Pazar, Eylül 19
Home>>Beslenme>>Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır Yararları Nelerdir?
BeslenmeDiyetSporcu Beslenmesi

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır Yararları Nelerdir?

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır Yararları Nelerdir?

Dünyanın en sağlıklı beslenme türü olarak benimsenmiştir.

Akdeniz kıyısı lezzetleri ile yapılan bu diyette hafif ve sağlıklı besinler hakim. Yavaş ve düzenli yemek ile egzersiz ön planda. Yunan salatası, bitkisel gıdalar ve sağlıklı yağlar ile hazırlanır. Uzun ömre katkı sağlayan Akdeniz diyeti, kalp hastalığı, metabolik sendrom, bazı kanser türleri, obezite, tip 2 diyabet, bunama, Alzheimer hastalığı gelişimine karşı bizi savunur. Diyabet ve kalp hastalıklarında koruyucudur. Yaşam tarzı tamamen değiştirilmelidir.

Sizi yaşam boyu korur. 1993 yılında keşfedilip yayılmıştır. Sebze, meyve, fasulye, tam tahıllar, fındık, zeytin, peynir, zeytin, peynir, yoğurt, balık, kafes hayvanları, yumurta, şarap ve zeytinyağı anahtar besinleridir. Antioksidan vitamin mineral deposudur. Lif içerir kronik hastalıklardan korur. Taze ve mevsimlik gıdalar tüketilir. Yağ ve tuz az miktarda tüketilir. Kırmızı et minimumdur. Kalp hastalıklarından uzun süre korur.

Akdeniz tipi beslenme total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid, kan basıncı ve kan şekeri düzeyleri gibi kardiyovasküler risk faktörlerin avantaja çevirir. Diyabet, felç ve inme riski azalır. Şeker hastalığı riski azalır. Vücut ağırlığı korunur, diyet için idealdir. Besleyici bir diyettir tuz, yağ, et ve şarap miktarı az tutulmalıdır. Keyifli menülere sahiptir lezzetli ve sağlıklı gıdalar barındırır. Daha esnek ve korunmuş bir bünyeye sahip olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir