Doktor Tv Banner

Tiroid Sintigrafisi Tiroit Ultrasonu Aspirasyon Biyopsisi

Tiroid Sintigrafisi Tiroit Ultrasonu Aspirasyon Biyopsisi
88 0 47

Tiroit Tetkileri; Tiroid Sintigrafisi, Tiroid Ultrasonu

Tiroit hastalıklarının teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tetkikler aşağıda verilmiştir:

a) Kan Testleri:

Sıklıkla kullanılan kan testleri serbest T3, serbest T4, TSH, anti-TPO antikoru, anti-tiroglobulin antikoru, TSH-reseptör antikoru, tiroglobulin ve kalsitonin hor­monlarının kan düzeylerinin ölçülmesidir.

T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması, tiroit bezi­nin iyi çalışmadığını gösterir. T4 ve T3 hormonları düşük ise beziniz az çalışıyor, buna karşılık T4 ve T3 hormonları yüksek ise beziniz çok çalışıyor demektir. T3 ve T4 ölçümü yaptırırken serbest T3 ve serbest T4 hormonlarını ölçtürmek en iyisidir. Total T4 ve Total T3 artık pek kullanılmamaktadır. Gebelerde, doğum kontrol hapı kullananlarda ve östrojen alanlarda mutlaka serbest T3 ve serbest T4 hormon öl­çümleri yapılmalıdır.

Tiroit bezinin az veya çok çalıştığını gösteren en iyi tetkik TSH hormon ölçü­müdür. TSH ölçümünün normalden düşük olması tiroit bezinin aşırı çalıştığını gösterir. Kan TSH düzeyinin normalden yüksek bulunması ise tiroit bezinin az çalışacağını gösterir.

Tiroit bezi hastalıklarını teşhiste ayrıca tiroit antikorları denen anti-TPO (diğer adı anti-mikrozomal antikor) ve anti-tiroglobulin antikorları da ölçülür. Bu antiko ların yüksek olması, tiroit hastalığının otoimmün hastalık denilen bağışıklık sister bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıktığını gösterir. Otoimmün hastalık vücudu kendi dokusunu (burada tiroit bezini) yabancı bir doku olarak algılayıp onu yok e meye çalışmasıdır. Bu nedenle bağışıklık sistemi tiroit bezini yok etme amacıyla a ti-TPO ve anti-tiroglobulin antikorları üretir. Bu antikorlar tiroit bezine yapışan hücreleri tahrip eder. Vücudun neden böyle davrandığı henüz bilinmemektedir.

Anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları en çok Hashimoto hastalığı denen t hastalıkta yükselir. Hashimoto hastalığı tiroit bezi yetmezliği yapan bir hastalık Antikoru yüksek olan her kişide tiroit hormon bozukluğu görülmeyebilir.

Graves hastalığı denen, gözlerde büyüme yapan tiroit bezinin aşırı çalışması durumunda, kanda TSH-reseptör antikoru yükselebilmektedir, bu yüzden ölçüm yapması gerekebilir.

Tiroglobulin ölçümü ise ameliyat olmuş ve tiroit bezi tamamen alınmış tire kanserli hastaların izlenmesinde kullanılır. Diğer tiroit hastalıkların teşhisinde p< kullanılmaz, çünkü kanser olmayan guatrlı bazı hastalarda da tiroglobulin düze yüksek çıkabildiği gibi tiroit bezi iltihabında da yükselir.

Kalsitonin ölçümü ise medüller tip tiroit kanserinin teşhisi ve izlenmesinde fa dalıdır. Kanser olmayan Hashimoto hastalığında da kan kalsitonin düzeyi yüksel bilir. Bu nedenle hafif kalsitonin yüksekliği kanser olmadan da ortaya çıkabilen t durumdur. Kalsitonin düzeyi çok yüksek olan nodüler guatrlı hastalarda medüll kanser şüphesi artar ve başka testler yapılır. Ameliyat olan medüller kanserli hast larda kalsitonin düzeyinin yüksek olması vücutta kanserin bulunduğunu ve deva ettiğini gösterir.

b) Tiroid Ultrasonu, Tiroid Ultrason

Tiroit ultrasonu ses dalgaları gönderilerek tiroit bezinin yapısının veya resmin bilgisayar ekranında ortaya konduğu bir tetkiktir. Herhangi bir radyoaktif mad. kullanılmaz. Bu nedenle gebelere güvenle uygulanabilir. Tiroit ultrasonu tiroit bezinin büyüklüğünü, bezin şeklini ve nodul varsa onun büyüklüğünü anlamamıza yarar. Ultrason ile nodul içinde sıvı olup olmadığı, yani nodulun kistik bir yapısın olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca ilaç tedavisiyle bezin veya nodülun ne kadar küçüldüğünü (veya küçülmediğini) daha iyi anlamamızda bize yol gösterir. Nodul kakımının Doppler ultrason ile incelenmesi nodüllerin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı konusunda kesin olmayan ek bilgi verir.

c) Tiroid sintigrafisi, Tiroit Sintigrafi

Damardan teknesyum denilen radyoaktif bir madde verilerek tiroit bezinin fil­minin çekilmesidir. Damardan teknesyum ilacı verildikten sonra kamera altına ya­tarsınız; bu kamera teknesyum maddesinin tiroit bezi tarafından ne kadar tutulduğu­nu saptar ve tiroit bezinin filmi ortaya çıkar. Radyoaktif madde verildiğinden sintigrafi gebelerde yapılmaz. Sintigrafi ile nodülun sıcak mı, soğuk mu olduğu anla­şılır. Bu tetkik ile alınan radyasyon, sadece birkaç röntgen filmi çektirmekle alınan radyasyon ayarındadır ve endişeye gerek yoktur.

d) Tiroit İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, Aspirasyon Biyopsi

Tiroit bezinde saptanan nodüllerde kanser olup olmadığını anlamak için yapılır. Nodülü olan tüm hastalara yapılması gereken bir tetkiktir. Biyopsi sonucuna göre ilaç tedavisi veya ameliyat kararı verileceğinden yapılması çok önemli ve gerekli­dir. Oldukça basit, yapılması kolay ve ağrı oluşturmayan bir tetkiktir. Damardan kan almak için kullanılan bildiğimiz plastik enjektörlerle yapılır. Damardan kan alınır gibi tiroit bezindeki nodülden plastik enjektörle parça alınır. Alınan hücreler pato­loji bölümünde mikroskop altında incelenerek" kanser veya iltihap olup olmadığı araştırılır. Biyopsi koldaki damardan kan alınması kadar kolay bir işlemdir. Korkul-maması gerekir. Ameliyat değildir. Unutmayınız ki, nodülünüzün kanserli olup ol­madığını kesin olarak ortaya koyabilecek başka bir yöntem yoktur. Bazen biyopsi ile yeteri kadar parça veya hücre gelmeyebilir. O zaman biyopsiyi tekrarlamak ge­rekir

Tiroit Testi İle Bunama Teşhisi Yapılabiliyor

Hipotiroid ve hormonu mental yani beyinsel yavaşlamayla ve bunamayla ilgili mi? Tiroit testi ile bunama teşhisi yapılıyor mu? "Yaşı gereği bun..
527 18 729
Kanserin Belirleyicileri: Görüntüleme Yöntemleri

Kanserin Belirleyicileri: Görüntüleme YöntemleriSon yıllarda baş döndürücü şekilde ilerleyen tıp teknolojileri, gerek teşhis ve tedavide gerekse de ha..
509 22 728
Anne olmak isteyenler dikkat! Hamilelik öncesi

Hamilelik öncesi tiroit kontrolü şart , Vücutta yaşamsal bir görevi üstlenen tiroit bezinin işlevleri, katılım, radyasyon, iyot eksikliği ve yaşlanma ..
753 24 313
Kozmetik Ürünlerdeki Kimyasallar Tiroid Sorunlarına Yol Açar mı?

Tüketici ürünleri geniş bir yelpazede incelenmiş ve kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddelerin tiroid fonksiyon değişikliğine yol açabileceği belirlenmi..
789 17 601
Çocuk Tacizleri İleride Kadınlarda Tiroid Sorunu Yaratır mı?

Çocukluk döneminde fiziksel şiddete, suça ve tacize maruz kalan kız çocukları ileride tiroid sorunları riskine daha çok sahip. Toronto Üniversites..
956 23 720
Üreme Sağlığı ile Tiroid İlişkisi

Kadınlarda üreme bölgesi sorunları ile tiroid bezi ve hormonu arasında nasıl bir ilişki var? Kadınlarda daha fazla görülen ve üreme sağlığını ciddi..
926 22 834
Tiroit Hastalarına Müjdeli Haber

Sağlık Bakanlığı tiroit hastalarına iyi bir haber verdi. Artık ilaç sıkıntısı çekilmeyecek çünkü iki katı kadar ilaç piyasaya sürülecek.. Sağlık Ba..
286 5 313
Tiroid Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gitgide artan yorgunluk ve enerji düşüklüğü mü yaşıyorsunuz? Beyinde işlev azalması, kilo artışı, titreme, saç dökülmesi gibi belirtiler veren tir..
779 20 632
İğne Biyopsisi Nedir? Ne Zaman Yapılması Gereklidir?

İğne biyopsisi, tecrübeli ellerde yapıldığında %90’lara varan sonuçlarla kişinin tiroid kanseri olup olmadığını anlamak için yapılan çok önemli bir ta..
152 6 410
Tiroid Kanseri Guatr Ameliyatında Ortaya Çıkabilir

Tiroid kanserli vaka sayısında son zamanlarda artış gözlendi.. Bunun nedeni de guatr ameliyatı olabilir. Ameliyat sırasında ve bu süreçte maruz kalına..
523 8 324
Hipotiroid Hastalığı İçin Tedavi Seçenekleri

Hipotiroid yani düşük tiroid salgılaması hastalığı için tek bir tedavi şekli yoktur. Doğru doktora gidip doğru ilaçları kullanmak gerekir. Zaman iç..
886 19 832
Tiroidlerinizin Düzgün Çalışmadığını Gösteren Belirtiler

Adem elması üzerinde yer alan tiroidlerin salgıladığı tiroid hormonu vücut sıcaklığını, metabolizmayı, kalp atışını düzenler. İşleyişinde sorun ol..
711 5 686
Tiroid Kanseri Neden Bu Kadar Arttı?

Son yıllarda artan tiroid kanseri vakaları dramatik bir hal aldı. Uzmanlar taramaların sonucuna da hastalığın bu noktaya gelmesine de inanamıyor. ..
535 22 614
Akut (Hızlı) Gelişen Troiditler

Bakteriyel TiroiditlerBakterilerin neden olduğu tiroid bezi iltihaplanmaları oldukça nadirdir. Nedenleri ise; tiroid bezinin kapsüllü olması, iyo..
766 16 278
Sinir Hücreleri Hipertansiyon Nedeni mi?

Sigara, obezite, kolesterol, stres, alkol gibi sebepler yüksek tansiyonun nedenlerindendir. Yeni keşfedilen bir sinir hücresi de tansiyon sebebi.. ..
457 15 167