Cumartesi, Kasım 27
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Ağız İçi Yaraları İyileştirmek İçin Çay Ağacı Yağının 5 Kullanımı
Ağız ve Diş SağlığıHastalıklar

Ağız İçi Yaraları İyileştirmek İçin Çay Ağacı Yağının 5 Kullanımı

Ağız İçi Yaraları İyileştirmek İçin Çay Ağacı Yağının 5 Kullanımı

Ağız içi yaraları oldukça acı verici olabilir. Genellikle küçük beyaz, sarı veya grimsi ve kırmızı bir kenarlıkla çevrelenirler. Boyutları küçükten büyüğe değişebilir. Yaşlı kişilerde, herpetiform pamukçuk yaraları oluşabilir, bunlar çok daha küçük ülserlerdir ve kümeler halinde bulunur.

Ağız içi yaraları yanakların iç kısmında, dilin altında ve dudaklar ve dişler arasında ağızda oluşur. Stres, bakteri, beslenme yetersizlikleri, yaralanma, besin alerjileri gibi çeşitli şeylerden kaynaklanabilirler ve bazı kadınlar kendi dönemlerinde kemik yaraları bulduklarını fark edebilirler.

Ağız içinde oluşan yaralar Bazı durumlarda ağız tıkanıklığı veya ağız ülseri olarak adlandırılan ağız içi yaraları bazı durumlarda enfekte olmalarına rağmen tehlikeli değildir. Bulaşıcı değildirler ve genellikle kendileri tarafından giderler, tedavi edilmeden bırakılırsar, bir hafta ile 2 hafta arasında ya da daha uzun sürebilirler. Yaralar ağzınıza veya dişinize sıcak yiyeceklere dokunduğunda, oldukça acı verici olabilir. En kısa sürede onlardan kurtulmak en iyisidir.

Büyük olan ağız içi yaraları daha derindir ve 6 hafta kadar sürer. Çok ağrılı ise, doktorunuzu bu konuda görmek isteyebilirsiniz, ancak yan etkilere neden olabilecek ilaçlara başvurmak zorunda kalmadan küçük ağız yaralarını evde kolayca tedavi edilebilir. Ağız yaraları için çay ağacı yağı, şifa özellikleri nedeniyle birçok insan tarafından kullanılan çok etkili bir ilaçtır.

Ağız Yaraları İçin Çay Ağacı Yağı Ne Kadar Etkili?

  • Çay ağacı yağı antimikrobiyaldir.
  • Çay ağacı yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
  • Çay ağacı yağı , etkilenen bölgeye beyaz kan hücrelerinin salınmasını uyararak iyileşmeyi hızlandırır. Beyaz kan hücreleri, vücudun patojenlere karşı kendini savunmanın bir parçasıdır ve yaralanmaları iyileştirir.
  • Çay ağacı ağrının giderilmesine yardımcı olur.

Ağız Yaraları İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Ağız ülseri için çay ağacı yağı, doğru kullanıldığında güvenli ve etkilidir. Hatırlanması gereken en önemli şey, korkunç ve hatta tehlikeli yan etkilere neden olabileceğinden onu fazla almamalı ve kesinlikle yutmamalısınız. Çözeltiyi her zaman tükürün ve sonra ağzınızı suyla iyice durulayın.

Seçtiğiniz tedaviyi günde 2-3 kez kullanın. Ayrıca, bir çay ağacı yağı ilacı ve kanlı yaraları için diğer ev ilaçları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağıyla Ağzınızı Durulayın

  • Bir bardak suya 5 – 10 damla çay ağacı yağı ekleyin.
  • İyice karıştıktan sonra ağzınızın içinde çalkalayın.
  • Kesinlikle yutmamaya çalışın ve ağzınızın her yerinde gezdirin.
  • Karışımı tükürün ve ağzınızı normal suyla iyice durulayın.

Çay Ağacı ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı

Bu boşlukları ve diğer diş problemlerini önlemek için ağızdaki mikroplardan kurtulma yöntemi olan yağ çekmeye benzer. Hindistan cevizi yağı genellikle antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için kullanılır ve bu durumda, bir ağız içi yara ağrısından kurtulmaya yardımcı olur.

Her 1 çorba kaşığı ısıtılmış Hindistan cevizi yağına 1-2 damla çay ağacı yağı karıştırın. Bunu bir kavanozda karıştırmak en kolay olabilir, böylece her zaman çay ağacı yağını karıştırmak için hindistan cevizi yağını ısıtmak zorunda kalmazsınız.

Ağzınıza bir kaşık bu karışımı koyun ve tükürmeden önce birkaç dakika boyunca etrafa sürün. Karışım katı ise, ağzınızda eriyecektir.

Hindistan cevizi yağını çay ağacı yağıyla karıştırmak için eritmeniz gerekiyorsa, kullanmadan önce biraz soğumaya bırakın. Hindistan cevizi yağı eritmek için çok fazlaısıtılmasına gerek yoktur, bu nedenle düşük bir ısı kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Sıkıştırması

Karışımı yukarıdaki gibi aynı şekilde yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yerine, hint yağını da deneyebilirsiniz, biraz daha kalındır, bu yüzden dişleriniz için daha iyidir. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Yöntem 1: Yağ karışımına bir pamuk topu daldırın ve ağzınıza koyun, böylece yağ ağız içi yaralara temas eder. Pamuğun bir kaç dajija orada kalmasına izin verin. Yağ fazla ise tükürün kesinlikle yutmayın. Birkaç dakika sonra, pamuk topunu çıkarın ve tükürün.

Yöntem 2: Pamuklu çubukla karışıma daldırın ve ağız içi yaralarınıza sürün. Karışım biraz artabilir bu durumda yutmadan ağzınızda saklayın. Eğer fazla olursa tükürebilirsiniz. Bu işlem yaraları biraz tahriş edeceğinden çok fazla tekrarlamayın.

Çay Ağacı ve Bal Kullanımı

Ham bal özellikle manuka balı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bal işlendiğinde, ısı bütün sağlık yararlarını ortadan kaldırır. Yağda olduğu gibi bal ile çay ağacı yağını seyreltin. Pamuklu çubuk veya pamuk yünü ile uygulayın.

Ağız İçi Yaralar ve Çay Ağacı Yağı İpuçları ve Önlemler

Ağız içi yaralar için çay ağacı yağı çok etkilidir, ancak daha önce de bahsedildiği gibi, çay ağacı yağı çok kuvvetlidir ve yanlış kullanıldığında yan etkilere sahip olabilir. Asla yutulmamalıdır. Çay ağacı yağına karşı hassas olmadığınızdan emin olmak için bir yama testi de yapmak isteyebilirsiniz.

Beslenme eksikliklerini önlemek için çeşitli meyveler ve sebzeler, özellikle yapraklı yeşilliklerle dolu sağlıklı bir diyet deneyin. Et yemiyorsanız ve özellikle de hiçbir hayvan ürünü yemediyseniz, B12 vitamini takviyesi almanız gerekir.

Stres, Ağız içi yaralarının gelişiminde büyük bir rol oynar, bu yüzden zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın. Bu çok sakinleştirici olabileceği için eğlenin ve doğada yürüyüş yapın. Meditasyon ve / veya derin nefes egzersizleri ve fiziksel egzersiz de stresle mücadele için çok yararlıdır. Ayrıca stres ve anksiyete için otlar deneyebilirsiniz.

Ağız içi yaralarınız çok büyükse veya çok acı veriyorsa, doktora görünmek en iyisidir. Nadirdir, ancak biraz şişme ve / veya ateş de gelişebilir. Bu enfeksiyonun bir göstergesidir ve tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Alkol, sigara, baharatlı yiyecekler ve kahve ve asidik içecekler gibi içeceklerden de kaçının, bunlar yaralarınızı daha da azdırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir