Doktor Tv Banner

Yağ Hacminin Ölçümü Ve Normal Kilo Hesaplama

Yağ Hacminin Ölçümü ve Normal Kilo Hesaplama
93 0 70

Normal kilo bazen görüntüyle bağdaşmayabiliyor. Aslında normal kilodan daha önemli bir şey var ki oda vücudun yağ miktarı. Çok zayıf insanlarda bile yağ ölçümü fazla çıkabiliyor ya da vücut geliştiren insanlar iri görünmelerine rağmen yağ oranları çok dengeli olabiliyor.

Obezite, normal kilonun %20 oranında daha üstünde olmak anlamına gelir. Bu da vücut yağını ölçtürmekle öğrenilir. Vücudun yağ oranının normal olması görüntüden daha önemli. Zayıf olup fazla yağ barındıran bir vücut kolesterol, tansiyon ve kalp, damar hastalıkları riski taşır. Normal kilo hesaplanmadan önce yağ ölçümü yaptırılmalı. En yakın eczanelerde bile yapılan bu ölçümler insan sağlığı için gerekli ölçümlerdir.

Normal kiloyu hesaplamak için vücut ağırlığını boya bölmek gerekir.

Örnek;

BMI = kilo

Boy = metre (kesirsiz)

Ağırlığı 80 kilo ve boyu 1,60 m olan bir insan için hesaplama:

BMI= 80 / (1,60*1,60) =31,2

BMI sınırları

Zayıf : 19 ve altı

Normal : 20-25

Kilolu : 26-30

Obez : 30 üzeri

Diyet yaparken her hafta yağ ölçümü yaptırılmalı. Diyet boyunca kaybettiğiniz ağırlığın su ya da kas olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer tartıda düşen rakamların sebebi yağ kaybı ise doğru yolda olduğunuzu bilin. Su ya kas kaybediliyorsa ortada büyük bir sağlık riski var demektir.

Yağ miktarınızı ve normal kilonuzu mutlaka öğrenin…

3 Boyutlu Nörolojik Vaka Tespiti

Doç. Dr. Niyazi Acer beyin hastalıklarının tedavisinde yeni bir yöntemin çıktığını anlatıyor. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Ana ..
952 16 248
Bu Hastalıklar İçin Beyin 3 Boyutlu İncelenecek

Alzheimer, şizofreni ve bunama gibi nörolojik durumlar için beyin hücreleri ve hacmi 3 boyutlu incelenecek. Doç. Dr. Niyazi Acer, alzheimer, demans..
946 20 364
Zayıflamada Kalori Sayma Yönteminin Artıları

Zayıflamayı kafanıza koyduysanız bir de bu yöntemi deneyin: Kalori saymak. Kendi öğününüzü kalori hesabı yaparak oluşturun kalori sayımı ile zayıflayı..
757 24 248
Bazı Bebekler İçin Emzirmeye Yardımcı Formüller

Yenidoğan bebeklerde kilo kaybı neden gözlenir? Emzirmede sorun olursa ne yapılmalıdır? Bebek mamasının ya da anne sütünün az verilmesi nelere yol..
715 6 540
Osteoporozda Kemik Yoğunluğu Ölçümünün Önemi

Kemiklerde bulunan mineral yoğunluğu ölçümü için özel bir X-ışını tarama testi veya bilgisayarlı tomografi (BT) testi uygulanır. Kemiklerdeki kals..
672 11 455
Obez Çocuklar, Kilo Kaybı ve Yeme Bozuklukları

Anoreksi ve bulimiya gibi yeme bozuklukları çocukluk ve ergenlik çağının ciddi sorunlarıdır. Obezite de aşırı yeme ve hareketsizlik sonucu gelişen..
565 15 633
Obezite İşitme Sorunlarına Neden Olabiliyor

Obez olmak yani vücutta ekstra kilo taşımak işitme kaybı ve işitme sorunlarının sebebi olabilir. Harvard araştırmalarında 68000 kadın incelenmi..
371 7 340
Kadınlarda Zayıflama Cerrahisi Çocukları İçin Yararlı Olabilir

Kadınlarda kilo kaybı genetik olarak ileride doğacakları çocukları için sağlıklı olabilir. Gastrik bypass ve kilo verme cerrahisinden sonra doğan ..
799 19 271
Bebeğiniz Zayıfsa Endişelenmeyin, Normal Kilosuna Gelecektir

İlk yıllarda akranlarında daha zayıf olan bebeklerin üzerine düşülür. Çok yesin kilo alsın denilir.. Buna gerek yok ileride akranlarıyla aynı kiloya g..
864 8 281
Aşırı Kilo Almanızın Şaşırtıcı Sebepleri

Her zamankinden daha fazla kilo alıyorsunuz ve buna şaşırıyorsunuz. Mutlaka bir nedeni olmalı diyorsanız işte kilo almanın şaşırtan sebepleri… Uyku..
757 23 248
Diyabet ve Prediyabette Aile Öyküsü Faktörü

İnsanlar genelde prediyabet sürecini bilmezler. Diyabetten önce gelişen bir süreçtir. Ailede obezite veya diyabet öyküsü olan kişilerde prediyabet..
557 22 700
Gebelikte Fazla Kilo Almak Tehlikeli

Prof. Dr. Buyru gebelikte alınması gereken ideal kiloyu bildiriyor. Gebelikte alınan fazla kiloları daha sonra hastalık olarak geri dönüyor.. Buyru..
721 21 481
Kilo Verme Ameliyatı & Uzun Süreli Diyabet Kontrolü

Kilo verme cerrahisinden tip 2 diyabet hastaları da uzun süreli olarak yararlanabiliyor. Diyabetli ve kilolu hastaları bu haber sevindirecek, artı..
164 14 384
Sağlıklı Bir Gebelikte Sigaranın Yeri Yok

Sağlıklı ve iyi bir gebelik geçirmek istiyorsanız sigaradan kurtulmaya bakın. Sigarayı bıraktıktan birkaç ay sonra gebe kalınmalıdır.. Kadınların r..
328 7 457
Kadınlar Kilo Alma Korkusundan Sigarayı Bırakamıyor

Bunun gibi bir sebeple sigaradan vazgeçmiyoruz ve maalesef daha büyük dertler açıyoruz başımıza.. Kadınlar gerçekten bu yüzden mi sigarayı bırakamıyor..
797 21 727