Yumurtalık Kisti Ve Tümörü Nedenleri Ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti ve Tümörü Nedenleri ve Tedavisi
26 2 46

Kadınlarda meydana gelen üreme bölgesinde görülen bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Yumurtalıklar rahmin iki yanında bulunan iki küçük organdır. Adet döneminde işlevleri vardır. Östrojen hormonu üretirler. Her ay yumurtalıklardan yumurta bırakılır ki bu dönem adet dönemidir. Fallop tüpünde ise döllenme gerçekleşir. Bu döngü yumurtladır. Peki yumurtalık kistleri neden oluşur? Kistler yumurtalıklarda oluşan içi sıvı dolu keseciklerdir.

Özellikle kadınların doğurganlık çağında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yumurtalık kistlerinin birçok farklı türü en sık görülen türü fonksiyonel kistlerdir. Bu yumurtlama sırasında oluşur. Burada yumurta önce serbest bırakılmaz kesede foliküllere bulaşır yumurtanın formunu bozar ve daha sonra dışarı atar. Polikistik over kistinde yumurta normal olgunlukta iken foliküller açılmaz ve kistler oluşur. Endometrioma kistinde, rahim zarının dokusu vücudun diğer bölgelerinde ürer. Burada yumurtalık oluşur ve acılı olabilir. Aynı zamanda doğurganlığı da olumsuz etkileyebilir.

Kistadenomlarda, kistler yumurtalık dışındaki hücrelerde gelişir. Genellikle sıvı ile doludur. Dermoid kistler ise, vücudun diğer bölgelerinde benzer dokulardan oluşur. Cilt, saç ve diş de buna dahildir. Nedenleri nelerdir? Tümörler her yerde oluşabildiği gibi yumurtalıklarda da oluşabilir. Kansere yol açmayan iyi huylu tümörler de vardır.

Bunlar maligndir. Yumurtalık tümörlerinin en sık görülen tipi epitelyal hücre tümörlerdir ve yumurtalık yüzeyinde görülür. Yumurta üreten hücrelerde başlayan iyi veya kötü huylu kistler germ hücreli kistlerdir. Stromal kistler ise kadın hormonları üretilen yerlerde gelişir. Doktorlar tam olarak nedenlerini saptayamamıştır. Kistlerin birçok risk faktör vardır bazıları şunlardır:

Yaş ve menopoz,
Sigara içme,
Şişmanlık,
Emziren ve çocuk sahibi olan kadınlar ile doğum kontrol hapı kullanan anne olmayan kadınlar,
Doğum kontrol hapları,
Hormon replasman tedavisi ve
Yumurtalık, kolorektal veya meme kanseri geçmişi veya ailede görülmesi.

Belirtisi yoktur. Rutin bir jinekolojik muayenede ortaya çıkar. Kanama, kopma gibi gözle görülür belirtilere rastlanır. Diğer belirtiler ise şöyledir
Karın ağrısı veya şişkinlik,
İdrarda yanma veya sık sık idrarda zorlanma
Alt sırt ağrısı
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Ağrılı adet görme ve anormal kanama
Kilo alımı
Mide bulantısı veya kusma
Hızlı duygu değişimi ve iştah kaybı.

Ultrason ve diğer teknik yöntemlerle teşhis edilir ve tedavi uygulanır. Çoğu durumda kendi kendine iyileşir. En az 3 ay kontrol edilir. Tehdit edici durum varsa tedaviye gidilir. Kist ağrılarını gidermek için doğum kontrol hapı verilir. Cerrahi yöntemlerle kistler alınır. Laparoskopi ve laparotomi yöntemleri mevcuttur. Işıklı teleskopik aletlerle işlem tamamlanır. Karın içine sokulan bu aletle kistler alınır.

Yumurtalık kistleri her zaman kötü huylu olmuyor. Peki gebelikte yaşanan yumurtalık kistleri bebeği, anne sağlığını ve doğumu ne yönde etkiliyor? Y..
313 6 221

Kadınlarda meydana gelen üreme bölgesinde görülen bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Yumurtalıklar rahmi..
771 8 319

Yutma Güçlüğü Nedenleri - Yutma Güçlüğü Nedenleri Nelerdir Ağızda tükürük salgısının az olması Uygun olmayan takma dişler veya eksik diş Anjin gibi ü..
169 24 147

Çikolata kisti olan kadınlarda doğum yapamama düşüncesi belirir. Fakat gebeliği etkilemeyn bu kistler aynı zamanda kolayca alınabiliyor. İyi huylu ..
256 8 331

    Yumurtalık kanseri, kadın üreme organları kanserleri içinde en zor tedavi edilenidir. Yaklaşık 1000 kadından 12'sinde bu kansere ra..
370 8 481

GRANULOMA GRAVİDARUM (GEBELİK TÜMÖRÜ): Gerçek tümör değildir, iltihaba bağlıdır. Tüm özellikleriyle granuloma pyogenicuma benzer. Gebelerde görüldüğü ..
990 5 717

Beyin tümörü nasıl oluşur?
455 24 510

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
689 24 625

Kadınların korkulu rüyalarında biri de yumurtalık ve rahim kistleri. Çünkü ilerleyip kansere neden olabiliyor. Çikolata kistleri aslında tehlikeli mi?..
561 20 710

Kadınların korkulu rüyası yumurtalık kanseri da rahim kanseri gibi oldukça yaygın görülüyor. Peki bu kanser türünün önüne geçmek için neler yapılm..
203 23 727

Kadınlar saçlarıyla çok şey anlatır. Uzun, kısa, dolgun, ışıltılı, yaşam dolu.. Bu bir stil ve kişilik ifadesidir. Kötü saç görünümü kötü hissetmeye n..
554 4 823

Prof. Dr. Önder Çelik kadınlarda çikolata kisti riskini tespit etmek amacıyla rahim duvarının gen haritasını çıkardı. Dünya çapında yaygın bir hastalı..
689 21 187