Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Ağız Hijyeni ile Genel Sağlık Arasındaki İlişki
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Hijyeni ile Genel Sağlık Arasındaki İlişki

Ağız Hijyeni ile Genel Sağlık Arasındaki İlişki

İyi bir diş ve diş eti bakımı diş sağlığına önem vermek genel sağlık ile ilişkilidir. Bunun genel sağlık üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Ağız sağlığı ağız kanseri gibi bazı kötü hastalıklar gibi sağlık sorunları kapıları açılabilir. Ihmal etmek her türlü soruna yol açabilir. Dişeti problemleri ve kalp hastalıkları, bakteriyel pnömoni, inme hatta gebelik sorunları arasında bağlantı vardır ve bu sorunlara da yol açar. Ağız sağlığı deyip geçmeyin. Tüm bu problemlere ağız hijyen eksikliği sebep olabilir. Sağlıksız bir ağız ile sağlıklı olmayı düşünmeyin.

Ağız Sağlığında Beslenme ve Yaşam Tarzının Rolü

Beslenme tarzı ve yaşam tarzı değişimleriağız ve diş sağlığıyla etkileşim içindedir.şeker tüketimi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Şeker tüketmek diş ve diş etlerinde enzimler ve asitler üretimine neden olur. Ağızda bu ortamda oluşan bakteriler diş çürüğü ve diş eti problemlerine yol açar. Diş hekimlerinin ağız ve diş bakımı ile ilgili önerileri şu şekildedir:

Sigara içmeyin. Diş bakım uzmanları sigara ve puro gibi tütün ürünleri tüketen kişilerde periodontal hastalıklar (diş eti hastalığı) diş çürükleri, dişlerde sararma, ağız kokusu ve ağız kanseri gelişebilir. Puro özellikle gırtlak kanserine yol açar. Tütün ve duman diş eti üzerinde toksik yani zehrli etkiye sahiptir. Kan akımını engeller. Dişlerde lekelere yol açar.

Alkol tüketmeyin. Ağız sorunlarına önemli derecede katkıda bulunur. Bakterilerin ağızda gelişimini körükler. Ayrıca alkol bağımlısı kişiler muhtemelen ağız hijyeni ile daha az ilgilenirler.
Kiloda değişmeler. Ağız yapısında değişimlere dolayısıyla da dişlerde yerine oturmada sorunlara yol açar. Özellikle protez dişlede oturma sorunlarına yol açar.
İlaç kullanımı. Antibiyotikler bazen tükürük sorunlarına neden olabilir. Ağız kuruluğu, diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve kötü nefese yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir