Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Hastalıklar>>Ağız Kuruluğu, Nedenleri Ve Tedavisi
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Ağız Kuruluğu, Nedenleri Ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu, Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Ağız Kuruluğuna Neden Olan Temel Durumları Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

 

1) Susuz kalmak: Vücudun susuz kalması durumunda vücudun geneli farklı şekilde etkilenecektir ve bu durumda ağız kuruluğu da yaşanan sılıntılardan biridir. Bu sebeple gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek son derece önemlidir. Vücudun susuz kalması kusma, ishal, aşırı terleme vb. etkenlere bağlı ise, su ve sıvı tüketimi çok dikkate alınmalı ve asla ihmal edilmemelidir.

2)Ağızdan nefes almak: Alerji, sinüzit, burun eti vb. şikayetlere bağlı olarak burundan nefes alma zorlaşır ve ağızdan nefes almak gerekebilir. Özellikle gece ağzı açık uyuyan bireylerde ağız kuruluğu son derece normaldir.

3)Sigara İçmek: Sigara içen bireylerde sık aralıklarla ağız kuruluğu şikayetinin görülmesi oldukça olağandır. İçerdiği pek çok kimyasal yüzünden sigara, ağızda gerektiği gibi ve yeterli tükürük üretilmesine engel olur.

4)Kullanılan İlaçlar: Özellikle kullanılan antidepresanların ve diğer psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan bazı ilaçların, alerji ya da tansiyon ilaçlarının, kas gevşetici veya ağrı kesicilerin yan etkileri arasında ağız kuruluğu da görülmektedir. Düzenli bir şekilde alınan bu tip ilaçların içinde yer alan kimyasallardan bazıları tükürük bezlerini olumsuz etkilememektedir. Tüm bunların yanı sıra yüz bölgesinde uygulanan radyasyon tedavisi ve kemoterapi ilaçları da ağız kuruluğuna neden olabilmektedir.

5)Stres ve Kaygı: Tükürük üretimi sinir sistemi ile bağlantılıdır ve stres altındayken,  heycanlanıldığında ya da panik atak veya depresyon gibi rahatsızlıklar ile birlikte ağız kuruluğu da görülebilir.

Tedavisi

Ağız kuruluğu tedavisi, bu şikayete neden olan durumun ne olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uzun bir süre boyunca ağız kuruluğunun yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir durum olduğu düşünüldü. Halbuki günümüzde yaşın ilerlemesinden ziyade yaşlılıkta ilaç kullanımının artması.ile birlikte kullanılan ilaçlar sebebiyle ağız kuruluğu oluştuğu bilinmektedir. Ancak ağız kuruluğunu tedavi etmek amacı ile kendiniz ilaçlarınızı kesinlikle kesmemelisiniz. Kullandığınız ilaçlardan şüphelenmeniz durumunda yapmanız gereken  en doğru şey ilk olarak doktorunuza başvurmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir