Uyuşturucu Ve Madde Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulmanın yolları
61 8 59

MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMA YOLLARI

A. Madde bağımlısı insanlara nasıl yardım edebilirsiniz?

Bağımlılığın temel göstergesi uyuşturucu sorunu bulunduğunun inkar edilmesidir. Bağımlı insanlar genelde problemlerini yadsırlar.

Şu bilgiler işe yarayabilir:

Kişiyle onun kendisi üzerine konuş, başka insanlar hakkında değil.

Konuşmadan önce ne diyeceğini düşün,

Konuştuğun kişiniye kendisine ve sorunlarına ilgi duyduğunu göster.

Duyduklarını ve bildiklerini başkalrına anlatma.

Eğer ciddi bir tehlike görüyorsan yardımcı olabilecek kişi ve kuruluşların adreslerini temin et.(Almanyada, Beratungsstellen, Kliniken, Jugendhilfe, Telefon-Notruf)

Önemsememe, inkar etme, kabullenmeme gibi durumların sık görüldüğünü önceden bilmen gerekir.

Eğer bu işi yapmıyacağını farkedersen kendin yardım ara.

Tekrar tekrar konuşma teklif et.

B. Eğer ben kendimde bağımlılık problemi fark edersem , kendim ne yapabilirim?

Bu halde ilk adımı atmış bulunuyorsun.

Güven duyduğun bir kimseyle sorununu konuş.

Bu kişiye problemi başkalarına açmamasını rica et.

Yardım edebilecek kişi ve kuruluşların adreslerini bul.

Yardım kabul etmek kolay değildir am zorunludur.

Kendi açıklamalarına ve sözverişlerine inanma.

Bir defa dah, bu son , bunu herkes yüz kere söylemiştir. Bu soruna dahildir.

Bedensel ve Ruhsal çok kötü bir duruma düşmeyi bekleme.

——————————————————————————–

Madde kullanımı:

Madde kullanımı Deneme şeklinde kullanım, Eğlence amacıyla kullanım, Keyfi amaçla kullanım, Alışkanlık şeklinde kullanım, ve Zorunlu kullanım olarak sınıflandırılır.

Eğlence amacıyla kullanım Akranlar arasındadaki sosyal ilişkiler sırasında kabul görmek amacıyla zamam zaman

tütün. alkol yada esrar kullanılmasıdır. Madde kullanımı ile tedirginlik ya da stresin azaldığının öğrenilmesi sonucu

tekrarlanan keyfı kullanım süratle fıziksel yada psikolojik bağımlılığa dönüşebilir. Alışkanlık halinde yaşamın büyük bır kısmını madde(ler) işgal etmiştir. Bu psikolojik ve sosyal bir bağımlılık demektir.Zorunlu kullanımda ise kişi kendini kullanmaktan alıkoyamaz. Bu madde temin etmek için fuhuş ve hırsızlık gibi davranış bozukluklarına bileyol açabilir.

Bağımlılık: Çok genel olarak ifade edecek olursak içme davranışı üzerinde kontrol kaybı, kötüye kullanım ile bağımlılık arasındaki kritik sınırı oluşturmaktadır.

Çekilme veya yoksunluk sendromu : Bir maddenin düzenli bir şekilde kullanımını takiben azaltılması veya bırakılması sonucu oluşan bedensel belirtilerdir

Tütün (sigara)

Tütündeki aktif madde nikotindir. Sigara dumanındaki nikotinin %25’i vücuda alınmakta ve 15 saniye içinde beyne ulaşmaktadır. Nikotinin yarılanma ömrü yaklaşık 2 saattir.

Nikotin bağımlılığı

Çok çabuk bağımlılık gelişmektedir. Bazı durumlarda sigara içimini destekleyen sosyal faktörler ve sigara üreticilerinin reklamları sigara bağımlılığını destekler. Ebeveynleri ve kardeşleri sigara içen ve model oluşturan kişilerde kullanma oranı daha fazladır.

Tütünün erken etkileri:

Kalp hızında artış, vücut ısısında düşme, kas gevşemesi, sinir sisteminin uyarılması, yüksek kan basıncı.

Sigara içenlerde devamlı öksürük, süreğen (kronik)bronşit sık görülen belirtilerdir. Akciğer kanseri ise seneler sonra sigara içmeyenlere oranla kat kat fazla görülür.Hamile kadınlarda erken doğum, doğum tartısı düşük bebek daha sık gözlenir. Anne ve/veya babları sigara içen Bebekler daha sık hasta olurlar. Bu bebeklerde tekrarlayan bronşit, ortakulak iltihabı, gripal enfeksiyonlar hatta beik ölümleri ortalamanın üstünde olurç

Sigara tiryakilerinde yoksunluk belirtileri şunlardır:

huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, bulantı, baş ağrısı, iştah artması, konsantrasyon bozukluğu.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN TÜRKİYEDEN ÖRNEK İNTERNET SAYFALARI

ÖRNEKLER:

Sigarayı neden bırakmalı

Bağımlılık derecenizi ölçün >>> http://www.sigarayibirak.gen.tr/

Sigarayı bırakmak için Türkçe Kitaplar >>>

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ürünler

Sigara içme ve Gebelik

——————————————————————————–

Alkol ve Sigara:
Uyuşturucu dendiğinde genelikle akla genelde sadece kanunen yasaklanmış uyuşturucular gelir. Aslında uyuşturucu tanımına, kullanımı, alım satımı serbest olup, tüketimine toplumda göz yumulan ALKOL ve SİGARA da girmektedir. Bu yasal uyuşturucuların aşırı miktarda veya yersiz kullanılmasıyla oluşan sağlığa zararlı etkileri yasa dışı uyuşturucularda olduğu gibidir.

Alkol

Alkolün erken etkileri: Kısa süren neşe durumundan sonra saldırganlık, konrol kaybı, solunum baskılanması, santral sinir sisteminin baskılanması, denge bozukluğu, yayvan konuşma. Etki süresi alınan miktar ve fazla alkolü kaldırabilme durumuna bağlıdır. Uzun süreli fazla miktarda alkol kullanımı, karaciğer bozulması (siroz), sarılık vitamin eksikliği, sinir sisteminde bozulma, zihinsel işlevlerin bozulması, alaksızlık, bilinç yitimi ve sonuçta ölüme yol açar.

Kendi kontrolünü kaybeden kadın ve kızlarda istenmeyen hamilelik sık görülür. Neşesi yerinde olmadığı için alkol alanlarda depresyon sık görülür. Ayrıca alkolde çok kalori olduğu için şişmanlatır. Alkol erkeklerde iktidarsızlığa ve çocuk yapamamya neden olabilir.Alkolü çok kaçırdıktan sonra ertesi gün şiddetli baş ağrısı, kırıklık, mide bulantısı çoğu kez isanı çok içtiğine pişman eder.

Alkoliklerde YOKSUNLUK BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR: Uykusuzluk, huzursuzluk, korku, titreme, tansiyon çıkması, kalbin hızlı atması terleme, duysal yada görsel halüsinasyonlar (sanrı, olmıyan birşeyi varmış zannetme).

——————————————————————————–

Hint keneviri (hanf veya kannabis bitkisi)

KENEVİR VE TÜREVLERİ:

Reçine esrar

Toz esrar

Pres esrar

Gonca esrar

Likit(sıvı) esrar

Marihuana Haşiş Haşiş yağı

Haşiş(Esrar): Hint keneviri çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması veya havanda dövülüp kaba tülbentten geçirililmesiyle elde edilen yeşil ya da gri bir karışımdır. Kolaylıkla kırılabilen esrar renkli topraklar halinde bulunur.Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır.Kurutulmuş toz esrararın koyu yeşilimsi bir rengi vardır. Genelde tütüne .

karıştırılıp sigara gibi içilir.Ender olarak çaya katılarak içililebilir veya yemeklere katılarak yenilir.

Marihuana ise kenevirinin yaprak, sap ve çiçeklerinden yapılan karışımı (ot) . Sigara gibi içilir.

Kurutulmuş yaprak sigara gibi sarılınca adı (Joint)

Kannabis(Kenevir)- Esrar, Haşiş

Kannabis (Cannabis), Kenevir bitkisinin kısaltılmış adıdır. Cannabis bitkisi genellikle kesilip, kurutulduktan sonra parçalandıktan sonra sigaraya sarılarak ya da nargile biçiminde içilir. Esrarın uyuşturucu özelliğinden sorumlu olan bileşik tetrahidrokannabinoldür(THC) En etkili esrar, bitkinin tomurcukları veya yapraklarından alınan siyah-kahverengi reçinemsi maddenin kurutulmasıyla elde edilir. Buna haşiş veya haş denilmektedir.

Esrara tolerans gelişir, psikolojik bağımlılık yapar fakat fizyolojik bağımlılık yaptığına dair deliller kuvvetli değildir. İrritabilite (çabuk sinirlenme), huzursuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık ve hafif bulantı gibi çekilme belirtileri yüksek dozlarda kannabis kullanan insanlarda madde kullanımı aniden kesildiğinde görülür. Sigara halinde içildiğinde öforizan etkisi dakikalar içinde görülür, yaklaşık 30 dakika içinde en yüksek noktasına ulaşır ve 2 ila 4 saat devam eder. Yemekler içinde de ağızdan alınabilir. Ağızdan alındığında aynı etkiyi elde edebilmek için 2-3 kat daha fazla alınması gereklidir. Göz kanlanması, kalbin hızlı atımı, iştah ve ağız kuruluğu gözlenir.

TEHLİKELERİ:

Esrar vücutta Alkoldan daha uyun bir süre – tahminen 2 ay – kalır.

Daha tesiri geçmeden isan kendini içmemiş gibi ayık hisseder. Dikkat: İçtikten 4-5 gün sonra araba veya başka bir taşıt kullanmayınız.

Ruhsal sorunlara yol açabilir.

Esrar Broşit ve Astım gibi solunum yolları hastalıklarında tehlikelidir. İki Jointin içerisindeki katran miktarı 6 ila 12 sigaradakine eşittir.

Esrar Erkeklik içinde tehlikelidir. Hayalarda meni (sperma) yapımını azaltır. Spermada bozukluklar oluşabilir.

Esrar içen hamile anneler doğmamış çocuklarınada zarar verebilirler.

Aniden gelen korku durumları, duygudurum değişiklikleri ve takip edilme sanısı ortaya çıkabilir.

ALMANYADAKİ DURUM (son güncelleme 22. Ocak.2003)

Cannabis(ESRAR) batı dünyasında en yaygın olan yasadışı uyuşturucudur. Etken maddesi delta-9-Tetrahydrocannabinol (THC) tesirini daha çabuk gösterdiğinden genelde inhalasyon, yani solunum yoluyla içe çekme ile alınır, ender olarak ta ağızdan alınarak kullanılmaktadır.

Alanlar başta bir rahatlatıcı memnuniyet hali, zevk durumu, ve bunun dışında renk görme, müzik algısı ve seksüel duyularda bir artış hissederler. Ancak daha fazla miktarda alınırsa sersemlik, uyku ve algılama bozuklukları yanısıra refleks reaksiyonlarında azalmaya yol açar..

Almanyada çogu genç bunu denemiştir. 14 ila 24 yaşarı arasında her üç gençten birinin hayatında en az bir kez esrarı denediği biliniyor. Münih civarında yapılmısş yeni bir araştırmada 14 ila 17 yaşları arasındaki gençlerden %17 sinin en az bir kere kullanmış bulunduğu, bunların %5 i sadece bir defa, % 6 sı ara sıra ve diğer %6 si ise daha sık Cannabis kullanıyor. Cannabis kullananların büyük bir kısmı esrarı sadece denemek için kullanıyor ve çok şükür büyük bir kısmı sonradan bunu bırakıyor ve kullanmıyorlar. Bu gençler toplumun her kesiminden gelmekte. Tahminen bütün kullanıcıların %5 inde aşırı derece esrar kullanma görülmekte. Bunların %2 side ise bağımlılıktan söz edilebilir.

Son zamanlarda Almanya kamu oyunda Cannabis kullanımı serbest bırakılsınmı yoksa serbest bırakılmasınmı diye tartışmalar yapılıyor.. Ama uzun süreli sık kullananlarda sağlıga zararlı yönleri var. İnsan zihnine olan yukarıda yazdığım etkileri dışında Cannabis akciger hariç diğer organlara kayda değer olumsuz bir etki yapmıyor. şeklinde içildiğinde bir çok kanser yapıcı madde insan vücudunda depolanir. Joint seklinde sigarayala içenlerde daha sık görülen akciğer kanseri tabii tütünün etkisindende meydana gelmekte.

Bilindiği üzere Cannabis içenlerin çoğu sigara da icmekteler. Az bilinen ancak en tehlikeli etkilerinden biri THC kullananlarda şizofren tipindeki akıl hastalıkları na duyarlılığın artmasıdır. Esrar bu hastalıklrda tetikleyici, başlatıcı bir rol oynıyabilir.Kayıtsızlık, İlgisizlik ve motivasyon eksikliği, hareketsizlik durumlarının esrar icenlerde sıklıkla gözlemesine rağmen amotivasyonel sendrom denen süregen durumun THC ile ilgisi tam ispat edilebilmis degildir.

Cannabis kullanan genclerde en büyük sorunlar yaşadığı çevrede okulda, eğitim etkinliklerinde, aile içinde ve yolda trafikte ortaya çıkan sorunlardır.Okulda başarı THC yüzünden çok düşer, bilhassa unutkanlık, algılama bozuklukları bunun sonucu olur. Okulda yakalanılması halinda cezalar ve hatta okuldan kovulma durumları ortaya çıkabilir.Bu olgu diğer ögrenciler tarafından ele verilme veya gerektiginden fazla aşırı reaksiyon gösteren ögretmenler görülmekte.

Olası cezaların sonuçları bazan ailelerin araya sokulması veya gençlere yardım eden kuruluşlara baş vurma konularında sorumlularda bir emniyetsizlik ortamı oluşturuyor. Aileler arasında büyük bir korku durumu, dramatize etmek yanısıra bazı hallerde hoş görü, eğitimde liberallik gibi cesitli reaksiyonlar bile görülmekte.

Cannabis kullanımı Almanyada uyusturucular kanununa göre olarak yasaktır. Buna göre cannabis bulunduranlar hakkında polisce soruşturma açılır. Polisin acaba cok az miktarda ender olarak kendisi için kullanıp kullanmadığına da bakar. 1994 yılında, Almanyada çesitli ayaletlerde değişik olarak uygulanan anayasa mahkemesinin hükümlerine göre 5- ila 30 gram’a kadar esrara göz yumuldugu biliniyor. Ancak ceza işlemi fazla miktarda kullanma veya tekrarlama durumlarında savcılar tarfından durdurulmaz ve sürdürülür. Buna göre Jugendgerichtshilfe (genclik mahkemesi yardımı) hatta Strafverfahren (ceza davası) açılabilir.

Araba sürerken Cannabis kullanıldığı na dair en ufak bir şüphe (diyelim arabanın sigara tablasında cannabis külü) bile sürücü ehliyetinin elden alınmasına yol açabilir

Sonuç olarak cannabis kullanılmasi, sigarada veya alkol kullanılmasında olduğu gibi insan sağlığına zararlıdır. Eroin tipi cok tehlikeli maddelere göre cok daha masum olması cannabis tehlikesiz değildir anlamına gelmez. Ancak bir defa deneyip bırakanlar çok olduğundan ufak tefek hadiseleri büyütmemek gerekir. Toplumda yasal olan sigaradaki nikotin ve serbestçe satılan alkol de bağımlılık yapar.

Eğer arkadaşlarınızı uzarmak istiyorsanız, bunu ikna ederek yapmanızı tavsiye ederim. Cannabis hakkında korkutucu değil sadece doğruluğu kanıtlanmış bilgileri aktarmanız arkadaşlarınızın size daha çok güvenmelerine yol acacak ve zamanla kendileri bunu anlayacaklardır. Aşırı bağımlılık durumlarında yardım ve tedavi yollarının gösterilmesi gerekir.

——————————————————————————–

Eroin açık saman rengi, saz rengi veya beyaz olabilir

Afyon ( Opium ):Değişik haşhaş türlerinin özellikle beyaz haşhaşın kapsüllerinden akan sütün yoğunlaşıp katılaşmış hali.. Eroin Afyonun içinde bulunan Morfinden kimyasal yolla elde edilir.

Haşhaş:Yaprakları almaşık ve düzensiz parçalı bir bitkidir.Tek çiçek açar. Meyvesi kapsül şeklindedir.Doğu haşhaşının (papaver somniferum)

beyaz çiçekli çeşitinden afyon elde edilir. Kırmızı çiçekli çeşitinden de

afyon çıkarılır ama bunun değeri azdır.

Papaver somniferum

Haşhaş kapsülü
Haşhaş çiçeği Eroin

Opioidler Opiate veya opioid kelimeleri haşhaş bitkisinin özütü olan opium dan gelmektedir. Afyon bitkisi morfini de kapsayan 20 kadar opium alkaloidlerini içerir. Eroin , kodein , hydromorphone dopal opiatlar veya onlardan sentezlenen opiatlardan bazılarıdır. Eroin morfinden 2 kat daha güçlüdür. Kullanımı ağızdan, burun yoluyla, damardan ve ya deri altına enjekte etmek yoluya olabilir.

Kullanım şekli: Eroin bağımlısı günde 0,5 ile 3 gram arası takriben üç doz eroin kullanır. Eritilerek enjekte yolu ile damardan veya toz halinde burundan çekilerek alınır.

Opioid kullanımı sırasında ya da hemen sonra gelişen, klinik açıdan belirgin olarak uygunsuz davranışsal ya da psikolojik değişiklikler (örn. başlangıçtaki neşeden sonra ilgisizlik, huzursuzluk, sinirlilik halinin vücuda yansıması, yargılama bozukluğu, toplumsal ya da mesleki ilişkilerde bozulma görülür.Bunun yanısıra sersemlik hissi , sözü ağızda gevelercesine konuşma, dikkat ya da bellek bozukluğu opioid alımını düşündürür.Aşırı doz Koma, solunumun yavaşlaması, hipotermi, hipotansiyon ve kalbin yavaş atması aşırı doz semptomlarıdır. Koma, gözbebeğinin iğne ucu gibi küçülmesi” ve solunum depresyonuyla gelen hastada opioid aşırı dozu ilk akla gelen şey olmalıdır. Kesildiğinde görülen yoksunlik belitileri şunlardır : huzursuzluk, kas ağrıları, bulantı ya da kusma, gözyaşının artması, burun akıntısı, kılların diken diken olması, ishal, uykusuzluk.

DİKKAT DOZAŞIMI:

Eğer Eroini iyi tanımıyorsan bilhassa enjekte edildiği zaman, çok çabuk dozaşımı olabilir. Dozu yüksek kaçırdığın vakit vücudun yeterli oksijen almadığı için soluk alışın yavaşlar, yüzeyel bir hale gelirç Bunu takriben baygınlık olur. Hemen hastaneye götürülmediğin durumda nefes alma tam durabilir ve ölüm olasıdır.

İlk defa deneyenlerde KUSMA ve MİDE BULANTISI sık görülür. Baygınlık durumunda kusulan şeyler ile kendi kusmuğunda boğulabilirsin. İğne yapılan yerlerde yaralar oluşur ve mikrop kapar. Hepatit B, Hepatit C und AIDS sık bulaşabilir.

ABD’de madde ve uyuşturucu bağımlıları için beyne etki eden özel bir aşı geliştirildi. ABD’li bilim insanları, uyuşturucu ve diğer bağımlılıkları s..
919 24 889

Yapılan araştırmalara göre uyuşturucudan ölen insan sayısı en fazla Norveç'te.. Norveç'te geçtiğimiz yıl 294 kişinin aşırı doz uyuşturucudan öldüğü..
422 10 134

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları araştırmalara göre daha fazla yeme bozukluğu yaşıyor. Alkol gibi maddeleri kötüye kullanan aşırı tüketen kişi..
446 9 394

Ağır esrar kullanıcılarının beyinlerinin içinde büzülmüş bir kısım beyin taramalarında görülmüştür. Bellek görevleri aksıyor, beyin performansını k..
600 20 408

Bağımlı kişiler artık daha bilinçli. Alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezi Amatem’e giderek daha fazla kişi geliyor.. Adana'da, Alkol ve Madde ..
178 11 628

ABD’de uyuşturucu kullanan kişiler önceki ve sonraki halleriyle fotoğraflarda.. İşte uyuşturucunun sonuçları.. ABD'de uyuşturucudan yakalanan kişil..
976 19 757

Anne karnındayken uyuşturucu maddeye maruz kalan bebekleri gelecekte neler bekliyor? İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’nin verilerine göre her ay yakla..
190 11 128

Maalesef yurtdışı ve ülkemizde gençler ectasy ve diğer maddeleri moda haline getirmiş durumda. Uyuşturucu tuzağı birçok can alıyor. Acil servislere..
353 19 789

Karıncalardan Kurtulma - Karıncalardan Kurtulma Yolları Karıncalar Aslında zararlı değillerdir ,Ama bazen o kadar çoğalırlarki onların varlığı bizi r..
850 7 92

Her 100 gençten 3’ü uyuşturucu maddelere yönelmiş.. Türkiye'de Genel Nüfusta Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış Araştırmas..
484 20 784

Fazla yağlarınızdan kurtulma yolları, en doğal yoldan uzun vadede yağsız sağlıklı bir vücuda kavuşun. Sıcak yaz günlerinde sağlıklı beslenmek ve yağla..
152 18 710

Madde bağımlılığı, gerek uyuşturucu, gerek sigara ve alkol fakat bu bağımlılıktan kurtulmak da mümkün. Uyuşturucu satıcılarının özellikle hedef kit..
985 25 147