Doktor Tv Banner

Yetiskinlerde Goz Kaymasi

Yetiskinlerde Goz Kaymasi
32 2 33

Yetişkinlerde göz kayması

Peki, yetişkinlerde gördüğümüz kaymalara "tedavisi mümkün olamayan bir grup" diyebilir miyiz?

Neden kaynaklandığına bağlı. Eğer çocukken olmuş bir şaşılıksa ve tedavi edilmemişse, ameliyat gene de dene­nebilir, ama başarı şansı her zaman çok yüksek olmuyor. Eğer sonradan olmuş bir şey ise, sebep önemli. Eğer bu bir damar tıkanıklığıysa, damar tıkanıklığını tedavi edersek geri dönüyor. Kas hastalığı ise tedavi edersek geri dönebili­yor. Burada önemli olan neden kaynaklandığı. Nedenler çok çeşitli olabiliyor, ama çocuklarda yapılacak şey, mut­laka 6 yaşından önce ve tercihen 3-4 yaş civarında göz muayenesi. Kayması varsa, hiç beklenmeden, hemen göz muayenesinin yapılması şart. Çünkü çok nadir de olsa, göz içinde bir tümör olduğunda da kayma oluyor ve bu tip göz tümörleri çok küçük yaşlarda, bebeklik dönemin­de ortaya çıkıyor; yani gözdeki kayma bize bir işaret fişeği oluyor. Bebeğin hayatını kurtarmış oluyoruz göz tümörü­nü tedavi ederek. Bu yüzden kayma varsa, hiç yaşa bakıl­madan, bir an önce göz doktoruna götürmek lazım. Kay­ma yoksa bu tercihen 3 yaş civarında, olmadı 4, olmadı 5, ama 6'yi asla geçirmemek gerekir.

Beynin ihmali gözü tembelleştiriyor

Gözümüz neden tembelleşir?

Hani ışıklar giriyor, ondan sonra retina da bir işlem gö­rüyor ve mesaj sonra beyne gidiyor demiştik ya, eğer bey­ne net bir mesaj gelmezse, beyne gelen net bir görüntü me­sajı değilse, o zaman beyin orayı ihmal ediyor.

İşleyen demir ışıldar...

Evet! Çalışmayınca da ihmal ediliyor. İhmal edilince göz yerinde duramıyor ve ya içeri ya dışarı doğru kayma­ya başlıyor.

Göz tembelliği eşittir göz kayması mı?

Göz tembelliği her zaman kayma yapmaz, ama kay­maların büyük bir çoğunluğunun sebebi, göz tembelliği­dir. Dediğim gibi, beyinde, o hücreler yeterli sayıya, yeter­li büyüklüğe ulaşmamış oluyor. Tembelliğin yeniden dü­zeltilebilmesi için beynin öbür tarafının erişkin hale gel­memiş olması lazım. Önce gözlük ihtiyacı varsa giderilecek, ondan sonra gerekirse, kapama yapılacak. Ve bunla­ra ek olarak veya bunların yerine ameliyat yapılacak ve gözler yerine getirilecek. Bunların hepsi birbirinin ayrıl­maz parçası.

Hepsi birbirine zincirleme bağlı. Peki, bütün bunların nedeni kırma kusuru mu?

Şart değil! Kırma kusuru problemi olmadan da kayma olabiliyor, yani şaşılık olabiliyor.

Peki, tedavi edilemeyen şaşılık ya da göz tembelliği problemi olabilir mi?

Bunlar genellikle yaş geçmişse olabilir.

O zaman anne-babaların çok dikkatli olmaları gereki­yor, değil mi?

Hep şunu söylüyoruz: Aşı gibi 6 yaşından önce mutla­ka en az bir kere çocuğunuzu göz muayenesine götürün. 3-6 yaş arası mutlaka göz muayenesi şart. Ama herkes, her zaman çocuğunu doktora götüremiyor tabii.

İlle de özel bir imkan gerekmiyor. Devlet hastaneleri­miz var...

Ama Kars'ın bir köyünde olduğunu düşünün. Kendisi doktora gidemiyorsa, 10 çocuğunu göz doktoruna nasıl götürebilsin?

Tabii o zaman, 10 çocuk çarpı o kadar maliyet...

Tabii! Bu nedenle tarama programları gerekiyor. Tara­ma programlarının bir kısmını şimdi okulda öğretmenler yapmaya başladı. Ama tarama programlarının daha ay­rıntılı ve daha geniş yapılması lazım. Taramada tam bir göz muayenesi yapmak gerekmez, önemli olan sadece görmedir. O programların daha yaygın olarak yapılması la­zım. Hastaysa, sorun varsa, göz doktoruna gitmesi şeklin­de yapmak lazım, yoksa 70 milyonu her sene tekrar mu­ayene etmek çok zor.

Peki, hiçbir kayması yok. Zaten görmediğini söyleye­bilecek yaşa gelmesi için bayağı bir zaman geçiyor. Bunu nasıl anlayacağız?

Tek gözünde tembellik varsa, aile anlayamaz. İki gö­zünde varsa, anneyle göz kontağı kaybolur, o zaman anne fark eder. Ama tek gözünde varsa, ailenin anlaması müm­kün değil.

En yakınında anne var çünkü...

Evet, doğru. Eğer bir gözdeki kırma kusuru diğerinden çok yüksekse, o zaman da kayma oluyor, yani az gören göz kayıyor. İşareti böyle veriyor anneye, yani doğa bir şe­kilde bunları korumaya çalışıyor. O zaman da kayma baş­lıyor. Diyor ki: "1 yaşına kadar normaldi. Şimdi kayıyor." O zaman bakıp buluyoruz. Bu yüzden, "Gözü kayan bir bebek kaç yaşında doktora götürülmelidir" sorusunun ya­nıtı, "Görüldüğü anda, fark edildiği anda "dır. Bu konuda aileleri hep uyarıyoruz.

"Bekleyelim de belki düzelir" dememek lazım...

Hayır, hayır! O, kişiye işaret ediyordur.

Türk filmlerindeki gibi aniden başlayıp, birdenbire geçiveren görme kaybı ya da kırma kusuru var mı? Hafıza­nın gidip gelmesi gibi bir şey söz konusu mu? İnsanın göz­leri aniden açılabilir mi?

Bunlar çok nadir durumlar. Tıp literatürüne de bunlar mutlaka bildirilir. Ama tıpta hiçbir zaman şu kesin olmaz, şu kesin olur demek mümkün değil. Tıp literatürü, o kesin olmazların olabildiği, o kesin olurların olmadığı şeylerle doludur zaten.

Göz Kayması Anemiden mi Kaynaklanıyor?

Göz içinde kayma sorunu olan çocuklarda bu durumu en çok kansızlık tetikliyor. Kansızlık yaşayanlarda göz kayması önlenebilir mi? Dünyagöz Hastane..
775 15 751
Yetişkinlerde DEHB Rahatsızlığı ve Günlük Yaşam Kolaylıkları

Günde 3 kez plan taslağınızı kontrol edin. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yetişkinlerde de görülür. Unutkanlık yaşamak doğaldır bunun iç..
377 26 874
Dişçi Korkusu Nasıl Aşılır?

Sadece çocuklar değil yetişkinler de diş doktorundan çekinebilir. Peki bu korku nasıl aşılabilir neler yapabiliriz? Genellikle çocukların diş heki..
624 4 666
Gençlerde Uyuşturucuya Yönelme Sebepleri ve Sonuçları

Her 100 gençten 3’ü uyuşturucu maddelere yönelmiş.. Türkiye'de Genel Nüfusta Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış Araştırmas..
979 26 848
Çocuklarda Bacak Ağrısı Ne Anlama Geliyor?

3-12 yaş aralığındaki çocuklarda bacak ağrısı görülürse büyüme ağrısı denilen ciddi hastalıkların işareti olabilir. Tümör habercisi de olabilir mutlak..
409 12 314
Görme Kaybı İşe Depresyon İlişkisi

Yeni bir araştırmaya göre depresyondaki insanlar görme kaybıyla daha fazla karşılaşmakta. ABD araştırmalarına göre 2005 ile 2008 yılları arasında ..
429 11 725
Antipsikotik İlaçlar Çocuk Diyabeti Sebebi mi?

Seroquel, Abilify ve Risperdal gibi antipsikotik ilaçlar yeni bir araştırmaya göre bir yıllık kullanım sonucunda çocuklarda şeker hastalığı riskini ol..
821 14 876
Çocuklar Ailelerinin Tv İzleme Alışkanlığından Nasıl Etkilenir?

Çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini istiyorsanız ona örnek olmalısınız.   Çocuklar ebeveynlerinin her şeyini örnek a..
768 8 862
Bebekler Dostu Düşmanı Ayırt Ediyor mu?

ABD’deki araştırmaya göre bebekler kendilerine yakın davrananları, kötü insanları, dostu düşmanı ayırt edebiliyor. İşte o araştırmanın detayları.. ..
829 19 801
Endokrin Bozucular Çocuklara Zarar Veriyor

Kozmetik ürünlerinin erken yaşta kullanılması çocukların sistemini bozuyor. Endokrin bozucu içeriğiyle erken büyümeye yol açıyor.. Uzmanlara göre, ..
753 19 151
Bebeğinizin Uykusu ve Şekerlemesi Hakkında Bilgiler

Bebeğinizi uyurken izlerken kalbiniz sevgiyle dolar. Tatlı ve masum görünür. İstediğiniz zaman gece uykusuna dalıp sizin gibi tüm gece uyumayabilir. ..
956 13 557
Bir Cipste Çok Fazla Yağ Var

Cips yerken resmen yağı içiyoruz. Cips sağlığa son derece zararlı. İçeriğinde bol miktarda sağlıksız yağ oranı bulunuyor.. Cipsler dünyanın en lezz..
803 19 530
Bacak Ateli Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bacakların bir yere koşarken yetişmeye çalışırken zorlanan çarpık kemik bölümünde oluşan ağrılı bir rahatsızlıktır. Bacak atelinin nedenleri genel..
780 9 553
Allerjik Rinit Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Belirli bir nedeni olmayan bu alerji türünde bazı belli başlı belirtiler söz konusudur. Burun akıntıları, burun hassasiyeti, hapşırma ve burun tıkanık..
539 8 532
Her Ailenin Bilmesi Gereken Çocukluk Çağı Hastalıkları

RSV adı verilen bir tür solunum virüsü küçük hava yollarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Genelde bebeklerde görülür. Enfeksiyon, ateş, buru..
488 15 825