Zayıflamanın 10 Altın Kuralı

Zayıflamanın 10 Altın Kuralı
30 7 65

Kolayca kilo verebilmeniz hem beslenme düzeniniz hem de egzersizlerle mümkün. Peki basit ve temel 10 kural neler?

Kolay kilo verebilmeniz için sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak hazırlanan 10 temel kural…

1-) HER ÜÇ SAATTE BİR YİYİN- İç saatimiz normalde üç saatte bir yemek yememizi öneriyor. Çünkü üç saatte bir yemek yiyenler daha kolay kilo verebiliyor. Böylece düzenli yeme eylemi sonucunda kan şekerinizin dengesi korunuyor. Öğünleri atlamak, bir sonraki öğüne saldırmamıza ve tıka basa yemek yememize sebep oluyor.

2-) KALORİ HESAPLAYIN- Kilo vermek için çok basit bir hesap yapmanız yeterli. Günlük olarak harcadığınız kaloriden daha az kalori alırsanız, kilo vermeniz kolaylaşır. Bu durumda yapmanız gereken; kilonuzla orantılı olarak günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek ve sadece ihtiyacınız kadar kalori tüketmek. Tabii bunu yaparken, yediğiniz besinlerin ne kadar kalori içerdiklerine de dikkat edin.

3-) BEŞ ÖĞÜN- Enerjinizi doğru bir şekilde tüketmek istiyorsanız, en iyisi öğünlerinizi beşe bölün: KAHVALTI (300 – 400 kalori) ARA ÖĞÜN (100 – 200 kalori) ÖĞLE YEMEĞİ (400 – 500 kalori) ARA ÖĞÜN (100 – 200 kalori) AKŞAM YEMEĞİ (300 – 400 kalori) Bu şekilde yağ yakmanız kolaylaşacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışacak.

4-) AZ YAĞ TÜKETİN- Yağ kullanırken, kalitesine mutlaka dikkat edin. Hayvansal yağlardan uzak durun. Bitkisel yağları, özellikle zeytin yağını tercih edin. Kalp sağlığı ve kan dolaşımı için önemli olan bitkisel yağlar ve zeytinyağı, kolesterolü de düşürür.

5-)KALİTENİN ÖNEMİ- Kaliteli karbonhidratlar olan meyve, sebze ve tahıl ürünleri, kan şekerini yavaş yükselttiği için, uzun süre tokluk hissi verir. Un, şeker ve yüksek glisemi içeren patates gibi kötü karbonhidratlarda ise durum tam tersidir.

6-) PROTEİN ZAYIFLATIR- Kilo vermek isteyenler mutlaka proteinle beslenmeli. Özellikle balık, et, yağ oranı düşük süt ve kepek ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerin tüketimi azaldığı takdirde vücuttaki kas oranı zayıflar ve metabolizma yavaşlar.

7-) ŞEKERE DİKKAT- Çay veya kahvenize şeker atmaktansa, tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü tatlandırıcılar beyni aldatarak, vücuda şeker alınmış gibi tokluk hissi verir. Ayrıca yapacağınız küçük tatlı kaçamaklarında, yine şeker yerine çok az miktarda bal ya da pekmez kullanabilirsiniz. Az da olsa, vücudun şekere ihtiyacı olduğunu unutmayın.

SU İÇMEYİ UNUTMAYIN- Fazla su içmediğiniz zaman günlük enerji kullanımınızda düşüş olur. Günde 2 litre su için. Karnınızın dolmasını sağlayacak olan su, size tokluk hissi verecektir. Şekersiz sütlü kahveyi de dozunu kaçırmamak şartıyla içebilirsiniz. Bitki veya meyve çaylarını ise rahatça tüketebilirsiniz.

9-) BİLİNÇLİ BESLENİN- Yemeklerinizi yavaş yiyin. Böylece hormonlarınız daha az yiyerek doyduğunuzu, beyninize doğru zamanda haber verecektir. Ayaküstü ve hızlı tükettiğiniz her şey, beyniniz tarafından doğru bir şekilde algılanmaz. Hızlı yemek yediğinizde çabuk acıkırsınız ve yediklerinizdeki yağ hızlı bir şekilde vücudunuzda depolanır.

10-) HAREKET EDİN- Spor yapmadan kilo vermek zor! Bu yüzden günlük yaşamınızda 10-30 dakika hareket etmeye özen gösterin. İster merdiven çıkın, ister yürüyün, ister spor salonuna gidin veya evde yoga yapın. Sadece hareket etmeniz ve yaparken eğlenmeniz önemli.

Altın Bakımı Altın Bakımı Nasıl olur? Altın takıların Bakımı Nasıl Yapılır? Altın takıların temizliği nasıl yapılır? Altın Bakımı Nasıl Yapılır? Altı..
784 6 134

Adı üstünde sapsarı bir renge sahiptir özellikle idrar sorunu yaşayanlar için bulunmaz bir nimet niteliğindedir. Altın Otu (Helichrysum arenarium): 50..
197 15 540

Yüzyıllardır Güney Amerika'da yetiştirilen Altın Çilek, Bektaşi üzümü veya İnka çileği olarak da bilinir. Turuncu tonda ve sağlık için yararları olan ..
970 6 651

Kış aylarında yıpranmış saçlarınızı canlandırın ve iyi bakın. Bunun için 11 altın kuralı Dr. Ataman anlatıyor.. Yaz aylarında kuruyup kırılan saçl..
189 23 725

Yeni bir araştırmaya göre zayıflamak o kadar da zor değil. İrade, istek ve bazı kurallar rol oynuyor. İşte 8 adımda zayıflamanın yolları.. ABD’de y..
767 17 147

    altın çilek meyvesinin kurutulmuşunu aldım fakat ne kadar yemem gerektiğini bilmiorum kilo verme amaçlı kullanıcam bu konuda beni a..
884 20 530

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sağlıklı beslenmenin ilk kuralı güzel bir kahvaltı yapmaktan geçiyor.. Kahvaltı etmeyen kişiler, günün ilerleyen ..
818 9 588

    Leonardo Fibonacci = Fibonacci dizisi ve altın oran     Altın oran, Fi (phi) sayısı olarak bilinir. Neticede matemat..
402 24 840

Ağız ve diş sağlığı özellikle yeni doğan ve büyüme aşamasındaki bebeklerde önemlidir. 10 adımda iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı için haberin devamı..
754 26 174

Estetik cerrahide uygulana altın oran, yüz simetrisine dayalı bir yöntemdir. Orantı ve denge estetik resimde önemlidir. Altın oran hakkında bilgiler....
348 7 693

24 ayar altınla kaplanmış paslanmaz çelik braketlerdir. Altın renginde sarı bir görüntüsü vardır ve metal braketlerden biraz daha masraflıdır. Diş
931 24 782

Kilo vermenin ve zayıflamanın temel kuralı hızlı bir metabolizmaya sahip olmaktır. Yemek yeme alışkanlığımızı bir düzene koymak ve kilo verip zayıflam..
975 25 376