Doktor Tv Banner

Yumurtalık Kisti Ve Tümörü Nedenleri Ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti ve Tümörü Nedenleri ve Tedavisi
69 0 49

Kadınlarda meydana gelen üreme bölgesinde görülen bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Yumurtalıklar rahmin iki yanında bulunan iki küçük organdır. Adet döneminde işlevleri vardır. Östrojen hormonu üretirler. Her ay yumurtalıklardan yumurta bırakılır ki bu dönem adet dönemidir. Fallop tüpünde ise döllenme gerçekleşir. Bu döngü yumurtladır. Peki yumurtalık kistleri neden oluşur? Kistler yumurtalıklarda oluşan içi sıvı dolu keseciklerdir.

Özellikle kadınların doğurganlık çağında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yumurtalık kistlerinin birçok farklı türü en sık görülen türü fonksiyonel kistlerdir. Bu yumurtlama sırasında oluşur. Burada yumurta önce serbest bırakılmaz kesede foliküllere bulaşır yumurtanın formunu bozar ve daha sonra dışarı atar. Polikistik over kistinde yumurta normal olgunlukta iken foliküller açılmaz ve kistler oluşur. Endometrioma kistinde, rahim zarının dokusu vücudun diğer bölgelerinde ürer. Burada yumurtalık oluşur ve acılı olabilir. Aynı zamanda doğurganlığı da olumsuz etkileyebilir.

Kistadenomlarda, kistler yumurtalık dışındaki hücrelerde gelişir. Genellikle sıvı ile doludur. Dermoid kistler ise, vücudun diğer bölgelerinde benzer dokulardan oluşur. Cilt, saç ve diş de buna dahildir. Nedenleri nelerdir? Tümörler her yerde oluşabildiği gibi yumurtalıklarda da oluşabilir. Kansere yol açmayan iyi huylu tümörler de vardır.

Bunlar maligndir. Yumurtalık tümörlerinin en sık görülen tipi epitelyal hücre tümörlerdir ve yumurtalık yüzeyinde görülür. Yumurta üreten hücrelerde başlayan iyi veya kötü huylu kistler germ hücreli kistlerdir. Stromal kistler ise kadın hormonları üretilen yerlerde gelişir. Doktorlar tam olarak nedenlerini saptayamamıştır. Kistlerin birçok risk faktör vardır bazıları şunlardır:

Yaş ve menopoz,
Sigara içme,
Şişmanlık,
Emziren ve çocuk sahibi olan kadınlar ile doğum kontrol hapı kullanan anne olmayan kadınlar,
Doğum kontrol hapları,
Hormon replasman tedavisi ve
Yumurtalık, kolorektal veya meme kanseri geçmişi veya ailede görülmesi.

Belirtisi yoktur. Rutin bir jinekolojik muayenede ortaya çıkar. Kanama, kopma gibi gözle görülür belirtilere rastlanır. Diğer belirtiler ise şöyledir
Karın ağrısı veya şişkinlik,
İdrarda yanma veya sık sık idrarda zorlanma
Alt sırt ağrısı
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Ağrılı adet görme ve anormal kanama
Kilo alımı
Mide bulantısı veya kusma
Hızlı duygu değişimi ve iştah kaybı.

Ultrason ve diğer teknik yöntemlerle teşhis edilir ve tedavi uygulanır. Çoğu durumda kendi kendine iyileşir. En az 3 ay kontrol edilir. Tehdit edici durum varsa tedaviye gidilir. Kist ağrılarını gidermek için doğum kontrol hapı verilir. Cerrahi yöntemlerle kistler alınır. Laparoskopi ve laparotomi yöntemleri mevcuttur. Işıklı teleskopik aletlerle işlem tamamlanır. Karın içine sokulan bu aletle kistler alınır.

Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük neden hangi sebeplerden oluşur, belirtileri nelerdir? Geçmeyen öksürüğün sebepleri ve tedavi şekli nasıldır? Öksürük, aslında boğaz ve sol..
786 17 476
Öksürüğünüzü Şıp Diye Kesecek

Çikolata sevmek için bir sebep daha. Öksürük krizlerine tutuluyorsanız ve ardı arkası kesilmiyorsa çikolata etkili olabilir. ABD’li bilim adamları ..
316 24 231
Yumurtalık Kisti ve Tümörü Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda meydana gelen üreme bölgesinde görülen bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Yumurtalıklar rahmi..
285 12 755
Öpücük, Sadece Bir Öpücük Olmadığında Neler Olur?

Çalışmalar hem kısa hem de uzun vadeli ilişkilerde öpüşmenin etkilerini incelemiş ve öpüşmenin önemini bildirmiştir. Kadınlar erkeklere göre öpüşm..
859 21 324
Kahve İçmek Göğüs Numarasını Küçültüyor

Araştırmalara göre günde birkaç fincan kahve içen kadınların göğüs numarası küçülüyor. 300'den fazla gönüllü üzerinde yapılan deneylerde bazı kadın..
875 23 184
Uyku Apnesi Tedavisi Kişinin Görünümünü de İyileştirebilir

Uyku apnesi tedavisiyle kişinin uyku düzeni ve sağlığı iyileştirilebilir. Ayrıca kişinin fiziksel görünümü de düzeltilebilir. Milyonlarca kişiyi e..
267 5 363
Göğüs Sarkması İçin Sürekli Sütyen Takılmamalı

Araştırmaya göre sürekli sütyenle dolaşmak aksine göğüslerin sarkmasına neden olur. Yapılan yeni bir araştırma, sürekli sütyen kullanımının memeler..
433 23 124
Diyabet ve Prediyabette Aile Öyküsü Faktörü

İnsanlar genelde prediyabet sürecini bilmezler. Diyabetten önce gelişen bir süreçtir. Ailede obezite veya diyabet öyküsü olan kişilerde prediyabet..
710 19 874
Işığa Duyarlı Hücreler Körlüğün Çözümü

Kör fareler üzerinde denenen ve olumlu sonuç veren ışığa duyarlı hücreler ile körlük son bulabilir.. Tamamen kör fareler, ışığa duyarlı hücrelerin..
456 25 583
Kadınlarda Saç Kaybı Nedenleri ve Çözümleri-1

Kadınlar saçlarıyla çok şey anlatır. Uzun, kısa, dolgun, ışıltılı, yaşam dolu.. Bu bir stil ve kişilik ifadesidir. Kötü saç görünümü kötü hissetmeye n..
636 5 311
Kalp Ölümünü Engelleyen Gen Tedavisi

Almanya’da Türk bilim adamı Dr. Ahmet Uçar’ın geliştirdiği gen tedavisi ile kalp krizinden gerçekleşen ölümler azalacak.. Heidelberg'teki Alman Kan..
181 22 798
Yumurtalık Kisti Bebeği ve Doğumu Etkiler mi?

Yumurtalık kistleri her zaman kötü huylu olmuyor. Peki gebelikte yaşanan yumurtalık kistleri bebeği, anne sağlığını ve doğumu ne yönde etkiliyor? Y..
582 26 722
Stresi Yenin Cildiniz Güzel Görünsün

Özellikle ergenlik çağında yaşana stres ile cilt bozulmaya başlar ve güzellik kaybolur.. Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp hastalıklara karş..
728 7 210
Gebelikte Kullanılan Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler gebelikte kullanılabilir mi hangi tür kremler tavsiye edilir? Normal dönemde kullandığınız her kozmetik ürününü hamilelikte kull..
580 26 824
Kök Hücre Naklinden Sonra HIV Şüphesi Var mıdır?

Yeni bir araştırmaya göre lenfoma tedavisinde kullanılan kök hücre nakli, kemoterapi gibi tedavilerden sonra HIV virüsüne rastlanılmamaktadır. Vüc..
823 23 700