Doktor Tv Banner

Vücutta Çikan Mantarlar

VÜCUTTA ÇIKAN MANTARLAR
68 1 58

1. Mantar İnfeksiyonu ( dermatofit, tinea )

Vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarla infeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir.

2. Nedeni

Mantar infeksiyonu her yaşta olabilir. Tinea capitis ( saç mantarı ), tinea cruris ( kasık mantarı ) ve tinea pedis ( ayak mantarı ), tinea barba ( sakal ), tinea unguim ( tırnak ) özel mantar infeksiyonlarıdır.

3. Şikayetler

Etkilenen bölgede kaşıntı, cilt lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, koyu veya açık renkli değişik alanlar gibi belirti ve şikayetlere neden olabilirler.

4. Tanı ve tedavi

Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verirler. Kesin tanı mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli infeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Hekim sizin için ağızdan kullanılan veya cilde sürülen ilaçlar önerebilecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel infeksiyonlar olabilir.

5. Önlem

Genel olarak iyi temizlik şartları infeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşıcı olduğu için elbise, saç fırçası veya kişisel kullanılan gereçler risk grubunda olan veya mantar geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.

6. Ayakta mantar infeksiyonu

Dermatofitler denilen mantarlar tarafından yapılan infeksiyondur. Vücudumuzda normalde bakteriler ve mantarlar hastalık yapmadan yaşarlar. Uygun ortam bulduklarında hızla çoğalıp, infeksiyona neden olabilirler. Ayak mantarı oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikten sonra görülür. En sık görülen ve en çok tekrar eden mantar infeksiyonudur . Diğer mantar infeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. Ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea infeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. Nemli ve ılık bölgelerde ürerler. Sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, küçük tırnak ve cilt sıyrıkları duyarlılığı arttırabilir. Tinea infeksiyonları bulaşıcıdır , direkt temasla veya aynı ayakkabı , duş zemininin kullanılması ile geçebilir.

7. Önlem

 • Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
 • Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.
 • Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır.

  Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen

  ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir

 • Eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının

  ayakkabısı.

 • Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten

  kaçının : halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları,

  soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

 • Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin.
 • Vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar infeksiyonlarına

  bakın ve tedavi ettirin. Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak

  makasları kullanın.

 • Aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis ve tırnak

  mantarı için tedavi edilmelidir.

 • Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın

  renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

8. Şikayetler

Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. Ayakta kızarıklık olabilir. Ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. İçi su toplamış yaralar gözlenebilir. Kabuklanıp, dökülmeler olabilir. Tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir.

9. Tanı ve tedavi

Cilt kültürü ve kimyasal maddelerle inceleme yapılabilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Cildi kuru ve temiz tutmak gerekir. Ayak sürekli kuru tutulmalıdır. Temiz çoraplar giyilmelidir. Hekim size mantara yönelik uygun ilaçları verecektir. Bunlar deriye sürülen ilaçlar ve ağız yoluyla alınan ilaçlar olabilir. Eğer mantar infeksiyonunun olduğu bölgede bakteriler de infeksiyon yapmışsa

antibiyotik tedavisi de gerekir. Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi ve önleyici tedavi gerekebilir.

10. Kasık mantarı

Kasıkta kaşınma sıklıkla ekzema veya başka nedenlerle olur. Kaşıntı ile birlikte sıklıkla erişkin erkeklerde olan bir hastalıktır. Nemli ve ılık alanlarda olabilir. Kötü hijyen, sıkı çamaşırın sürtünmesi, bölgenin uzun süre nemli kalması ile infeksiyona duyarlılık artar. Kasık mantarı genellikle cinsel organlarda oluşmaz. Diğer tinea infeksiyonlarına göre daha az ciddidir. Ancak anal bölgede kaşıntı veya rahatsızlığa neden olabilir.

11. Şikayetler

Kasıkta, anal bölgede kaşıntı, kızarıklık olur. Sınırları keskindir. Kuru ve kabuklu gibi olabilir. İçi sıvı dolu lezyonlar da olabilir. Ciltte koyu veya açık alanlar olabilir.

12. Tanı ve tedavi

Tanı esas olarak cildin görüntüsüne göre konur. Biyopsinin mikroskopik incelemesi veya kültür yapılabilir. Tedavide kişisel hijyen ve bakım önemlidir. Hekim sizin için uygun ağızdan veya cilde sürülen ilaçları verecektir. Tedaviye cevap verir, ancak bazı durumlarda dirençli olabilir. Lezyon bölgesinde kalıcı renk değişikliği yapabilir.

13. Önlem

Genel olarak iyi hijyen önemlidir. Banyodan sonra kurulanmak gerekir. Sürtünmeyi önlemeye çalışmak önemlidir. İç çamaşırlar sıkı ve havasız olmamalıdır.

14. Tırnak mantarı

Hem el hem de ayak tırnaklarında görülebilir. Tırnaklar kalınlaşır, tabakalara ayrılır ve renk değiştirir. Uzun süreli tedavi gerektirir. Bazen tedaviye direnç ve nüks gelişebilir.

15. Saç mantarı

Genellikle çocukları etkiler. Bulaşıcıdır ve salgın olabilir. Genellikle hafiftir. Lezyonlar halkasal veya keskin kenarlı değildir. Kırılan saçların sonucu olarak tipik siyah noktalar olabilir. Bazı tiplerinde soluk, kırılgan saçlar vardır. Tedavi hekim tarafından yapılmalıdır. İlaçların yanı sıra uygun şampuanlarla da yıkanmalıdır.

16. Vajinal kandidiyazis

Candida albicans özellikle kadınların genital florasında sıklıkla bulunan bir mantardır. Bu etkenin şikayete neden olacak şekilde vajinada aşırı çoğalmasına kandidiyazis denir. Bu hastalık kadınların 3/4‘ünde hayatlarında bir kez, yarısında da birden fazla kez olur. Normalde bulunan bu mantarın aşırı çoğalmasının altında pek çok faktör yer almaktadır. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları alımı bu risk faktörlerinden ikisidir. Hamilelik, menstruasyon, şeker hastalığı, sıkı iç çamaşırları, HIV virüsü veya bazı ilaçlarla bağışıklığın baskılanması da diğer nedenlerdir.

17. Şikayetler ve belirtiler

Kadınlarda genellikle cinsel organda tahriş ve akıntı vardır. Kaşıntı ve yanma da önemli şikayetlerdir. Kaşımak nedeniyle vulva şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Akıntı beyaz, peynirimsidir. Erkekler genellikle şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler. Nadiren idrar yapılan yerden hafif bir kaşıntı olabilir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra erkekler yanma ve tahriş hissedebilirler. Ciddi olgularda penis başında aşınmalar, çatlaklar olabilir.

18. Tanı ve tedavi

Akıntıdan örnek alıp, boyayarak mikroskopta incelenerek konabilir. Kültürde de üreyebilir. Bu mantarlara özel hekimin vereceği ilaçlarla tedavisi mümkündür. Sıklıkla tekrarlayabilir. Kandidiyazise neden olan etkeni kontrol altına almaya çalışmak gerekir. Etken uzun süre antibiyotik kullanımı gibi bir nedense ve hasta bir sebepten dolayı buna mecbursa, kandidiyazis için koruyucu ilaç kullanılabilir. Her tekrar ettiğinde hekime gitmek gereklidir. Çünkü belirtiler başka bir infeksiyonla karışıp sizi yanıltabilir. Böylece diğer infeksiyonun tedavisi geciktirilmiş olur.

19. Önlemek için neler yapılabilir?

Sıkı ve sentetik giysiler giymekten kaçının.

Pamuklu çamaşırlar giyin.

Genital bölgenizi yıkadıktan sonra kuru tutun. Çünkü nemli ortamlar mantarların üremesi için daha uygundur.

Genital temizliği önden arkaya doğru yapın, böylece rektumdaki mikroorganizmaları vajinanıza taşımamış olursunuz.

Mayo veya diğer ıslak giysilerinizi hemen değiştirin.

Kadın hijyenik spreyleri veya deodarantlarını, parfümlü pedleri kullanmayın. Parfümlü, kremli tuvalet kağıtları kullanmayın. Bu gibi malzemeler vajinanın asitliğini değiştirerek infeksiyona yatkın hale getirebilir.

Sağlığınız İçin Mantarı Aldığınız Gün Pişirin

Tıpkı balıkta ve bazı ürünlerde olduğu gibi mantardan da zehirlenmeler görülüyor. Bu nedenler mantarı aldığınız gün pişirip tüketin.. Doğal ortamda..
246 8 648
Mantar Kanser Riskini En Aza İndiriyor

Mantar kanserle mücadelede çok etkili bir bitki. Bu bitki; içeriğindeki polisakkaritler sayesinde hem tümör oluşumunu engelliyor, hem de bağışıklık si..
274 25 148
Çocuklarınıza İlaçları Doğru Tanıtın

İlacın şeker gibi her sıkıntıda verilmesi onlarda başka bir düşünceye sebep olabilir. Gerektiğinde ve hekim tavsiyesiyle ilaç verilmeli.. Aydın Sağ..
556 23 399
Prostat Kanserine Karşı Domates Tüketin

Erkeklerde önemli bir görevi olan prostatın rahatsızlığı beslenmeye de bağlı.. Prostat erkeklerde meninin yapımından sorumlu bezdir. Bu bezde ortay..
382 10 734
İshale Karşı Pirinç, Tuz ve Su

Türk yöntemleri bazen oldukça etkili oluyor. İshale karşı tuz, su ve pirinç tedavisi işe yarıyor.. Bir çay fincanı pirinç, iki çay fincanı su ve ya..
237 17 574
Prostat Kanserinden Koruyan Besinler Hangileri?

Prostat kanseri tüm erkekleri tehdit ediyor. Ama özellikle 50 yaş üstünde çok görülüyor. Bu rahatsızlığın en iyi doğal ilaçları ise kabak çekirdeği, d..
979 14 659
Domates Prostat Kanserine Karşı Koruyor

Prostat kanseri tüm erkekleri tehdit ediyor. Ama özellikle 50 yaş üstünde çok görülüyor. Bu rahatsızlığın en iyi doğal ilaçları ise kabak çekirdeği ve..
693 11 111
Selülit Masajı İle İncelmenin Yolları

İstenmeyen yağlardan arınmak için selülit masajı yapılıyor. Estetikte selülit masajı gerçeği ve incelikleri.. El manipülasyonlarıyla bağ dokusuna e..
682 26 432
Zona Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çiçek hastalığı geçiren hemen her yetişkinde görülen bir deri rahatsızlığıdır. Yıllarca belirti vermeden de vücutta gelişebilir, Varisella zoster ..
424 22 895
Anne olmak isteyenler dikkat! Hamilelik öncesi

Hamilelik öncesi tiroit kontrolü şart , Vücutta yaşamsal bir görevi üstlenen tiroit bezinin işlevleri, katılım, radyasyon, iyot eksikliği ve yaşlanma ..
712 23 607
Kan Bağışı Olaylı Bitti

Seyyar kan toplama aracına kan bağışında bulunmak isteyen kişinin, hacamat yaptırması nedeniyle kanı alınmadı. Bağış yeri kavga yerine döndü.. Saka..
371 26 763
Gebelikte İstenmeyen Tüy Sorunu

Kadınlar istenmeyen tüyleri hiç sevmez doğal olarak. Hamilelik döneminde tüy artışı daha fazla yaşanır peki ne yapılabilir? Hamilelikte tüylenme so..
953 6 698
Romatoid Artrit Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Romatiod artrit bir tür eklemsel rahatsızlık. Herkeste görülebilir. Nedenleri, belirtileri, önlemleri nelerdir, tedavi şekilleri nasıldır? Sabahlar..
171 17 576
Sigarayı Bırakmada İlk 1 Ay Önemli

Kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlar için ilk 1 ay çok önemli ve kritik.. Araştırmalar, kendi kendine sigarayı bırakmakta zorlanan kişilerin..
492 23 798
Uykusuz kalan çocuk şişman olur

Obezite nadiren bir hastalığa bağlı olarak gelişir. Vakaların çoğunda belirlenmiş bir hastalık nedeni yoktur.İştah mekanizmalarının değişimiUyku süres..
322 26 459