Doktor Tv Banner

Yoğun Bakım Hastaları Tehlikede Mi?

Yoğun Bakım Hastaları Tehlikede mi?
40 0 65

Son zamanlarda önemli bir soru akılları kurcalıyor. Yoğun bakım hastaları ne durumda, gizlice ötenazi yapılıyor mu?

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde çalışan Hemşire Selma Tepehan ve arkadaşları tarafından yapılan "Yoğun Bakım ve Diğer Birimlerde Görev Yapan Hemşirelerin Ötenaziye Yaklaşımı" başlıklı araştırma, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Dergisinin 2011 yılı 25. cildinde yayımlandı.

Medimagazin'den Helin Aygün'ün haberine göre; yoğun bakım koşullarında çalışıyor olmanın, hemşirelerin ötenazi ile ilgili deneyim, beklenti ve yaklaşımlarını ne düzeyde etkilediğini ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmaya, İstanbul'daki kamu hastanelerinde görev yapan 206 hemşire katıldı.

Hemşirelerin yüzde 53'ünün yoğun bakım ünitelerinde, yüzde 15'inin dâhili birimlerde, yüzde 14'ünün cerrahi birimlerde, yüzde 19'unun da çocuk birimlerinde görev aldığı saptandı. Ankete katılan hemşirelerin ötenazi uygulamaları ile ilgili bilgi düzeylerine bakıldığında, "pasif ötenazi"nin en fazla yoğun bakım hemşireleri tarafından bilindiği görüldü (yüzde 72). Dâhili birimlerde görev yapan hemşirelerin yüzde 58'i pasif ötenazi hakkında bilgi sahibi iken, cerrahi birim hemşirelerinin yüzde 39'unun, çocuk birimi hemşirelerinin ise yüzde 58'inin bilgi sahibi olduğu tespit edildi.

ÖTENAZİ UYGULANMALI MI?

"İyileşme ümidi olmayan, ölümcül hastalığa sahip ve hukuki ehliyeti olmayan kişilere ötenazi uygulanmalı mıdır?" sorusuna "Evet" cevabını veren hemşirelerin dağılımlarına bakıldığında, en yüksek oranda "Evet" diyenlerin yoğun bakım (yüzde 36); en az oranda "Evet" diyenlerin de çocuk birimlerinde çalışan hemşireler (yüzde 11) olduğu görüldü. Bu soruya, dâhiliye hemşirelerinin yüzde 17'si, cerrahi hemşirelerinin de yüzde 18'i "Evet" cevabını verdi.

Anketin tartışma bölümünde, bu soruyla esas sorgulanmak istenenin, "yoğun bakımlarda uygulandığı iddia edilen pasif ötenazi" olduğu vurgulandı. Araştırmada, "Katılımcıların verdikleri cevaplara bakıldığında; hemşirelerin yüzde 43-60 arasında değişen oranlarla ötenazinin yasak olmasına rağmen gizlice uygulandığına inandığını görmekteyiz. Ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcut değildir. Bu soruya katılımcıların yaklaşık yarısının ülkemizde ötenazinin uygulandığına dair inançlarını belirten şekilde yanıt vermesi çok önemli ve düşündürücü bir sonuçtur. Ülkemizde yasak olan ötenazi uygulamasıyla ilgili olarak, konunun araştırılması ve gereken yasal düzenlemelerin yapılması için girişimlerde bulunulması gereği açık bir biçimde görülmektedir." denildi.
ÇOCUK BİRİMLERİNDEKİLER İSTEMİYOR

Yoğun bakım hemşireleri grubunda "aktif ötenazi" (yüzde 58) ve "hekim yardımlı İntihar" (yüzde 18) hakkındaki bilgi düzeyi kontrol grubuna göre daha fazla çıktı. Ötenazinin yasal olarak kabul edilmesini en fazla yoğun bakım hemşireleri, en az da çocuk birimlerinde çalışan hemşireler istedi. Yoğun bakım hemşirelerinin yüzde 62'si; dâhili birim hemşirelerinin yüzde 52'si; cerrahi hemşirelerinin yüzde 43'ü; çocuk birim hemşirelerinin yüzde 37'si "ötenazinin yasal olarak kabul edilmesi taraftarı" olduğunu belirtti.

Ötenazinin yasal olarak kabul edilmesi taraftarı olan hemşirelerin bu konu ile ilgili gerekçeleri sorulduğunda, "devletin ekonomik yükünü azaltmak" seçeneği en fazla oranda yoğun bakım hemşireleri (yüzde 45) tarafından işaretlendi. Dâhili birim hemşirelerinin yüzde 38'i, cerrahi birim hemşirelerinin yüzde 17'si, çocuk birim hemşirelerinin yüzde 7'si de "devletin ekonomik yükünü azaltmak" seçeneğini işaretledi.

"Sizce bireyin kendi yaşamına son verme konusunda karar verme hakkı var mıdır?" sorusuna en fazla "Evet" cevabını yoğun bakım (yüzde 73), en az "Evet" cevabını da çocuk birimleri (yüzde 49) çalışanları verdi.
ÖTANAZİ İSTEĞİ YOĞUN BAKIMDA DAHA FAZLA

Yoğun bakım hemşirelerinin yüzde 27'si, cerrahi hemşirelerinin yüzde 18'i, dâhiliye hemşirelerinin yüzde 13'ü, çocuk birimlerinde çalışan hemşirelerin de yüzde 8'i birden çok kez ötenazi isteği ile karşılaştığını ifade etti.

"Ötenazi uygulaması ülkemizde yasal hale gelirse, bu uygulamada yer almak ister misiniz?" sorusuna, yoğun bakım hemşirelerinin yüzde 24'ü, dâhiliye hemşirelerinin yüzde 3'ü, cerrahi hemşirelerinin yüzde 4'ü, çocuk hemşirelerinin ise yüzde 8'i "Evet" cevabını verdi.

Yoğun Bakım Hastaları Tehlikede mi?

Son zamanlarda önemli bir soru akılları kurcalıyor. Yoğun bakım hastaları ne durumda, gizlice ötenazi yapılıyor mu? Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim..
164 17 155
En Etkili Saç Bakım Önerileri

Saç yapısı bozulanlar için harika bir rehber.. Uzmanlardan en etkili saç bakım önerileri.. Hanımlar özellikle sizi ilgilendiren bu konuda sorularınız ..
582 17 541
Yoksullar İçin Sağlık Yardımı Nasıl Çalışır?

Devletin halka sağladığı faydalı sağlık hizmetlerinden biridir. Düşük maliyetli ve ücretsiz yardımları kapsar. Düşük gelirli yetişkinler, aileler ..
200 23 385
Çocuk Hastalıklarında Yaralanma Nedenleri ve Tedavisi

Travma ve yaralanma şeklinde görülen çocuk hastalıklarının en sık nedenleri şunlardır: motorlu araç kazaları boğulma (nefes darlığından) boğu..
915 12 430
Alkol Detoks Programında Hastaları Neler Bekler?

Alkolizm kronik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde diğer kronik hastalıklar gibi yaşamı tehdit eden bir riske dönüşür. Neyse ki alkolizm ..
897 5 426
Anne Oteli Projesi Hizmete Girecek

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan bu yöntem sayesinde, doğum sonrası bebekler annelerinden ayrılmayacak.. Türkiye'de ilk kez Sakarya Üniversitesi..
501 25 406
Saçlarda Elektriklenmeye Karşı Saç Bakım Önerileri

Saçınız özellikle nemli havalarda elektriklenip kabarıyor, bir türlü şekle giremiyor mu? Saç bakım uzmanından elektriklenmeye karşı özel bakım önerile..
673 24 606
Fibromiyalji Rahatsızlığında Kan Testinin Etkileri

Kan testi fibromiyalji teşhisinde doktorları zorlayabilir. Sınırlı oranda kullanılan bu testin maliyeti oldukça yüksektir. Ayrıca deneyim bakımınd..
261 25 772
Obez Ambulansı Sadece Bu Hastalara Özel

İlk hastasını taşıyan obez ambulansı Artvin’de göreve başladı.. 230 kiloluk hastayı taşıyan ambulansta neler yaşandı işte ayrıntılar.. Sağlık Bakan..
796 22 839
Yoğun Bakım İçin Bir Cihaz Geliştirildi

Ecmo adlı bir cihaz yoğun bakımlarda kullanılmak üzere hastanelere geldi. Prof. Dr. Volkan Tuzcu konu hakkında bilgi verdi. Dünyanın gelişmiş ülkel..
458 26 268
Karaciğer Nakli Onu Hayata Bağlayacak

Küçücük bir bebek karaciğer nakli bekliyor yoksa yaşamı riske girecek belki de ölecek.. Yoğun bakımda tutulan bebek için uygun karaciğer bekleniyor.. ..
201 4 734
Hemşireler Sekreterya Görevini Neden Yapmamalı?

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Çağıl'dan kamu hastanelerine önemli çağrı.. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan ..
267 15 391
Saçlarınız sürekli dolaşıyor mu?

Kullandığınız saç fırçası kıldan ya da ahşaptan olmalı. Bunu önlemek için saçınızı yumuşak bir şekilde yıkayın. Tarama aşamasında ise fırçaya bir mikt..
737 17 270
Cilt Kanseri Hastaları Güneşten Kaçmıyor

Bazı insanlar güneşe maruz kaldıklarında cilt kanseriyle karşılaşabiliyor. Melanom denilen ciltte gelişen bu kötü huylu tümörler deri kanserine ne..
202 15 576
Keratin Saç Tedavisinden Neler Beklemeliyiz?

Saç bakım salonlarının popüler bakımlarından biri olan keratin bakımı daha düz, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşturuyor. Keratin, saçınızdaki doğa..
556 12 639