Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>8 Adımda Zayıflamanın Püf Noktaları
BeslenmeDiyetSağlık Haberleri

8 Adımda Zayıflamanın Püf Noktaları

8 Adımda Zayıflamanın Püf Noktaları

Yeni bir araştırmaya göre zayıflamak o kadar da zor değil. İrade, istek ve bazı kurallar rol oynuyor. İşte 8 adımda zayıflamanın yolları..

ABD’de yayımlanan Reader’s Digest dergisi, abur cubur tüketimini azaltmanın basit yollarını derledi. Öneriler, ABD’de yayımlanan haftalık yaşam dergisi New York Times Magazine’de geçen haftalarda abur cubur bağımlılığıyla ilgili yer alan geniş makaleden yola çıkılarak hazırlandı.

Reader’s Digest dergisinde yayınlanan makalede abur cubur alışkanlığının fizyolojik bir tepkiye dönüşmesinde gıda üreticilerinin kullandığı stratejilerin rol oynadığı açıklanıyordu. Zira, yapay gıdalar şeker, tuz, yağ ve diğer kimyasal katkı maddelerinin çok çabuk alışkanlığa dönüşecek oranda eklenmesiyle hazırlanıyor. Fakat bu etkileri en aza indirmek için uzmanlar sekiz ayrı ipucu veriyor.

İşte kilo verdiren 8 öneri…

Beş madde kuralı

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

Ambalajda yer alan içeriğinde beşten fazla madde olan gıdalardan uzak durulmalı. Bu gıdalara en çok, aromalı cipsler ve önceden ısıtılmış ürün gruplarında rastlanıyor.

Üç renk kuralı

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

ABD’nin Cornell Üniversitesi’nde geçen yıl yapılan araştırmalarda, tabağında en az üç farklı renkte gıda bulunduran insanların daha sağlıklı olduğu ortaya konmuştu. Uzmanlar, abur cubur ihtiyacında kurutulmuş veya taze meyve, bir parça bitter çikolata, kuru yemiş gibi renk seçeneği zengin gıdaların tüketilmesini tavsiye ediyor.

Rutini kırmak

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

İnsanların herhangi bir şeye alışması için en fazla birkaç haftaya ihtiyaç sürüyor. Bu yüzden, abur cubur otomatları, buzdolabı veya marketlere gidilmesi için harcanan sürenin beş dakikalık kısa bir yürüyüş turuna dönüştürülmesi, kısa zaman içinde sağlıksız gıda alımını azaltıyor

Tatlı krizini yenmek

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

Buzdolabını alabildiğince kırmızı üzüm gibi şeker oranı yüksek meyvelerle doldurmak, akşam yemeği sonrası gelen tatlı krizinin atlatılmasına önemli bir rol oynuyor.

Dolap düzeni

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

Sağlıklı atıştırmalıkları buzdolabının en kolay erişilebilir yerinde bulundurmak da abur cubur ihtiyacının azalmasına yardımcı oluyor.

Kendini tanımak

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

En çok hangi sağlıksız gıdaya karşı zaafı olduğunu bilmek, kişilerin alışkanlıklarını kontrol altına almalarını kolaylaştırıyor.

İçindekileri okumak

Kilo vermenize yardımcı 8 öneri

İşlenmiş gıdaların en masumun da bile zararlı katkı maddeler yer alabiliyor. Örneğin sağlıklı olduğu düşünülen dondurulmuş ızgara tavukta trans yağ; doğal barbekü sosu aromalı cipslerde ise yağlı süt tozu ve tavuk suyu tabletine rastlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir