Doktor Tv Banner

Usye Nedir Cocuklarda Usye

Usye Nedir Cocuklarda Usye
69 5 46

Üsye Nedir, Çocuklarda Üsye Tedavisi

Yetişkinde %85'i nonbakteriyel ajanlarla gelişir, bunların da çoğu virüstür. Ancak %15'i nonbakteriyel ajanlarla gelişir. Bunun %10-20'si A grubu beta HS (Beta Hemolitik Streptokok) enfeksiyonudur ve tedavisi gerekir. A grubu Beta HS enfeksiyonu kliniği; -Boğaz ağrısı -Yüksek ateş -Ağrılı LAP -Lökositoz -Deri döküntüsü

Viral Üsye

Bir ÜSYE'de bunların hepsi varsa %100 A grubu Beta HS enfeksiyonudur. Ağrılı LAP yoksa Beta HS enfeksiyonu olduğu şüphelidir. Viral mi Beta HS mi olduğu FM ile kesin ayırt edilemez. Beta HS enfeksiyonunda tonsiller ileri derecede hiperemik, hipertrofiktir ve birkaç eksuda içeren plak bulunur. Ayrım için boğaz kültürü yapılmalıdır. Periferik yaymada nötropeni vardır. A grubu Beta HS 9 güne kadar tedavi edilmese de olur. Önemli olan ARF'dir. Lokal komplikasyonlar çok önemsizdir. Abse oluşabilir bu da drenaj ve antibiyotikle iyileşebilir. 9 gün içinde tedavi verilirse ARF önlenir.

Tedavide birkaç yöntem vardır;

-Tek doz 1. 2 milyon Ü benzatin penisilin

-Oral penisilin tedavisi 4 x 250 mg 10 gün süre ile

-Allerji varsa eritromisin 4 x 250 mg 10 gün süre ile

-Viral enfeksiyon için birşey verilmez.

Stafilokokkal ÜSYE retrofaringeal veya peritonsiller abse şeklinde görülür. Bunlarda cerrahi drenaj + antistafilokokkal antibiyotik tedavisi uygulanır. Boğaz kültüründe staf. üremesi önemsizdir. Viral enfeksiyonlarda boğaz florası değişir, stafilokok yerleşir. Viral enfeksiyon seyrinde kültür alınırsa staf. ürer.

Bahar sizi yatağa düşürmesin

Yeni bir yaşam gibidir bahar ayları..Ani iklim değişiklikleri ve mevsimler arası geçiş bazı rahatsızlıkların meydana gelmesine neden oluyor.  Me..
678 11 481
Çocuklarda üriner trakt enfeksiyonu

Çocuklarda böbrek, mesane, üreter veya üretrada görülen enfeksiyonların henel adıdır.Genelde nedeni bazı bakterilerdir.Mantarlarda neden olur ama bu ç..
679 11 126
Rektal Yoldan Ateş Nasıl Ölçülür hakkında detaylı ve geniş bilgi

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so*kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir. Şuuru bulanık hastalar ve çocuklard..
396 8 465
Anal Fissür Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Anal Fissür Nedir? Makattaki kaslarin bütünlüğünün çatlama veya yırtılma yolu ile bozulması olarak tanımlanır. Bütün yaş ve cinsiyetlerde görülebilme..
810 4 833
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri hakkında detaylı geniş bilgi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
576 19 668
Felsefenin Alt Dalları hakkında bilgi

inceledikleri konulara göre feslefenin de alt dalları vardır. Bunlar: 1. Bilim Felsefesi Bilim nedir? Bilimin konusu ve sınırları nelerdir? gibi soru..
423 17 716
Cerahatli Menenjit nedir? tedavisi ne iyi gelir geniş bilgi

CERAHATLİ MENENJİT: Beyin zarının (meninks) iltihaplanması olayına “Menenjit” denir. Cerahatlanmaya neden olan (piyojen) mikroorganizmaların kan yoluy..
622 18 518
Çocuklar neden havale geçirir?

Havale geçiren çocuk hakkında bilmeniz gerekenler... Çocuklar neden havale geçirir? Her ateşi yükselen çocuk havale geçirir mi? Havale hangi durumlard..
903 25 108
Çocuklarda Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Beslenme en çok çocuklarda mühim. Vitaminsizlik en büyük sorunlardan biri ve çocukları etkiliyor.. Beslenme yetersizliği yüzünden ortaya çıkan vit..
627 8 399
Çocuklarda Tüberküloz Tedavisi ve Belirtileri

Örgütün "Tüberküloza son verelim" birimi yetkilisi Malgosia Grzemska basın toplantısında yaptığı açıklamada, "tüberkülozun genellikle ç..
271 23 746
Antipsikotik İlaçlar Çocuk Diyabeti Sebebi mi?

Seroquel, Abilify ve Risperdal gibi antipsikotik ilaçlar yeni bir araştırmaya göre bir yıllık kullanım sonucunda çocuklarda şeker hastalığı riskini ol..
629 15 193
Bazı Çocuklarda Otizm Riski Daha mı Fazladır?

Otizm tanısı bazı çocuklarda genetik silme bozukluğu ile paralel olabilir. Gelişimin gecikmesi ve sosyal bozukluklar otizmin özellikleridir fakat ..
195 6 470