Usye Nedir Cocuklarda Usye

Usye Nedir Cocuklarda Usye
22 4 38

Üsye Nedir, Çocuklarda Üsye Tedavisi

Yetişkinde %85’i nonbakteriyel ajanlarla gelişir, bunların da çoğu virüstür. Ancak %15’i nonbakteriyel ajanlarla gelişir. Bunun %10-20’si A grubu beta HS (Beta Hemolitik Streptokok) enfeksiyonudur ve tedavisi gerekir. A grubu Beta HS enfeksiyonu kliniği; -Boğaz ağrısı -Yüksek ateş -Ağrılı LAP -Lökositoz -Deri döküntüsü

Viral Üsye

Bir ÜSYE’de bunların hepsi varsa %100 A grubu Beta HS enfeksiyonudur. Ağrılı LAP yoksa Beta HS enfeksiyonu olduğu şüphelidir. Viral mi Beta HS mi olduğu FM ile kesin ayırt edilemez. Beta HS enfeksiyonunda tonsiller ileri derecede hiperemik, hipertrofiktir ve birkaç eksuda içeren plak bulunur. Ayrım için boğaz kültürü yapılmalıdır. Periferik yaymada nötropeni vardır. A grubu Beta HS 9 güne kadar tedavi edilmese de olur. Önemli olan ARF’dir. Lokal komplikasyonlar çok önemsizdir. Abse oluşabilir bu da drenaj ve antibiyotikle iyileşebilir. 9 gün içinde tedavi verilirse ARF önlenir.
Tedavide birkaç yöntem vardır;

-Tek doz 1. 2 milyon Ü benzatin penisilin
-Oral penisilin tedavisi 4 x 250 mg 10 gün süre ile
-Allerji varsa eritromisin 4 x 250 mg 10 gün süre ile
-Viral enfeksiyon için birşey verilmez.

Stafilokokkal ÜSYE retrofaringeal veya peritonsiller abse şeklinde görülür. Bunlarda cerrahi drenaj + antistafilokokkal antibiyotik tedavisi uygulanır. Boğaz kültüründe staf. üremesi önemsizdir. Viral enfeksiyonlarda boğaz florası değişir, stafilokok yerleşir. Viral enfeksiyon seyrinde kültür alınırsa staf. ürer.

Yeni bir yaşam gibidir bahar ayları..Ani iklim değişiklikleri ve mevsimler arası geçiş bazı rahatsızlıkların meydana gelmesine neden oluyor.  Me..
300 11 873

Çocuklarda böbrek, mesane, üreter veya üretrada görülen enfeksiyonların henel adıdır.Genelde nedeni bazı bakterilerdir.Mantarlarda neden olur ama bu ç..
309 9 379

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so*kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir. Şuuru bulanık hastalar ve çocuklard..
181 22 419

Anal Fissür Nedir? Makattaki kaslarin bütünlüğünün çatlama veya yırtılma yolu ile bozulması olarak tanımlanır. Bütün yaş ve cinsiyetlerde görülebilme..
307 18 645

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
831 12 481

inceledikleri konulara göre feslefenin de alt dalları vardır. Bunlar: 1. Bilim Felsefesi Bilim nedir? Bilimin konusu ve sınırları nelerdir? gibi soru..
333 26 454

CERAHATLİ MENENJİT: Beyin zarının (meninks) iltihaplanması olayına “Menenjit” denir. Cerahatlanmaya neden olan (piyojen) mikroorganizmaların kan yoluy..
731 21 861

Havale geçiren çocuk hakkında bilmeniz gerekenler... Çocuklar neden havale geçirir? Her ateşi yükselen çocuk havale geçirir mi? Havale hangi durumlard..
715 26 811

Beslenme en çok çocuklarda mühim. Vitaminsizlik en büyük sorunlardan biri ve çocukları etkiliyor.. Beslenme yetersizliği yüzünden ortaya çıkan vit..
986 17 390

Örgütün "Tüberküloza son verelim" birimi yetkilisi Malgosia Grzemska basın toplantısında yaptığı açıklamada, "tüberkülozun genellikle ç..
420 18 637