Doktor Tv Banner

Zayıflamanın 10 Altın Kuralı

Zayıflamanın 10 Altın Kuralı
73 0 82

Kolayca kilo verebilmeniz hem beslenme düzeniniz hem de egzersizlerle mümkün. Peki basit ve temel 10 kural neler?

Kolay kilo verebilmeniz için sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak hazırlanan 10 temel kural...

1-) HER ÜÇ SAATTE BİR YİYİN- İç saatimiz normalde üç saatte bir yemek yememizi öneriyor. Çünkü üç saatte bir yemek yiyenler daha kolay kilo verebiliyor. Böylece düzenli yeme eylemi sonucunda kan şekerinizin dengesi korunuyor. Öğünleri atlamak, bir sonraki öğüne saldırmamıza ve tıka basa yemek yememize sebep oluyor.

2-) KALORİ HESAPLAYIN- Kilo vermek için çok basit bir hesap yapmanız yeterli. Günlük olarak harcadığınız kaloriden daha az kalori alırsanız, kilo vermeniz kolaylaşır. Bu durumda yapmanız gereken; kilonuzla orantılı olarak günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek ve sadece ihtiyacınız kadar kalori tüketmek. Tabii bunu yaparken, yediğiniz besinlerin ne kadar kalori içerdiklerine de dikkat edin.

3-) BEŞ ÖĞÜN- Enerjinizi doğru bir şekilde tüketmek istiyorsanız, en iyisi öğünlerinizi beşe bölün: KAHVALTI (300 - 400 kalori) ARA ÖĞÜN (100 - 200 kalori) ÖĞLE YEMEĞİ (400 - 500 kalori) ARA ÖĞÜN (100 - 200 kalori) AKŞAM YEMEĞİ (300 - 400 kalori) Bu şekilde yağ yakmanız kolaylaşacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışacak.

4-) AZ YAĞ TÜKETİN- Yağ kullanırken, kalitesine mutlaka dikkat edin. Hayvansal yağlardan uzak durun. Bitkisel yağları, özellikle zeytin yağını tercih edin. Kalp sağlığı ve kan dolaşımı için önemli olan bitkisel yağlar ve zeytinyağı, kolesterolü de düşürür.

5-)KALİTENİN ÖNEMİ- Kaliteli karbonhidratlar olan meyve, sebze ve tahıl ürünleri, kan şekerini yavaş yükselttiği için, uzun süre tokluk hissi verir. Un, şeker ve yüksek glisemi içeren patates gibi kötü karbonhidratlarda ise durum tam tersidir.

6-) PROTEİN ZAYIFLATIR- Kilo vermek isteyenler mutlaka proteinle beslenmeli. Özellikle balık, et, yağ oranı düşük süt ve kepek ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Bu ürünlerin tüketimi azaldığı takdirde vücuttaki kas oranı zayıflar ve metabolizma yavaşlar.

7-) ŞEKERE DİKKAT- Çay veya kahvenize şeker atmaktansa, tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü tatlandırıcılar beyni aldatarak, vücuda şeker alınmış gibi tokluk hissi verir. Ayrıca yapacağınız küçük tatlı kaçamaklarında, yine şeker yerine çok az miktarda bal ya da pekmez kullanabilirsiniz. Az da olsa, vücudun şekere ihtiyacı olduğunu unutmayın.

8-) SU İÇMEYİ UNUTMAYIN- Fazla su içmediğiniz zaman günlük enerji kullanımınızda düşüş olur. Günde 2 litre su için. Karnınızın dolmasını sağlayacak olan su, size tokluk hissi verecektir. Şekersiz sütlü kahveyi de dozunu kaçırmamak şartıyla içebilirsiniz. Bitki veya meyve çaylarını ise rahatça tüketebilirsiniz.

9-) BİLİNÇLİ BESLENİN- Yemeklerinizi yavaş yiyin. Böylece hormonlarınız daha az yiyerek doyduğunuzu, beyninize doğru zamanda haber verecektir. Ayaküstü ve hızlı tükettiğiniz her şey, beyniniz tarafından doğru bir şekilde algılanmaz. Hızlı yemek yediğinizde çabuk acıkırsınız ve yediklerinizdeki yağ hızlı bir şekilde vücudunuzda depolanır.

10-) HAREKET EDİN- Spor yapmadan kilo vermek zor! Bu yüzden günlük yaşamınızda 10-30 dakika hareket etmeye özen gösterin. İster merdiven çıkın, ister yürüyün, ister spor salonuna gidin veya evde yoga yapın. Sadece hareket etmeniz ve yaparken eğlenmeniz önemli.

8 Adımda Zayıflamanın Püf Noktaları

Yeni bir araştırmaya göre zayıflamak o kadar da zor değil. İrade, istek ve bazı kurallar rol oynuyor. İşte 8 adımda zayıflamanın yolları.. ABD’de y..
920 26 147
Bebeklerde 10 Adımda Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığı özellikle yeni doğan ve büyüme aşamasındaki bebeklerde önemlidir. 10 adımda iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı için haberin devamı..
224 7 647
Çocuklar Bu Süreçten Etkilenmemeli

Boşanan çiftler eğer çocukları varsa bu konuda hassas ve anlayışlı davranmalı. Boşanma süreci kesinlikle çocukları etkilememeli.. Boşanma sürecinde..
812 25 555
Altın Otunun Faydaları ve Kullanım Şekli

Altın otu bitkisi nereden gelir? Faydaları ve nelere iyi geldiği hakkında bilgiler ve kullanım şekli hakkında detaylı bilgileri sizin için paylaştık....
556 18 676
Bu Alışkanlıklar Tatlı Krizini Önler

Beslenme alışkanlıklarımız arasında tatlı yeme isteği de önüne geçilemeyebilir. Peki tatlı krizi nasıl aşılır? Reader's Digest dergisinde yayınlana..
727 23 662
Cildiniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Kelebek şeklindeki döküntüler ne anlama geliyor? Lupusun ilk işaretidir, kontakt dermatit de olabilir. Dermatologların önerisi daha fazla test yap..
872 9 103
Metabolizmayı Yavaşlatan En Büyük Hata

Kahvaltı altın öğündür ve bu öğünün atlanması zayıflamaya yardımcı olmadığı gibi kilo aldırır ve sağlığı bozmaya yeter.. Beslenme ve Diyetetik Uzma..
238 11 619
Zayıflamada Kalori Sayma Yönteminin Artıları

Zayıflamayı kafanıza koyduysanız bir de bu yöntemi deneyin: Kalori saymak. Kendi öğününüzü kalori hesabı yaparak oluşturun kalori sayımı ile zayıflayı..
479 18 812
Tüm Tüketiciler “Sunar Yağları” dedi

T.Tüketicileri Koruma Derneği’ne (TTKD) ait internet sitesine ve derneğin mail adresine 2012 yılında gelen ve gelmeyen tüketici şikayetleri göz önünde..
581 26 363
Zayıflarken İlla ki Rejim Yapmak Gerekmiyor

Diyetsiz de kilo verilebilir. Bunu kanıtlayan tavsiyeleri uzmanlardan alalım.. İşte aç kalmadan diyet yapmadan zayıflamanın kolay yolları.. Kilo ve..
411 6 128
Kalıcı Zayıflamanın Püf Noktaları

Kalıcı olarak zayıflamanın kolay yolları var. Beslenme ve diyet uzmanı Serkan Tutar bunun için önerilerde bulundu.. İnsanların birçoğu fazla kilola..
354 4 123
Diyet Düşmanı Besinlerin Alternatifleri

Kadınların katıldığı altın günleri gibi etkinliklerde sunulan yiyecekler uzun sürede yakılabilen hatta yağa dönüşüp bünyede kalan cinsten. Bu besinler..
412 6 233
Öksürüğe Birebir Besin: Bir Avuç Ceviz

Cevizin bitmek bilmeyen faydaları sürekli söylenir.. Öksürüğü de şıp diye kesebilen ceviz mucizesinden siz de yararlanın. Öksürüğe artık son. Ceviz yi..
152 24 183
Estetik Ameliyatta Oran Uyumu Nedir?

Op. Dr. Bahadır Baykal burun estetiğinde dudak kalınlığı ile burnun orantılı bir uyum içerisinde olması gerektiğini anlattı.. Türkiye’de en çok yap..
636 12 698
13 Basit Yöntemle Tok Kalın

Sürekli acıkıyorum kilo vermede sıkıntı çekiyorum diyenlere müjde.. 13 basit yöntemle artık hep tok kalacak ve tok hissedeceksiniz.. İşte o yöntemler...
406 4 566