Pazartesi, Ekim 18
Home>>Diyet>>Darıca Diyetisyen>>Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Akdeniz Diyeti’nin Yararları Nedir?
Darıca DiyetisyenDiyetGebze Diyetisyen

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Akdeniz Diyeti’nin Yararları Nedir?

Akdeniz Diyeti Yapmanın Faydaları ve Zararları, En Kolay Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Dengeli, sağlıklı beslenmenin faydalarını esnek ve lezzetli tariflerle birleştirdiğinizde, sadece sizin için değil, uzun vadede uyması çok daha kolay olan bir diyet elde edersiniz. Özetle bu Akdeniz diyeti. Keto ve Paleo diyetlerinden daha az kısıtlama sunar ve kalp hastalığı, düşük kolesterol ve kilo kaybında azalma ile bağlantılıdır. Akdeniz diyetinde ekmekler ve süt ürünleri de uygun, tabi ki bir sebeple.

Mevcut sağlık ve diyet hedeflerinize bağlı olarak, bu sizin için mükemmel bir diyet olabilir, ancak her zaman olduğu gibi , diyetinizde herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla konuşun. 

Akdeniz Diyetinin Tarihçesi Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Geleneksel Akdeniz diyetini oluşturan yiyecekler ve teknikler binlerce yıldır var olmasına rağmen, diyetin sağlık yararları için tanınması 1960’lara kadar değildi. Diyete bağlı kalanların dünyanın en sağlıklıları arasında olduğu, çok daha az hastalık yaşadığı ve çok daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

Basitlik ve işlenmemiş yerel yiyeceklere odaklanma, Akdeniz’i çevreleyen balıkçılık ve çiftçi topluluklarının çoğu 20. yüzyılda ortaya çıkan daha modern, endüstriyel odaklı diyetleri benimsemediğinden, diyetin alamet-i farikası haline geldi. Kapsamlı çalışma ve araştırmaların ardından Akdeniz diyeti, tıp ve beslenme toplulukları tarafından modern yaşam tarzlarıyla ilişkili birçok hastalık ve rahatsızlıkla mücadele etmenin güvenilir bir yolu olarak selamlandı.

Akdeniz Diyetini Takip Ederken Ne Yersiniz?

Akdeniz diyetini izlemeyi seçerseniz, diyetinizin temeli, fasulye, kuruyemiş, baklagiller ve tohumların yanı sıra meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmekler, makarna, pirinç, tahıllar ve patates olacaktır. Bu yiyecekler günlük olarak tüketilmeli ve yediğiniz her öğünün temelini oluşturacak, taze sebzeler merkezde yer alacaktır. Karbonhidratlar bu diyetin bir parçası olsa da, tam, karmaşık, lif içeriği yüksek ve aynı zamanda protein veya yağlarla tüketilme eğilimindedirler.

Balık ve deniz ürünleri bu diyetteki temel proteinlerdir. Somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıkların düzenli olarak tüketilmesi sadece tokluğa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp dostu omega-3 yağ asitlerinin alımını da artırır. Ancak balık için alışveriş yaparken, mümkün olduğunca yetiştirilmiş çiftlikten uzak durun. Ek yağ kaynakları, yemek pişirmek ve yemek pişirmek için tereyağı ve domuz yağı yerine zeytin ve kanola yağı içerir.

Ölçülü olarak, tercihinize bağlı olarak iki günde bir veya haftada birkaç kez kümes hayvanları, yumurta, peynir ve sade, şekersiz yoğurt yiyeceksiniz. Koruyucu maddeler, şekerler veya kimyasallardan kaçınmak için yoğun işlenmiş veya aromalı olmayan doğal süt ürünleri ve peynirleri tercih edin. Keçi peyniri ve beyaz peynir, Akdeniz diyet menülerinde yaygın olarak görülmektedir.

Çiğ bal gibi tatlılar kesinlikle ölçülü olarak tüketilirken, diğer tatlılar sadece özel günlerde yenir. Akdeniz diyetinde kırmızı et, sosis ve domuz pastırması gibi yüksek oranda işlenmiş etlerle birlikte neredeyse hiç tüketilmez. Artı tarafta, tek bir kadeh şarap diyette temel bir unsur olarak kabul edilir ve diyeti bu kadar kalp sağlıklı yapan şeyin bir parçası olarak kabul edilir, bu yüzden akşam yemeğinizle kendinize bir bardak dökmek konusunda kendinizi kötü hissetmeyin.

Akdeniz Diyeti Kimler İçin Uygun?

Bu diyet, kalp sağlığını iyileştirmeyi, kolesterolünü düşürmeyi, biraz kilo vermeyi ve bunu yoksun hissetmeden yapmayı uman herkes için harika çalışacaktır. Yine de, diyetinizde çok fazla rafine tahıl yiyorsanız (beyaz ekmekler, beyaz makarna, vb.), Bu aslında kolesterol seviyenizi artırabilir, bu nedenle çok az işlenmiş sağlıklı tahıllara odaklanmanız önemlidir. mümkün.

Bu diyet, geleneksel düşük karbonhidrat diyetine iyi yanıt vermeyenler için de harikadır. Akdeniz diyetinin önemli bir parçası, günlük egzersize verilen değerdir ve bu, karmaşık karbonhidratlardan ve doğal meyve şekerlerinden alacağınız enerji ile desteklenir. Bu plandayken günlük toplam kalori alımınızın% 50-60’ı karbonhidratlardan gelirse şaşırmayın.

Son olarak, plan, yıllarca sürdürülebilecek bir diyet protokolü kullanarak kilolarını korumak isteyenler için harika. Herhangi bir besin grubunu tamamen ortadan kaldırmadığınız için bu planla çok yönlü beslenme almanız çok mümkün.

Artıları:

• Diyette aşırılıklardan ziyade doğru beslenme ve dengeye dayanır
• Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur
• Doymuş yağ alımı azalır
• Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir
• Kan basıncı seviyelerini daha düşük tutmaya yardımcı olur
• Planlaması ve takibi nispeten kolaydır
• Fiziksel aktivite için yeterli enerji sağlar

Eksileri:

• Yeterli miktarda fındık, tohum, baklagil, balık ve süt ürünleri tüketilmezse protein oranı düşük olabilir
• Bu planın daha yüksek karbonhidrat doğası bazı kişilerde açlığa neden olabilir
• Kırmızı et isteği zamanla diyete bağlı kalmayı zorlaştırabilir
• Doğru karbonhidrat türleri seçilmezse kan şekeri seviyeleri dalgalanabilir

Akdeniz Diyet Planlaması Nasıl Yapılır?

Akdeniz beslenme planına başlamak için yapmanız gereken ilk şey kırmızı eti günlük menünüzden çıkarmaktır. Ara sıra yiyebilseniz de, sık sık yediğiniz bir şey olmamalıdır. Oradan, diyetinizin temelini tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlara odaklamaya başlayın. Günde bir öğüne balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra günde bir kez veya her gün tavuk, yumurta, peynir ve yoğurdu ekleyin. Kuzu da bu diyette yaygın olarak bulunur, ancak nadir olarak kabul edilir.

Kan şekeri seviyenizi sabit tutmak ve açlık seviyenizi kontrol altında tutmak için düzenli olarak yediğinizden emin olun. Üç ana öğün artı günde iki ila üç ara öğün, insanların büyük çoğunluğu için en iyi sonucu verecektir.

Yediğin tatlılardan kendini kes. Kendinize sadece ara sıra zevk aldığınız bazı tatlıları ikram edebileceğinizi, ancak bunun dışında onlardan kaçınılması gerektiğini unutmayın.

Son olarak, Bu Kadar Yemek Üzerine Yiyecek Tercihlerinizde Birincil Diyet Türünüz olarak Akdeniz seçeneğini seçin. Diyet planı oldukça esnek olsa da bazı kısıtlamaları vardır ve bunlara bağlı kalmayı çok daha kolay hale getirebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir