Doktor Tv Banner

Vajinal Akıntı Neden Olur

Vajinal Akıntı Neden Olur
50 1 31

Vajinal bakteriler vajinal akıntıların hemen hepsinin baş rol oynar. Vajinal akıntılar normalde cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Genellikle vajinal bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon modelidir.

Vajinal akıntıların belirtileri nelerdir?

Vajinal akıntıların temel belirtisi seks sonrasında meydana gelen rahatsız edici pis bir koku yayılmasıdır. Bu koku balık kokusuna benzer. Bazı kadınlarda bu koku olmayabilir. Bu tip kadınlarda vajinla akıntılar şişme kaşınma kızarıklık şeklinde ortaya çıkabilir. Aslında her kadında vajinal akıntı olmask normaldir. Burada normal olmayan vajinal akıntının kokulu olmasıdır.

Vajinal Akıntı Neden Olur

Vajinal akıntılar normalde her kadında olur demiştik, normal bir sağlık kadında vajinal mikroorganizmaların olması son derece normaldir. Lactobacillus crispate ve Lactobacillus jensenii yaygın olanlarıdır. normal bakteri florasının diğer herhangi bir değişiklik, antibiyotikler veya pH dengesizlik ya da başka nedenlerle kullanımı nedeniyle, daha dirençli bakteri çarpma ve dayanak bulmak sağlar.

Vajinal bakterilerin bir sebebi de cinsel olarak aktif olan kadınların özellikle 18-55 yaş arası kadınların erkek eşlerini dğeiştirdiklerinde daha çok ortaya çıkmaktadırlar. Vajinal bakteriler genellikle cinsel deneyimlerden sonra ortya çıkar ancak bazı bakire kızlarda bile vajinal bakterilere rastlanılmaktadır. Aktif cinsel hayatı olan kadınlar ve hamile olan kadınlarda risk daha fazladır. Yapılan bir çalışmada hamile bir kadındaki demir eksikliği vajinal akıntılara sebep olmuştur. Ayrıca orada bakteriyel vaginosis ve psikososyal stres arasında bir bağlantı olduğunu kendini kanıtlamıştır.

Tedaviler Nelerdir

Yana hastalığı bakterileri tarafından nedenle bakteriyel vaginosis için tedavi neden olduğu antibiyotik kullanıyor. Pek antibiyotikler rutin olarak kullanılmaktadır. Metronidazol (flagyl) olan ya sözlü (hap tarafından alınan bir çok duygusal antibiyotik) veya vajinal metronidazol jel (Metrogel) tarafından. Vajinal klindamisin krem (Cleocin) de mevcuttur.

Oral metronidazol ve en etkili tedavi ama yan etkileri en küçük ve tatsız neden olduğuna inanılıyor. Genellikle jel, ama yan etkisi neden olmaz maya vajinit ilaç yan etki olarak ortaya çıkabilir.

Eğer daha az yan etkileri daha sonra tinidazole bir antibiyotik aradığınız bir antibiyotik olan metronidazol ile karşılaştırıldığında ve bakteriyel vaginosis tedavisinde etkili olduğunu az yan etkileri olduğu görünür bir seçenektir.

Orada bakteriyel vaginosis nüks olasılığı başarılı bir tedavi sonra bile olduğunu. Nüks 12 ay içinde tedavi edilen hastaların yarısından fazlası olur. Nedeni belli değildir. Antibiyotik tedavisinin ikinci ders tekrarlayan belirtiler görünümü nedeniyle önerilir.

Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Vajinal bölgede görülen bakteri dengesizliğine dayanan bu hastalığın belirti, neden ve tedavisi.. Bakteriyel vajinozis (BV), vajinal bölgede asit-b..
575 16 535
Vazelin Kullanımı Vajinal Enfeksiyon Sebebi mi?

Vajinal vazelin kremler kadınlarda bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden oluyor. Bu durumun, bakteriyel vajinozis ve cins..
352 25 273
Vajinal Halka Uygulamasından Olumlu Sonuçlar Alınıyor

Gebeliği önleyici bir tedbir olarak bilinen vajinal halka uygulamasının klinik faz 3 aşaması olumlu sonuçlarla geri döndü.Uygulamanın etkinliği ve güv..
944 22 796
Kadınlar Gebe Kaldığını Nasıl Anlar?

Hamileliği bazı belirtilerden anlayabiliriz. Peki hangi zamanlarda ve nasıl anlaşılabilir? Yapılan araştırmalar adet gecikmesi yaşamadan hamilelik ..
968 25 870
Bel Fıtığı Cinsel İlişkiyi Zorlar mı?

Cinsel ilişkiyi zorlaştıran rahatsızlıkların başında bel fıtığı geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bel ve kasları hareket kapasitesini azaltıyor ve ilişk..
579 17 719
Vajinal Kaşıntılar Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Kadınlarda görülen genital bölge kaşıntıları vajinal kaşıntılar mantar hastalığına mı işaret? Yoksa altında yatan başka nedenler de var mı? Kadınla..
570 15 387
Vajina Kokusu Nasıl Giderilir?

Hemen hemen bütün kadınlar hayatlarının bir döneminde vajina kokususorunu ile karşı karşıya kalabilirler ve bu durum bazen çok utaç verici olabil..
728 23 528
Hamilelikte Yaşanan Temel Problemler

Sağlıklı bir hamilelik süreci hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Peki bu süreçte anne adayları hangi rahatsızlıklarla karşılaşır? Hamile..
343 16 823
Östrojen, Menopozdan Sonra İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Nasıl Önler?

Vajinal yoldan östrojen tedavisi menopoz geçiren kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini önler. Yeni bir laboratuar araştırmasında bu durum kanı..
285 7 277
Hamilelikte Ağrılardan Kurtulma Yolları

Zor bir hamilelik mi geçiriyorsunuz? Ağrılarla baş edemiyorsanız bu yazıyı okuyun. Ne sorununuz varsa bir çaresi de var.. Hamilelikte mideniz mi ya..
767 5 615
Hamilelik Sürecini Rahat Geçirin

Hamilelikte yaşanan problemler olabilir. Bu dönemde nelere dikkat etmeli ve nasıl bir süreç izlemeliyiz? Hamilelikte mideniz mi yanıyor? Özellikle ..
943 16 256
Kadınlarda Görülen Kanser Türleri ve Belirtileri

Kadınlar vücutlarında ortaya çıkan bazı belirtilere karşı uyanık olmalı. Pek çok jinekolojik kanser, başarılı bir tedavi uygulanmasına şans tanıyacak ..
566 22 217
Tek Seferde Kaç Kez Boşalıyorsunuz?

ORgazm olmak tatminin doruğuna ulaşmak ve boşalmak tek seferde kaç kere gerçekleşebilir? Belki bir arkadaş sohbetinde, belki izlediğimiz bir filmin..
755 21 856
Anne Ölümleri En Çok Kanamadan Kaynaklanıyor

Ülkemizde doğum sırasında, doğumdan önce ya da sonra yaşanan anne ölümlerinin en büyük sebebi kanama. Jinekologların uyarılarını aksatmadan dikkate al..
650 20 796
Rahim Ağzı Kanseri Çok Can Alıyor

Her yıl her gün binlerce kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor. Bunu durdurmanın yolları neler, hastalıktan korunmak için neler yapılmalı? Dünyada he..
622 9 470