Doktor Tv Banner

Yangin Cesitleri A-B-C-D-E Sinifi Yangin

Yangin Cesitleri A-B-C-D-E Sinifi Yangin
23 2 44

Yangın Çeşitleri

Yangının çeşidi yanmakta olan maddeye göre değişir. Bu sebeple yangınları beş sınıfta toplayabiliriz.

(1) A Sınıfı Yangınlar

Katı madde (tahta, kâğıt," pamuk vs.) yangınlarıdır. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülür ve kontrol edilir.

(2) B Sınıf Yangınlar

Yanabilen sıvılar bu gruba girer. (Benzin, benzol, yağlar, yağlı boyalar, katran vs.) Soğutma (sis halinde su), boğma (karbondioksit, köpük, kuru kimyevi toz) ile petrol türevleri, alkol, yağlı boya, tiner yangınları söndürebilir.

(3) C Sınıfı Yangınlar

Bu yangın çeşidi yanıcı gaz maddeler yangınıdır. (Metan, propan, LPG, asetilen, havagazı vb.) Kuru kimyevi toz, halon 1301, halon 1211 kullanarak söndürme gerçekleşir. Elektrikli makine ve hassas cihazların yangınlarını da bu sınıfa dahil edebiliriz.

(4) D Sınıfı Yangınlar

Yanabilen hafif metal yangınları bu sınıfa girer.(Sodyum, potasyum, titanyum, magnezyum gibi) Kuru kimyevi tozlar bu yangınları söndürmede kullanılır.

(5) E Sınıfı Yangınlar

Elektrik yangınları bu sınıfa girer. (Elektrik teçhizatı, transformatörler, bobinler, motorlar, izolasyonlar vb.) Elektrik akımı kesilerek yangına müdahale edilmelidir.

Piromani

Yangın çıkarma hastalığı.
782 12 475
Önemli Telefonlar nelerdir ? bilgi

Yangın İhbar Hattı: 110 Sağlık Yardımı (Ambulans): 112 Uluslararası Kayıt: 115 Uluslararası Sıra Sorma: 115 Bilinmeyen Numaralar: 11880 Posta Kod..
152 4 158
Boşanma, Kaza Ölümleri Riskiyle İlgili mi?

Boşanmanın psikolojik etkilerinden biri de kişinin daha dikkatsiz olması, başarısızlaşması ve kazalara daha çok sebebiyet vermesidir. Boşanma sonra..
241 14 460
Tulumbacılar ve Tulumbacılar Ocağı hakkında bilgi

Tulumbacılar (Tulumbacı Ocağı) Temel Britannica Tulumbacılar, Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağı'na bağlı olarak Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı adıyla ..
866 14 710
Elektrik Çarpmasında İlk Yardım hakkında detaylı geniş bilgi

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Elektrik Carpmasinda İlk Yardim.jpg Görüntüleme: 42 Büyüklü..
581 15 827
Ormanların Korunması - Ormanları Nasıl Koruyabiliriz hakkında bilgi

    Ormanların Korunması     Ormanların Korunması - Ormanları Nasıl Koruyabiliriz-orman.jpg     Orman..
529 19 379
Acil Telefon Numaraları hakkında detaylı geniş bilgi

Çeşitli olaylarda, şüphe verici durumlarda veya kazalarda gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra birisine haber vermeye veya ilk yardım çalışmala..
216 14 747
Taşlı Böbrek ile Nakil

Böbrek nakli yapılmadan önce tespit edilen böbrek taşları önce kırılarak temizlendi daha sonra böbrek nakli gerçekleştirildi.. Bursa'da, oğulları b..
239 14 541
Doğal Afetlerden Korunma Yöntemleri hakkında bilgi

Doğal Afetlerden Korunma Yöntemleri 1-Deprem Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak..
311 21 797
Çocuk Hastalıklarında Yaralanma Nedenleri ve Tedavisi

Travma ve yaralanma şeklinde görülen çocuk hastalıklarının en sık nedenleri şunlardır: motorlu araç kazaları boğulma (nefes darlığından) boğulma (s..
673 23 807
Beta anjini, ve Kızıl

Okul sezonunda, ebeveynlerinden biri beta enfeksiyonu en çok endişelendiren konular olduğunu. 'Bir arkadaşı beta sınıfta görüldü, çocuğum olabilir? Ne..
161 17 295
Diyabete Karşı Siz de Önleminizi Alın

Bulunduğumuz yaşam koşullarında herşey daha kolay zahmetsiz.. Oysa bu bize ne kadar zararlı. Diyabet de bu şekilde başlıyor.. Diyabetli savaşmanın yol..
562 17 303