Doktor Tv Banner

Yaglar Lipid Nedir Doymus Doymamis Yag Asitleri

Yaglar Lipid Nedir Doymus Doymamis Yag Asitleri
80 0 64

Yağlar (Lipidler, Lipid Nedir), Yağlar Gıda

Besinlerimiz içinde yağ olarak kullandığımız maddeler, biyokimyasal olarak lipid olarak adlandırılmaktadır. Lipidler; eter, benzin, kloroform gibi çözücülerinde eriyen hayvan ve bitki dokularına denir. Lipidler de; karbon, hidrojen ve oksijen moleküllerinin birleşmesinden meydana gelmişlerdir. Ancak, yapı olarak karbonhidratlardan oldukça farklıdırlar.

Gerçek biyokimyasal tanımlamada yağlar, gliserol molekülü ile yağ asitlerinin esterleşerek yaptıkları bir trigliserittir.

Yağ asitleri kapsadıkları karbon sayısına göre adlandırılmaktadırlar. Ayrıca yapılarında olan karbon molekülleri arasında çift bağ olup olmamasına göre de sınıflandırılırlar. Yapılarında çift bağ olmayanlar doymuş yağ olarak tanımlanırlar ve genellikle oda ısısında katı olan yağlardır. Molekül yapılarında çift bağ kapsayanlar doymamış yağ olarak adlandırılır ve oda ısısında sıvı olan bitkisel yağlardır. Özellikle yapılarında iki adet doymamış bağ olan yağlar vücudumuzda yapılmadığı için elzemdir. Bu açıdan besinlerde bulunan yağ tipleri doymuş ve doymamış oranları bakımından önemlidir. Doymamış yağ kapsayanlar tercih edilmelidirler. Anlama kolaylığı açısından bazı besinlerdeki yağlar aşağıda sunulmaktadır.

Doğmuş Yağ Asitleri, Doymuş Yağlar

Asetik asit (bazı bitki tohumlarında), butirik asit (süt yağı), kaproik asit (süt, kakao yağı), kaprik asit (süt, kakao yağı), laurik asit (kakao yağı), myristik asit (hindistan cevizi, kakao yağı), palmitik ve stearik asit (bitki tohumlarında), behenik asit (yer fıstığında), melisik asit (balmumu).

Doymamış Yağ Asitleri, Doymamış Yağlar

Myristoleik asit ve palmitoleik asit (balık yağı, süt yağı), oleik asit (zeytin yağı), linoleik asit (ayçiçek, pamuk, keten tohumu yağı), linolenik ve araşidonik asit (karaciğer ve hayvan fosfolipidlerinde).

Margarinler sıvı yağlardan yapılmaktadır. Margarinler de, hidrojenle yağ asitleri doymuş yağ asitlerine dönüştürülmekte, bu durum bitkisel yağ asitlerindeki çift bağları açarak hidrojenlemek ve doymuş yapıya getirmekle oluşturulmaktadır. Sıvı yağlar, katı hale getirilirler. İlk yapılışlarında margarinler kolesterolsüzdür. Ancak, süt ürünleri konulanlar kolesterol kapsamaktadırlar ve ayrıca doymuş yağ asitleri yapısında olduklarından dolayı margarin alınımı da kısıtlanmalıdır.

Yukarıda görüldüğü üzere, besinlerimizde değişik yağ asitleri bulunmaktadır. Vücudumuzda doymamış yağlar yapılmadığı için özellikle doymamış yağ kapsayanlar tercih edilmelidir. Kabaca besinlerimizdeki doymuş ve doymamış yağ oranları aşağıda sunulmaktadır.

Doymuş ve Doymamış Yağ Oranı

Kuyruk yağı : Doymuşj&56, Doymamış %44 (linoleik asit % 5)

Tereyağı : Doymuş %60, Doymamış %40 (linoleik asit %11)

Zeytinyağı : Doymuş %14, Doymamış %86 (linoleik asit % 9)

Mısır yağı : Doymuş %11, Doymamış %89 (linoleik asit %59)

Pamuk ve ayçiçek yağı : Doymuş %13, Doymamış %87 (linoleik asit %58)

Bu nedenle linoleik asit oranı yüksek yağların besin olarak ilk sırada tercih edilmeleri uygundur. Ayrıca her besinin kapsadığı yağ oranı da farklıdır. Örneğin; kuyruk yağı %95, tereyağ %80, ceviz ve fındık %63, çekirdekler %45, et %20, soya fasulyesi %15, yumurta %12, mısır %4, süt %3, kurubaklagiller ve buğday %2 oranında yağ kapsamaktadırlar.

Lipidler, üstün birer enerji depolarıdır. Karbonhidratların 1 gramı 4 Kalori verirken, lipidlerin 1 gramı 9 Kalori vermektedir,

Fazla alınan karbonhidratlar da, vücutta glikojene ve büyük bir kısmı yağa dönüşerek depo edilmektedirler. Bu açıdan, lipidlerle karbonhidratlar, vücudumuzda karşılıklı olarak, birbirlerinden sentez edilebilirler. Bu durumda cevaplanması gereken bazı sorular olacaktır. Bunlar;

Neden enerjimizin hepsini karbonhidratlardan temin etmiyoruz?

Neden yağ almamız gerekmektedir?

Karbonhidratlarla yağlar vücudumuzda birbirlerine dönüştüklerine göre sadece birini besinlerimizde almamız yeterli olmaz mı?

Hiç yağ yemesek daha yararlı olmaz mı?

Bu soruların tümünün kısaca cevabı; besinlerimizde mutlaka yağ olmalıdır. Vücudumuzda sentez edemediğimiz ve mutlak besinlerimizle almamız gereken yağlar da vardır. Bunlar elzem, yani esansiyel yağlardır. Bu lipidler doymamış sıvı yağlardır ve bitkilerden elde edilirler. Bunlar yapılarında çift bağ kapsarlar, özellikle besinlerimizde en önemli doymamış yağ linoleik asittir. Bunun yanında yağda eriyen vitaminlerin de alınabilmesi için bu vitaminleri kapsayan yağların besinlerimizde olmaları gerekir. Bu çok önemli iki nokta dışında; gıdamızda yüksek oranda karbonhidrat olması durumunda sindirimde çeşitli sorunlar oluşabilir. Besinlerimizdeki karbonhidrat oranlarının %55-60'in üstüne çıkarılması durumunda, ishal gibi sindirim sorunlarına sebep olabiliriz. Ayrıca, besinlerde yağın olması ile mide boşalması gecikir ve yağlı yiyecekler tokluk hissi verirler. Bu açıdan dengeli bir besinde günlük enerjinin %25-35'i yağlardan temin edilmelidir.

Fazla yağlı besinler ise, çok yüksek kalori alımı yanında, mide bulantısı ve gıdaya toleranssızlık doğururlar.

Vücudumuzdaki yağ dokusu enerji deposu olmaları yanında, deri altı yağ tabakası vücut ısısının kaybını önler. Organları çevreleyenler yağ dokuları da organlarımızı dış etkenlerden korurlar. Ayrıca hücre zarı gibi birçok yapılarımız protein, karbonhidrat ve yağların birlikte sentezlenmesi ile oluşurlar.

Unutulmamalıdır ki besinlerimizde fazla karbonhidrat ve yağ alınması, depo enerji oluşturulmasına neden olacak, kısaca şişmanlık ortaya çıkacaktır.

Yağ Çeşitleri, başlıca 4 grupta toplayabiliriz.

Bunlar trigliseritler (yemek yağları), fosfolipidler (yapılarında fosfor olan lesitin gibi yağlar), steroller (kolesterol) ve mumlardır (balmumu).

Kolesterol, hücrede ve vücut sıvılarında bulunur. Bu açıdan kolesterol konusuna kısaca değinilecektir. Kolesterol yiyeceklerle alınır ve aynı zamanda vücutta sentez edilir. Kolesterolün vücutta sentez yeri karaciğerdir. Vücutta sentez edildiği için yiyeceklerle alınmasının kısıtlanması tek başına kan kolesterol düzeyinin kontrolü için yeterli olmamaktadır. Normalde bir insanın kanının 100 ml'sinde 180-220 mg kolesterol vardır. Kolesterol düzeyinin kanda yükselmesi kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında, özellikle damar sertliği, konusunda önemli etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Kolesterol hayvansal yağlarda bulunur. Bitkisel yağlarda kolesterol yoktur.

Bu Besinleri Tüketmeyin, Yaşlanmayı Geciktirin

Genç görünmek ve cildin yaşlanmasına izin vermemek için bu 3 besinden uzak durun. Alkol, doymuş yağ ve şeker sağlık için de tehlikeli.. Aman dikkat..
969 17 888
Düşük Miktarda Yağ Tüketimi Sağlığı Bozuyor!

Düşük miktardaki yağ tüketiminin, vücudu besleyici maddelerden yoksun bıraktığını, kötü kolesterol LDL’nin yanısıra iyi kolesterol HDL’yi de düşü..
718 22 145
Artık Kuyruk Yağı da Sağlıklı Yağlardan

Uzmanlar omega içeren fındık, balık ve zeytinyağından sonra şimdi de kuyruk yağını öneriyor.. Prof. Dr. Birol Dağ, kuyruk yağını, sağlıklı yağlar l..
290 16 273
5 Adımda Sıkılaşın ve İncelin

5 önemli adımda vücudunuzu sıkılaştırın ve fitleşin.. Haydi yaza hazırlanırken kilo verin ve sıkılaşarak güzelleşin.. Uzman Diyetisyen & Yaşam ..
494 5 639
Zeytinyağının Kansere Karşı Koruyucu Etkisi

Avrupa ülkelerine kıyasla Akdeniz Ülkelerinde düşük oranda görülen kanser vakalarında diyetin önem taşıdığı ve zeytin yağının burada önemli rol oynadı..
321 13 892
En Fazla 100 Kalorilik Atıştırmalıklar

Dondurma düşük kalorili lezzet duraklarından biri olabilir. Yağ oranı az, kreması dengelenmiş, az şekerli yapılabilir. Protein ve kalsiyum da caba..
157 13 337
Kilo Kaybı İçin Beslenmedeki Yağ Oranının Önemi

Bilim adamları yağın belirli bir düzende beslenme programında yer almasının kilo kaybına yardımcı olabileceğini bildiriyor. Texas Tech Üniversites..
445 11 737
İş Stresi Şişmanlığa ve Kalp Krizine Yol Açıyor

İş yerinde yaşanan mobbing, baskı ve stresli ortam insanlarda kalp krizi ve kilo artışına neden oluyor. İspanyol araştırmacılar, iş yerinde yaşanan..
577 8 585
Hangi Yiyecekler Sperm Sayısını Azaltıyor?

Yağlı besinlerin erkeklerde sperm sayısını azalttığını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre bazı besinler sperm kalitesini olumsuz etkiliyor.. Peyn..
685 16 254
Yaz İçin İyi ve Kötü Besinler

İyi ve kötü beslenme seçimleri yaz aylarında sağlığımızı her yönüyle etkiler. İşte ayrıntılı bilgiler. Kötü seçimlerden başlayalım. Dondurmal..
219 20 889
İyi ve Kötü Fast Food Kahvaltı Seçenekleri

Yüksek yağlı, yüksek kalorili kahvaltı seçenekleri olan fast food restoranları revaçta. Sağlıksız seçimlerin başında gelen fast food kahvaltı seçi..
789 20 556
Yemeklerde Zeytinyağı mı, Tereyağı mı Kullanmalıyız?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan yemeklerde hangi yağın daha sağlıklı ve kullanışlı olduğunu anlattı.. Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan, he..
780 12 406
Daha İyi Bir Seks İçin 7 Besin

Eski güçlü ve mutlu cinsel yaşamınıza geri dönmek istiyorsanız gıdalar ruh halinize iyi gelecek. Romantizmi destekleyen besinler mevcut. Vitaminli..
836 16 853
Avokado Algıları Açar Cinsel Güç Verir

Tropikal bir meyve olan avokado cinsel gücü artırır uyanık tutar ve hormonları düzenler.. Tropikal meyve avokado, cinsel sıkıntı yaşayanlara fayda..
185 25 97
Kolesterolü Engelleyen 6 Önemli Madde

Uzman Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem Şeber  kolesterolü düşürmeye yarayan besinleri anlattı. Bu 6 maddeyle kolesterole son.. Kolesterolün düş..
758 7 422