Uzun Süreli İlişkilerde Seks Neden Biter?

Uzun süreli ilişkilerde seks neden biter?
91 4 22

Aldatma ve boşanmaların bu kadar artmasında seksin payı ne

İlişki bittiği için mi seks bitiyor yoksa seks bittiği için mi ilişki sona eriyor? Yumurta-tavuk hikayesi gibi sorular… Ama binlerce çiftin ortak problemi… Cinsel isteksizlik, monotonluk, aldatma ve nihayet ayrılık… Peki çiftler yıllar içinde tutkularının ölüp ilişkilerinin kardeşçe bir hal almasının önüne nasıl geçebilir? Tüm bu soruları cinsel sorunlar klinik psikoloğu Başak Efe’ye sorduk….
Evliliklerde ya da uzun süreli ilişkilerde cinsellik zamanla neden sıkıcılaşmaya başlıyor?

Toplumda genel anlayış bu… İki yıllık bir ilişkide cinsellik daha heyecanlıdır ve güzeldir, 15 yıllık ilişki de çoktan sıkıcılaşmıştır. Bu düşünce doğru değil. 15 yıl sonra bile ilk günkü heyecanla birlikte olan birçok çift var. Cinselliği, evlilik ilişkisinin bir parçası olarak düşünelim önce. İkisi birbirinden bağımsız hareket eden oluşumlar değil. İlişkinin ilk dönemlerinde partnerini tanımaya başlarsın, nelerden hoşlanıp nelerin onu cezbettiğini keşfedersiniz, aynı şeyi karşı taraf da yapar. Bu oyun kişileri heyecanlandırır. Birkaç yıl sürebilir. Bu süreç bittikten sonra ilişkinin monotonlaştığı düşünülür. Eğer öyleyse bu yatak odasına da yansır ve cinsellik monotonlaşır bir süre sonra da biter. Burada önemli olan ilişkiye bakış açısı ve çiftin birbiriyle olan iletişimi. Cinselliği konuşamayan çiftler sağlıksız bir iletişim kurar ve başarılı olmaları beklenemez. Utangaçlığından ya da toplumun getirdiği ahlak kuralları yüzünden bastırılmış duygularla konuşulamayan cinsellik bir süre sonra partneri memnun edemez, rutinliğe dönüşür, cinsellik biter, ev arkadaşlığı başlar.

Cinsellik hakkında konuşmakta zorluk çekenler neler yapmalı?

Her iki kişinin de öncelikle birbirini anlıyor olması gerekiyor. Yemek masasında cinsellik hakkında rahat rahat konuşamayan bir çift bunu farklı şekillerde dile getirmeli. Örneğin cinsel ilişki esnasında partnerini yönlendirerek başlayabilir. Her zaman erkeğin cinsel ilişkiyi yönlendirmesi beklenmemeli. Kadının da bu ilişkide büyük bir rol oynadığını bilmesi, aktif ve talepkâr olması gerekli. Erkeğin bu konuyu daha iyi bildiğini, her zaman hazır ve performansının yüksek olması gerektiğini, onun yönlendirmesi gerektiğini düşündürürseniz erkek bir süre sonra boğulur ve cinsel ilişkilerini azaltır. Karakteri elveriyorsa da mutluluğu dışarda arar. Cinselliğin tek düzeliğinden sıkılan ve başka ne yapacağını bilemeyen çiftler çeşitli kitap, dergi, film gibi görsel materyalleri kullanarak, cinselliği geniş yelpazede düşünerek monotonluktan çıkmanın yollarını arayabilir

HANGİ SIKLIK NORMALDİR?

Cinselliğin normal sayılan bir ölçüsü var mıdır? Haftada 2-3 kez cinsel ilişki idealdir gibi…

Hayır. Haftada şu kadar yaparsanız normaldir yoksa sorun vardır diyemeyiz. İlişkinin sıklığını sizin ve eşinizin tercihi belirler. İkinizi de rahatsız etmeyen sıklık normaldir. Cinselliğin amacı skor ya da başarmak değil sevgiyi paylaşmak. Tabii ki ilişkinin amaçlarından biri orgazm olmalı ancak her ilişki sonrası orgazma ulaşılacak diye bir kural da yok. Zaman zaman sevişmekten keyif almak, duygusal birikiminizi tensel olarak paylaşmak orgazmdan çok daha fazla keyif verir. Sağlıklı evliliklerde fiziksel tatminin dışında ruhsal keyif almak çok daha ön plandadır.

Ne yaparsak yapalım tutku zamanla azalıyor ama…

Tutku hep doruklarda olmaz. Ancak tutkunun yerini daha kuvvetli bağlar alır. Önemli olan partnerizle 20 yıl içinde her şeyi tüketmemiş olmanız. Aşkınızı, sevginizi tutkunuzu dinamik tutmakla yükümlüsünüz, bu da çaba gerektirir, Örneğin ilk yıllarda aynı koltukta birbirine değerek televizyon seyreden çift 10 yıl sonra ayrı koltuklarda oturuyorsa bu yılların değil kendi dinamiklerini ayakta tutamadıkları için kendi suçlarıdır. Gün içerisinde biribirine gülümsemeyen, değmeyen, yanağından makas almayan, minik jestler yapmayan çift yatak odasına girdiğinde şehvetli bir seks yaşayamaz. Dokunmak gün içinde başlayan yatak odasında da devam eden bir şeydir. Sosyal hayat içinde kurulan bu bağ yatak odalarında cinsel şölene taşıyacak olan köprüdür

Sorun fizikselse kolay, sevgi bitmişse zor

Cinselliği bitmiş bir ilişkinin geri dönüşü var mıdır?Sorun fizikselse çözülür. Ereksiyon sorunları, hormonal sorunlar gibi… Ama fiziksel bir problem yoksa ve cinsel isteksizlik başlamışsa o evlilikte sevgi bitmiş demektir. Partnerinizi gördüğünüzde mutluluk duymuyorsanız, ona dokunmak sarılmak istemiyorsanız bunun geri dönüşü güç. Cinsellikten uzaklaştığını söyleyen en çok hangi taraf?Kadınlar. Kadınların en çok şikayet ettikleri şey orgazm bozuklukları. Çoğunlukla kendilerini tanımamaktan, mastürbasyonu hiç düşünmediklerinden ve en önemlisi klitorisin ne işe yaradığını bilmediklerinden kaynaklanıyor.

Aldatmak tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır

Cinsel isteksizlik sorununu çözemeyen kişilerin aldatma eğilimine girmesi normal bir davranış şekli midir?

İlişkisinden memnun, eşini kaybetmek istemiyor ama fiziksel mutluluğu dışarıda aradığını söylüyor mesela. Bu şu demek, bir sorunları var onu çözmekten kaçıyor ve ’Eşim elimde dursun, dışarıda halledeyim’ diyor. Bu sağlıklı bir tutum değil. Çözülebilecek bir sorunken, daha da içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Kişi aldatarak kendi ruh sağlığını da bozuyor. Aldatma tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer cinsellik yüzünden aldatma yoluna giriyorsa ve tedavi edilmeyi istiyorsa tedavi edilebilir. Ancak kişi cinselliğin yanı sıra eşini sevmediğini veya başka sosyal nedenleri öne sürüyorsa evliliği bitirmek en doğrusu…

İlk günkü heyecanı yaşamak için neler yapılmalı?

Cinselliğin hayatın önemli bir parçası olduğu kabul edilmeli. Gün içerisinde de birbirlerine minik jestler yapmalı, erotizmi ve romantikliği yaşatmalılar. Partnerinin nelerden hoşlandığını iyi bilmesi gerekiyor. Kalben birbirlerini seven kişilerin cinselliği bu sevginin bir dışa vurumu olarak görmesi gerekir. Bunlar yapıldığında fiziksel bir sorun yoksa, (erken boşalma, iktidarsızlık ya da yaş) birbirini seven ve anlayış gösteren kişiler arasında cinsel isteksizlik olmayacaktır.

Haber: Zeynep Bakır
VATAN
KAYNAK :NETTEN

Çiftlerin ayda en az bir gece yalnız kalmaları yani ayrı yerlerde kalmaları ilişkilerini olumlu etkiliyor ve daha fazla seks yapma isteği uyandırıyor...
969 19 829

Araştırmalara göre kadınlar cinsel ilişkiden daha fazla zevk alıyor. Erkeklerde ise yaş ilerledikçe tatmin azalıyor.. Yapılan araştırmalar, orta ya..
331 19 840

Erkekler duyguları hakkında bizimle konuşmuyor ya da biz böyle biliyoruz. Cinsiyetlerin de rolleri var.   Kadınlar konuşup paylaşmayı seçerk..
933 8 439

İtalyan bilim adamlarının araştırmasına göre yeni aşık olmuş bir kişinin beyin gücü ve işlevi diğerlerine göre daha üstün.. İtalya'daki Pavia Ünive..
864 10 669

Seks kazaları deyince aklınıza sadece siz ve eşiniz gelmesin. Mekan ve eşyaların zarar gördüğü bir seks söz konusu.. Bir insanın ömrü boyunca ortal..
952 9 571

Işıklar loş, şömine yanıyor ve ortam hazır. Komodinin üzerinde iki şarap kadehi var. Yarısı boş, elbiseler yarı çıkmış bir halde yerde duruyor. Bi..
411 20 567

İlk zamanlar aranızdaki çekim gücü, merak ve heyecan harikaydı sonraları bir şeyler oldu ve eskisi kadar iştahlı sevişmiyorsunuz. İlk günlerinize döne..
659 8 111

Araştırmalara göre çiftlerin cinsel ilişkiye girme sıklığı, ilişkiden alınan haz ve doyumu da etkiliyor. Ne kadar çok seks o kadar fazla doyum.. Eğ..
262 14 634

Araştırmaya göre kadınlar da erkekler de artık daha az cinsellik arıyor. Bunun nedeni sık sık porno içerikli dergi ve kanalların kullanılması.. Cos..
960 19 137

Madde bağımlılığı gibi seks bağımlılığı da var. Hangi kişilerde görülür? Etkenleri ve belirtileri neler? Çaresi var mı? Eroin veya kokain gibi vücu..
979 17 398

Bilim adamları araştırmalarında düzenli seksin ömrü uzattığını kanıtlıyor işte ayrıntılar.. Kalp Krizi: ABD'li araştırma ekibi kalp hastalıkları ve..
208 17 129

ABD araştırmasına göre telefondan internete bağlanabilen gençler sanal sekse daha eğimli.. Akıllı telefo kullanan gençlerin ailelerini korkutan ara..
979 22 660