları Türleri

Aşırı anksiyete ile ilişkili çeşitli durumlar vardır. Sosyal fobi (ya da sosyal anksiyete bozukluğu), Post-travmatik stres bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk, özgül fobiler anksiyete bozukluğu ile ilişkili durumlardır.

Her anksiyete bozukluğunun kendine özgü özellikleri vardır, ama hepsinin aşırı, gerçek olmayan korku ve dehşete düşme ortak noktalarıdır.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Sosyal ortamlarda, sosyal anksiyete bozukluğu olan insanlar gergin olurlar. Bu insanlar utangaç ve sosyal durumlardan kaçınırlar. Sosyal anksiyete bozukluğu, bir kişinin hayatı üzerinde geniş bir etkiye sahip olabilir. Bu bozuklukla utangaçlık farklıdır. Utangaçlık bir karakterdir. Bazı insanlar diğerlerine göre daha utangaçtırlar.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Korkunç bir olaya karşı kişinin tepkisiyle oluşan bozukluktur. Yoğun bir korku ve çaresizlik hissi oluşur. Sık sık uyku sorunları vardır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu oldukça yaygındır. İnsanlar Hayatlarında bir çok kez travmatik olaylara maruz kalırlar.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Gündelik olaylar sırasında bu kişilerde abartılı endişe ve yaygın anksiyete ve gerginlik olur. Bu kişiler genel olarak kendilerini güvende hissetmezler ve her an kötü bir olay olacakmış gibi endişe duyarlar. Huzursuz, yorgun, sinirli ve gergin olurlar.

Panik Bozukluk

Panik bozukluğu olan kişiler, hızlı nefes alıp verme, taşikardi, terleme ve titreme, nedensiz aşırı korku ve dehşet gibi duyguları vardır. Bu hastalar kalp krizi geçirdiklerini sanarak sık sık acil servise giderler.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB)

OKB ile muzdarip insanlar tekrarlayan anlamsız düşüncelere saplanıp kalırlar.Bunun anlamsız olduğunu bile bile kurtulamazlar. Şiddetli ve tedavi edilmediği takdirde OKBli kişiler okulda, iş yerinde problem yaşarlar.

Anksiyete bozuklukları için tedaviler son derece etkilidir ve genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi birleştirilerek yapılır.

Anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan psikoterapiler davranışçı terapi ve bilişsel-davranışçı terapidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir