Ülser Başlangıcım Var, Mide Yanmalarım İçin Ne Yapmalıyım?

Ülser Başlangıcım Var, Mide Yanmalarım İçin Ne Yapmalıyım?
45 9 19

Midemde ülser başlangıcı varmış. Perhiz verdiler uyguladım, ilaç verdiler kullandım. Ama sonuç alamadım. Son bir haftadır yemek yiyemiyorum, midemin bulantısından. 2 kilo verdim. Mide yanmalarım devam ediyor. Ne yapabilirim?


Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr Cevabı:

Peptik Ülser ve Diğer Hiperasiditeye Bağlı Hastalıklar

Mide veya oniki parmak barsağı (duodenum) yüzeyinde bulunan ve daha derin katlara kadar ilerleyebilen ve çoğunlukla Helicobacter Pylori adı verilen bakteriden kaynaklanan bir yaradır.

Başlıca Nedenleri:

Kan grubu 0 olan kimseler. Psikolojik stres. Travma, cerrahi operasyon gibi çeşitli fiziksel stresler. Alkol, kafein ve sigara kullanımı. Uzun süreli aspirin veya antienflamatuvar ilaç kullanımı.

Helicobacter Pylori’nin Rolü

Duodenal ülserlerin %95’inde H. Pylori bulunur ve organizma yok edilmezse, ülser nüks eder. Bu nedenle, günümüzde Helicobacter Pylori eradikasyonu (yok edilmesi), ülser tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Peptik Ülseri Düşündüren Başlıca Semptomlar:

Karnın üst kısmında kemirme ve yanma şeklinde ağrı. Geceleri ağrı (özellikle duodenumda, yiyecek alımıyla kaybolan ağrı). Kusma (ve ağrının kusmayla ortadan kalkması). İştahsızlık ve kilo kaybı.

Tedavi Şekilleri

Hastaların çoğunda en belirgin semptom ağrıdır. Dolayısıyla tedaviden öncelikle beklenen, ağrının bir an önce giderilmesidir. Tedavide iki önemli nokta göz önünde bulundurulmalıdır:

1. Ülserin iyileşmesi ve semptomların giderilmesi için akut tedavi,
2. Gerekli durumlarda, uzun süreli idame tedavisi ile ülser nükslerinin önlenmesi.

Tedavide Kullanılan Başlıca İlaçlar

Mide Asidindeki Yükselmeye Karşı İlaçlar

H2 reseptör antagonistleri. Proton pompası inhibitörleri.

Ülser Nedeninin Helicobacter Pylori Olduğu Durumlarda, Organizmanın Eradikasyonuna Yönelik İlaçlar:

Ranitidin bizmut sitrat + antibiyotikler. H2 reseptör antagonistleri + antibiyotikler. Proton pompası inhibitörleri + antibiyotikler.

İdame Tedavisi Gerektiren Durumlar

İdame tedavisi, hastaların her gün tablet aldığı, uzun süreli tedavidir. Yaşlı ve ağır ülser vakası olan hastalarda tavsiye edilmektedir. Yalnız sınırlı sayıda antiülser ilacı idame tedavisinde kullanılabilir. Orijinal ranitidin gibi H2 reseptör antagonistleri idame tedavisinde başlıca kullanılan ilaçlardır.

Gastrit ve Duodenit

Mide ve oniki parmak barsağı iltihaplarıdır. Başlıca semptomlar gaz, geğirme, bulantı, iştahsızlık, dispepsi ve karnın yukarı kısmında rahatsızlık hissidir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Reflü, asidik mide içeriğinin yemek borusuna (özofagus) geri dönüşüdür. Yemek borusu üstündeki kemik (sternum) arkasında yanma hissi, asidik, acı ve ekşi sıvının boğaza ve ağza gelişi sık ve uzun süreli periyodlar halinde tekrarlarsa, gastroözofageal reflü hastalığı oluşur. Bu hastalığın tedavisi için H2 reseptör antagonistleri veya proton pompası inhibitörü kullanılabilir.

İlaç Tedavisinin Yanısıra Şu Konulara Dikkat Edilmelidir:

Baharatlı, asitli yiyeceklerden, çikolata gibi yağlı gıdalardan, turunçgiller ve meyve sularından uzak durun. Çay, alkol, kolalı içecekler ve hatta kafeinsiz kahve alımlarınızı sınırlayın. Kilonuza dikkat edin. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Aşırı yemek yemeyin. Her zaman ölçülü yiyin. Sigarayı bırakın (veya en azından azaltın). Yemekten hemen sonra spor yapmayın. Yatmadan evvel atıştırmayın. Yemeklerinizi yatmadan en az 3 -4 saat önce yiyin. Yatağınızın başucunu yükseltin veya ilave yastık kullanın. Haftada 3 veya daha fazla antiasit alıyorsanız, doktorunuza başvurun.

Kaynak: Hastane.com.tr Sorusu

Mide, duodenum veya özofagus duvarındaki bir ülser. Ülser oluşumu midede Helicobacter pylori bakterisi ile ilgilidir, anti-inflamatuar ilaçlar ve siga..
625 15 408

Ülser hastalığı genel olarak sağlıklı ve dengeli beslenme ile rahatlatılabilir. Ülser diyeti yapılması ülser gibi mide rahatsızlıkları olanların uygul..
709 25 880

Mide ülseri genel olarak stres kaynaklı görünen bir mide rahatsızlığıdır. Midenin iç yüzeyindeki belirli bir kısmın aşınmasından dolayı ortaya çıkan y..
181 16 244

    Mide Ülseri Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi     Mide ülseri genel olarak stres kaynaklı görünen bir mide rahatsız..
847 13 590

Şifalı Bitkiler Mide Ağrısı için oldukça faydalı olmaktadır ve yüzyıllardır kullanılmaktadır mide arısı için pek çok bitkisel formül olsa bile en etk..
817 8 282

Ülserli hastalar ve oruç: Peptik ülser; mide veya oniki parmak bağırsağında (duodenum), bazen de yemek borusunda oluşan bir yaradır. En sık on iki par..
890 25 775

Ülser olan kişinin beslenmesi çok önemli bir husustur yediğimiz içtiğimiz besinlerin asit ve baharat değerlerini çok iyi gözden geçirmeliyiz.Tabiki he..
969 16 606

Duodenum Ülseri: Ülser oluşumuna Helikobakter  pylori, anti-inflamatuar ilaçlar ve sigara ilişkilidir. Tanı ;baryumlu röntgen veya endoskopi ile ..
464 24 325

Ülserle yaşayabilmek için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar mideyi koruyan bir sebzeyi tavsiye ediyor. ISpanak ve diğer besinler....
636 20 533

Ülser Ve Gastrit Nedir Belirtileri ve Tedavisi Sindirim işinde en büyük görevi yüklenmiş olan mide, karnın üst kısmında ve ortada bulunur. Şekil bakım..
689 5 520

Ülser diyetinde serberst besinler; Süt, salep, haşlanmış rafadan ve katı pişmiş yumurta, beyaz ekmek, makarna, pirinç, olgun muz, kayısı, şeftali, ko..
718 18 131

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacını..
208 10 882