Çarşamba, Haziran 23
Home>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Alkolik Ebeveynin Çocuklarındaki İçme Eğilimi

Alkolik Ebeveynin Çocuklarındaki İçme Eğilimi

Danimarka’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, alkolik denilen, fazla alkol tüketen ailelerin çocuklarında da ileride fazla içme alkol tüketme eğilimi var olduğu kanıtlanmıştır. Alkolizm, alkol alma bozukluğu riski olan ebeveynlerde çocuklara olan özendirme söz konusudur. Risk, cinsiyet, sosyal ve ekonomik statü, ailelerin psikiyatrik rehabilitasyon tedavi süreçleri gibi önemşi faktörlere göre değişir. Kalıtsal faktörlerde ise, erkek çocuklarının kız çocuklarına oranla alkolizme daha yatkın oldukları bildirildi. Bulgularda, genetik faktörün erkeklerde ağır bastığı kanıtlandı.genel anlamda tüm halk için anahtar mesaj şudur: alkolizmde birçok risk ve bağlantı vardır, tabii ki diğer faktörler de alkolikliğe sevkeder fakat en büyük rol ebeveynlerdedir.

Alkol alan ailelerin çocuklarında, alkolik ebeveynle büyümeyen çocuklara kıyasla daha fazla duygusal sorunlara rastlanmaktadır. Alkol bağımlılığı olan kişilerin ailelerinde başka alkol bağımlısı sıklıkla bulunur, aynı şekilde çalışmalarda bu kişilerin çocuklarında alkol bağımlılığı riski alkolik olmayan ebeveyn çocuklarına kıyasla dört kat daha fazla olarak bulunmuştur. Kaygı, öfke, depresyon, şizofreni, başarısızlık, dikkatsizlik, aşırılık, bencillik, güven eksikliği, utanma ve suçluluk duygusu gibi belirtiler ortaya çıkar. Çocuk hangi yaşta olursa olsun bu farkı toplumda hissedecektir.

Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim çocuğun kendi problemlerini çözmesine ve ebeveynlerin alkol problemlerinde kendisinin suçu olmadığını anlamasına, çocuğun kendini izole etmesini önlemeye, aile içi ilişkilerin daha sağlıklı hale getirilmesinde yardımcı olabilir. Baş edemedikleri bir sorun olduğunda kontrollerini tamamen kaybedebilirler. Aşırı şüpheler, korkular oluşabilir. Depresyon sıklıkla görülür ve riskleri artar. Söz konusu davranışları ergenlik yıllarında gençlerde görülen davranışlarla karıştırılmamalıdır. Yakınındaki kişilerinde zor ve yıpratıcı bir dönem geçireceği için profesyonel yardım almaları gerekir. Onlara sürekli dengeli sevgi ve ilgi, sağlıklı aile ortamında verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir