Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Akciğerlerimizin Sağlığını İyileştirecek 15 Muhteşem Bitki
Faydalı BilgilerSağlık HaberleriŞifalı BitkilerYararları Nedir

Akciğerlerimizin Sağlığını İyileştirecek 15 Muhteşem Bitki

Akciğerlerimizin Sağlığını İyileştirecek 15 Muhteşem Bitki

Çoğu zaman, bedenlerimizi, başarısız oluncaya veya ciddi sorunları olana kadar kabul etmemiz çok kolay. Her ne kadar herkes bizim akciğerlerimizin süper önemli olduğunu bilse de, nefes almakta zorlanana kadar çok düşünmeyiz.

Akciğerlerin sadece bize oksijen vererek değil, aynı zamanda küçük kan pıhtılarını da filtrelediğini biliyor muydunuz?

Geçmişte akciğer problemleri olan ve sigara dumanından kaçınarak sağlığımızın bilincinde olmaya çalışanlarımız için bile, A vitamini eksiklikleri veya kimyasal maddelere maruz kalma ve akciğerlerimizde oluşan hasarı dikkate almıyoruz. Bunlara maruz kalmak amfizem, astım, bronşit, tüberküloz, pnömoni, hatta akciğer kanseri gibi yaygın akciğer hastalıklarına neden olur.

Neyse ki bizim için, daha sağlıklı akciğer fonksiyonunu teşvik etmek için kullanılabilecek pek çok bitki var. Bu otlar, mukoza zarlarının daha yumuşak hale gelmesinde oksijen ve karbondioksit değişimlerinde yardımcı olur, akciğerlerin zarlarını korur, doku salgısını uyarır ve ayrıca akciğer dokularında daha iyi kan dolaşımı için beyin ve akciğerler arasındaki operasyonu iyileştirir.

Lobelia Inflata

Bu eski bitki, uzun çağlar boyunca Appalachian Dağları’nın insanları tarafından astımı durdurmanın bir tedavisi olarak kullanılmıştır. Lobelia, yarıştan önce daha derin nefes almaları için yarış atlarına da verilir. Lobelia’nın bazılarının gezegendeki en önemli bitkilerden biri olduğu düşünülmektedir. Testlerde, lobeliden elde edilen ekstraktların, çoklu ilaca dirençli malign tümör hücrelerinin tedavisinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

  • Lobelinde, lobelin olarak adlandırılan alkaloid, mukusun yanı sıra konjesyonu da bozar.
  • Lobelia ayrıca adrenal bezlerinizi solunum yollarını rahatlatan ve nefes almanızı kolaylaştıran epinefrin salgılamasını sağlar.
  • Lobelia kasları rahatlatır ve rahatlatır, bu yüzden bu bitkiyi neredeyse tüm öksürük ve soğuk ilaçlarda bulabilirsiniz.

Mullein (Sığırkuyruğu)

Mullein, soğuk algınlığı, flus, amfizem ve bronşitlerle mücadelede yardımcı olacak en popüler bitkilerden biridir. Hem çiçekleri hem de kullanılır. Bitkisel uzmanlar, bronşiyal spazmları yatıştırıcı ve yapışkan balgamı temizlemesine izin veren saponin adlı maddeyi içerdiğini belirtir. Mullein ayrıca hafif bir yatıştırıcıdır ve solunum yolu boyunca iltihaplı sinirlerle savaşır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, sığırkuyruğu bitkisinin anti-hiperlipidemi ve antitümör bileşikler olduğu bulunmuştur.

Kekik

Kekik, bağışıklık sistemi için yararlı olan çok miktarda besin ve vitamin içerir, ancak aktif maddeleri, doğal dekonjestan ve histamin redüktörü olan rosmarinik asit ve karvakrol’dür. Bu iki bileşik, akciğerler ve nazal geçiş hava akımı üzerinde süper olumlu faydalara sahiptir.

Kekik yağı, tehlikeli staphylococcus aureus patojeniyle çoğu antibiyotik tedavisinden daha iyi savaştığına inanılmaktadır. Aslında, kekik çok fazla sağlık yararı sağlamaktadır, herkesin her zaman evde biraz kurutulmuş kekik ve kekik yağı bulundurması gerekir.

Kekik, göğüs tıkanıklığını gidermek için çok güçlü olan antiseptik uçucu yağlar içerir. Kekik yağı da doğal bir antibiyotiktir ve aynı zamanda anti-fungal özelliklere de sahiptir. Kekikbitkisini çay olarak kullanmak bakterileri ve virüsleri öldürebilir. Kekik, uzun dönemlerden beri etkili bir akciğer ilacı olarak kullanılmaktadır, bu yüzden günümüzün modern dünyasında bile kullanmak konusunda iyi hissedebilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü, tahriş olmuş veya iltihaplı mukoz zarlarını yumuşatır ve nemlendirir ve öksürük nöbetlerini tetikleyen spazmları azaltır. Bir çalışma meyan kökü licoachalcone A’da bulunan bir flavonoidin, ciddi akciğer hasarlarını artırabilen ve kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilen antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşikleri içerdiğini göstermiştir.

Gingko Biloba

Bu belki de gezegendeki en çok araştırılan bitkilerden biridir. Gingko Biloba birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda akciğerler üzerinde yararlı etkileri vardır. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, gingko biloba ekstraktı verilen hipotermik kardiyopulmoner bypass uygulanan köpeklerin akciğer dokularının daha hızlı iyileşebildikleri gösterilmiştir.

Osha Kökü

En çok Kuzey Amerika’da bulunan Rocky Dağları’nda bulunan bu bitkinin kökleri, yüzlerce yıldır akciğer desteği için Yerli Amerikalılar tarafından kullanılmıştır. Bu bitkinin kökleri, herhangi bir yerde bulunabilen en iyi akciğer destekli bitkilerden biri haline getiren diğer bileşiklerin yanı sıra kafur içerir. Osha kökü, akciğerlere kan dolaşımını artırır, bu da derin, tam nefes almayı kolaylaştırır. Bu bitkinin kökü, gerçek bir antihistamin olmasa da, benzer etkiler yaratır ve tahriş olmuş veya iltihap haline gelmiş akciğerleri sakinleştirebilir.

Ekinezya

Bu çiçekli bitkinin sadece bağışıklık sistemini iyileştirmek için olduğunu düşünebilirsiniz. Bu anti-mikrobiyal bitki, aktif beyaz kan hücresi yapımları ile bilinir ve patojenik mikroorganizmalarla savaşır. Çalışmalar, ekinezya’nın insanlarda rinovirüsün neden olduğu enfeksiyonu tersine çevirdiğini ve mukus salgılarını iyileştirdiğini göstermiştir. Bazı çalışmalar ayrıca ekinezya’nın, soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonu sırasında akciğerlerin ürettiği mukoza miktarını da azaltabildiğini göstermiştir.

Öksürük Otu

İyileştirici yararları ile tanınan öksürük otu, akciğerler için çok yararlı olan güçlü bir bitkidir. Avrupa ve Asya’da yetişen bu bitki, soğuk algınlığı, boğmaca ve diğer akciğer problemleri ile savaşmak için mükemmel bir çözümdür.

Bu bitki, bronşit semptomlarını hafifletebilir, mukoza zarlarını iyileştirir ve güçlü bir balgam söktürücü olduğu kanıtlanmıştır. Öksürük otu ayrıca insanların enfekte olmuş ve / veya tahriş olmuş akciğerlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu bitkiden yapılan çay, alerjik reaksiyonların neden olduğu amfizem, öksürük ve astım ataklarıyla mücadele edecektir.

Biberiye

Ekinezya bitkisine çok benzeyen bu tatlı kokulu bitki, antibakteriyel, anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahip anti-mikrobik bileşiklerle yüklüdür. Biberiye uzun süredir boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük, grip, göğüs enfeksiyonu ve bronşit semptomlarının giderilmesi için bitkisel uygulayıcılar tarafından kullanılmaktadır.

Biberiye, 2011 yılında yapılan bir çalışmada anti-akciğer kanseri özellikleri açısından değerlendirilen karnosol adı verilen bir maddeyi içerir. Chicago’da (ABD) bulunan bilim adamları , karnosolün, tek başına sağlıklı hücreleri bırakırken kanser hücrelerine karşı seçici toksisiteye sahip olduğunu buldular. Hayvanlar ile yapılan çalışmalarda, biberiye, yüksek dozlarda verildiğinde bile, kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktu.

Kırmızı Karaağaç

Kırmızı karaağaç, yüzlerce, belki de binlerce yıldır boğaz ağrısı ve çeşitli solunum problemleri için Yerli Amerikalılar tarafından kullanılmıştır. Kırmızı karaağaç, akciğerlere yardımcı olmada süper etkili olan diüretik, müshil, yumuşatıcı, antiseptik, anti-enflamatuar, müsilaj ve balgam söktürücü bileşiklere sahiptir. Kaygan karaağaç, bronşit ile savaşır , akciğerlerde kanamayı durdurur ve öksürük rahatsızlıklarını durdurur. Genel olarak tüm solunum sistemini rahatlatabilir, ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlar. Kırmızı karaağaç, burundaki mukoza zarlarını yumuşatarak astım hastası olanlar için de harikadır. Bu bitkinin anti-alerjik ve antiseptik bileşikleri, bir çift akciğere sahip olan herkes için yararlı olan ferahlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

İrlanda Yosunu

Bu hala nispeten bilinmeyen basit bir bitkidir. İrlanda yosunu, pnömoni , soğuk algınlığı ve grip de dahil olmak üzere çok çeşitli solunum hastalıklarını tedavi edebilir . Aslında, İrlanda yosunu o kadar etkilidir ki, çoğu zaman bronşit, zatürree ve diğer akciğer problemlerinin tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçların temelini oluşturur.

İrlanda yosunu büyük bir iyot, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca influenza B virüsleri ve kabakulaklarla savaşmaya yardımcı olabilecek antiviral bileşiklere de sahiptir. Bu bitki, anti-enflamatuar ve balgam söktürücü bileşiklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Okaliptüs

Belki de 70’den fazla çeşidi olan gezegendeki en hızlı büyüyen ağaç, bu ağacın birçok tıbbi amacı vardır ama menenjit, yaygın soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, sinüzit gibi solunum problemlerini tedavi etme yeteneğini diğer faydaların önüne geçmiştir. Bu ağacın yaprakları, akciğerler için yararlı olan güçlü balgam söktürücü, analjezik antiseptik, anti-inflamatuar, dekonjestan, antiviral ve antispazmik bileşiklere sahiptir.

Bu ağacın yaprakları aynı zamanda cineole denilen bir madde içerir. Bu bileşen, çeşitli solunum problemleri ile savaşabilecek güçlü bir ajandır. Bir çalışmada, günde üç kez 200 gram sineole özü tüketmenin viral sinüzit semptomlarını iyileştirdiği bulundu. İspanya’da yapılan bir başka çalışmada , okaliptüs yapraklarının nitrik oksit üretimini önleme kabiliyetinden ötürü anti-enflamatuar bileşiklere borçlu olduğu bulunmuştur.

Zufa Otu

Hyssop anason veya meyankökü gibi kokuyor ve solunum sistemi üzerindeki yararlı etkileri ile iyi bilinmektedir. Zufa otu, viral enfeksiyonlar ve diğer solunum problemlerinin yol açtığı tıkanıklığı ortadan kaldıran güçlü balgam söktürücü bileşiklere sahiptir.

Çördük olarak da bilinen Zufa Otu ayrıca ateş düşürücü ve hatta bir detokslayıcı olarak işlev gördüğü bilinen anti-enflamatuar, antioksidan ve diyaforetik bileşiklere de sahiptir. Çördük genellikle bir şurup olarak tüketilir ve en inatçı öksürüğü bile hafifletmek için iyi çalışır. Bu bitki, antik çağlardan beri kullanılmaktadır ve çoğu zaman mide ağrıları, plörezi ve astımdan her şeyi tedavi etmek için eski sağlık pratisyenleri tarafından reçete edilmiştir. Zufa Otu güçlü antiviral bileşiklere sahiptir ve periferik kan damarlarını rahatlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir