Doktor Tv Banner

Yağ Hacminin Ölçümü Ve Normal Kilo Hesaplama

Yağ Hacminin Ölçümü ve Normal Kilo Hesaplama
28 4 22

Normal kilo bazen görüntüyle bağdaşmayabiliyor. Aslında normal kilodan daha önemli bir şey var ki oda vücudun yağ miktarı. Çok zayıf insanlarda bile yağ ölçümü fazla çıkabiliyor ya da vücut geliştiren insanlar iri görünmelerine rağmen yağ oranları çok dengeli olabiliyor.

Obezite, normal kilonun %20 oranında daha üstünde olmak anlamına gelir. Bu da vücut yağını ölçtürmekle öğrenilir. Vücudun yağ oranının normal olması görüntüden daha önemli. Zayıf olup fazla yağ barındıran bir vücut kolesterol, tansiyon ve kalp, damar hastalıkları riski taşır. Normal kilo hesaplanmadan önce yağ ölçümü yaptırılmalı. En yakın eczanelerde bile yapılan bu ölçümler insan sağlığı için gerekli ölçümlerdir.

Normal kiloyu hesaplamak için vücut ağırlığını boya bölmek gerekir.

Örnek;

BMI = kilo

Boy = metre (kesirsiz)

Ağırlığı 80 kilo ve boyu 1,60 m olan bir insan için hesaplama:

BMI= 80 / (1,60*1,60) =31,2

BMI sınırları

Zayıf : 19 ve altı

Normal : 20-25

Kilolu : 26-30

Obez : 30 üzeri

Diyet yaparken her hafta yağ ölçümü yaptırılmalı. Diyet boyunca kaybettiğiniz ağırlığın su ya da kas olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer tartıda düşen rakamların sebebi yağ kaybı ise doğru yolda olduğunuzu bilin. Su ya kas kaybediliyorsa ortada büyük bir sağlık riski var demektir.

Yağ miktarınızı ve normal kilonuzu mutlaka öğrenin…

Vücut Kitle İndexsi - Vücut Kitle İndexsi Hesaplama - Beden Kitle Hesabı hakkında detaylı ve geniş bilgi

    Vücut Kitle İndexsi - Vücut Kitle İndexsi Hesaplama - Beden Kitle Hesabı     Vücut kitle indeksi (VKİ), vücut ağırl..
327 19 291
Bel Çevresi Nasıl Ölçülür ? hakkında detaylı geniş bilgi

Bel Çevresi Ölçümü Neye Yarar? Vücutta biriken fazla kiloları anlamak için tartıya çıkar ve kilonuzu öğrenirsiniz. Ama kilolarınızın nerede biriktiği ..
425 11 206
Ağızdan Ateş Nasıl Ölçülür ? hakkında detaylı ve geniş bilgi

Çocuklarda, Bebeklerde Ateş ve Ölçme Kontrol Ağızdan (oral yoldan) ısı ölçümü dil altından yapılır. Termometrenin civalı kısmı dil altında kalacak şek..
768 15 200
Rektal Yoldan Ateş Nasıl Ölçülür hakkında detaylı ve geniş bilgi

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so*kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir. Şuuru bulanık hastalar ve çocuklard..
540 20 709
3 Boyutlu Nörolojik Vaka Tespiti

Doç. Dr. Niyazi Acer beyin hastalıklarının tedavisinde yeni bir yöntemin çıktığını anlatıyor. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Ana ..
177 21 488
Bu Hastalıklar İçin Beyin 3 Boyutlu İncelenecek

Alzheimer, şizofreni ve bunama gibi nörolojik durumlar için beyin hücreleri ve hacmi 3 boyutlu incelenecek. Doç. Dr. Niyazi Acer, alzheimer, demans..
938 9 131
Zayıflamada Kalori Sayma Yönteminin Artıları

Zayıflamayı kafanıza koyduysanız bir de bu yöntemi deneyin: Kalori saymak. Kendi öğününüzü kalori hesabı yaparak oluşturun kalori sayımı ile zayıflayı..
306 6 540
Kilo vermenin sırları nelerdir?

Bugüne dek yapılan kalori hesabının yanlış olduğunu ve kilo vermenin aslında sanılandan iki kat güç olduğunu öne süren iki bilim adamı yeni bir model ..
692 26 693
İdeal Kilonuz Ne Kadar Olmalı? hakkında detaylı geniş bilgi

Kapı kapı dolaşarak çare aramadan önce kilo probleminizin olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.Belki kilonuz çok normal ve boş yere kendinizi üzüyor v..
278 12 317
Kan Basıncı - Kan Basıncı Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

    Kan basıncı, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kanın basıncıdır. Kan basıncı ölçümü tansiyon aleti yardımıyla yapılır.Kan bası..
501 15 588
Latte Kaç Kalori? Latte Kilo Yaparmı?

Yapılan bir araştırmaya göre latte yılda 4,5 kilo aldırıyor. Peki ama nasıl? İşte cevabı.. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre latte diye ..
561 20 309
Kemik Erimesi Belirtileri - Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi ne iyi gelir?

Kemik erimesi belirtileri spesifik değildir. Genelde kırıklar ortaya çıkıncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı olmaz. Ancak bazı kişilerde ileri ya..
769 5 573