Pazar, Kasım 21
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Ağız Kokusu Nasıl Geçer>>Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?
Ağız Kokusu Nasıl GeçerAğız ve Diş Sağlığı

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

2021 Yılında Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Tıbbi litaratürde halitoz olarak bilinen ağız kokusu birçok insanın baş etmek zorunda kaldığı bir sorundur. İnsanlar çoğu zaman ağızlarının kötü koktuğu etraflarındaki kişiler tarafından uyarıldıklarında fark eder. Ağız kokusundan kurtulmanın en etkili yolu ağız temizliğine dikkat etmek ve dil fırçası kullanmaktır.

Düzenli ağız temizliği düzenli diş fırçalamak ile mümkün olur. Dişleri günde 3 kez fırçalamak ağız sağlığımız için oldukça önemlidir. Dişleri fırçalarken damaklara zarar vermemek gerekir. Ayrıca ağızda oluşan tüm plak ve bakterilerden kurtulmak için bütün dişler dikkatlice fırçalanmalıdır.

Dişler fırçalandıktan sonra Listerine gibi bir gargara ile ağızı çalkalamak bakterilerden tam anlamı ile kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca gargara sayesinde ağız kokusundan da kurtulabilirsiniz.

Diş fırçalama ve garagaranın yanı sıra diş ipi yapmak da ağız sağlığı ve ağız kokusunun önlenmesi için oldukça önemlidir. Diş ipi diş fırçalarının ulaşamadığı noktaları temizler. Yemek artıkları diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarında birikerek diş çürüklerinin oluşmasına ve ağız kokusuna neden olur. Diş ipi yaparak bu artıklardan kurtulup ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Ağız kokusundan kurtulmanın en önemli yöntemi dil fırçası kullanmaktır. Dil ağızdaki bakterilerin %%90’ını barındırır. Dilde biriken bu bakteriler ağız kokusuna neden olur. Dil fırçası ile dilinizi geriye kadar fırçalayarak bu bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir