Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Alzheimer Hastalığında Bakıcının İlgisi Çok Önemli
HastalıklarTedaviler

Alzheimer Hastalığında Bakıcının İlgisi Çok Önemli

Alzheimer Hastalığında Bakıcının İlgisi Çok Önemli

Alzheimer hastalarına bakan kişiler daha büyük bir sorumluluk ve stres altındadır.

Tüm bu koşullarda onlara verilen sevgi ve ilgi ile durumlarının kötüleşmesi önlenebilir. Bu hastalar birkaç yıl hatta daha uzun süre bakıma muhtaç kalabilir. Temel ihtiyaçları ve diğer ihtiyaçları zaman ilerledikçe daha çok artar. Bakıcılarda stres ve depresyon riski artar. Beden ve zihin yorgundur hasta bakımı için yeterince yıpranmış olan bakıcılar bir noktada pes eder.

Hayal kırıklığı ve sabır eksikliği, yorgunluk, bunalmış hissetmek, ağlamak, hayatı her zamankinden daha zor görmek, zevk aldığı şeylerde zevk almamak, iştah ve uyku düzensizliği ile alkol, ilaç ve madde bağımlılığı bakıcı kişilerde ortaya çıkabilir. Sevdiğiniz ve baktığınız kişi bir Alzheimer hastası bu yüzden önce kendi ruh ve beden sağlığınızı düzeltin.

Davranışlarınızı ve sözlerinizi ona karşı yumuşatın. Anlayış ve sabır gerekir. Onları bakım evlerine götürmeyin mümkünse sevginizi vererek evinizde bakın. Günlük iş düzeninizde onları deneyimli bir bakıcıya ya da aileden biri veya en yakın arkadaşınıza teslim edin.

Bir iki günlüğüne kendinize tatil verin hem moral depolarsınız hem ona daha iyi bakarsınız. Düzenli olarak doktorunuza gidin kendinizi ihmal etmeyin. Yeterince uyuyun, sağlıklı beslenin ve 20 dakika yürüyün. Olumlu bakarak kendinize ve hastanıza daha faydalı olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir