Doktor Tv Banner

Tiroid Antikoru Tiroid Antikorlari Antikor

Tiroid Antikoru Tiroid Antikorlari Antikor
53 1 61

Tiroid Antikoru, Tiroid Antikorları (Anti – Tpo ve Anti - Tg)

Tiroit antikorlarının başlıcaları TPO proteinine karşı oluşan anti-TPO antikoru ve tiroglobulin proteinine karşı oluşan anti-tiroglobulin antikorudur. Sağlıklı bir ki side bu antikorlar kanda bulunmaz. Bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucı vücudumuz bu antikorları üretir. Bağışıklık sistemindeki bu bozukluğun nasıl oluş tuğu henüz bilinmemektedir. Bu bozukluk sonucunda vücudumuz tiroit bezini yanlışlıkla yabancı bir doku olarak algılar ve onu yok etmeye çalışır. Bu amaçla da tiroit antikorlarını üretir. Antikorlar ise tiroit bezine yapışarak tiroit bezinin hücrelerini öldürmeye başlar. Bu antikorların miktarı vücuda giren iyot miktarının artmasıyla birlikte yükselir, aynı şekilde sigara içenlerde de antikorlarda artma ve bun bağlı olarak tiroit hastalığı riskinde artış sözkonusudur.

Hashimoto hastalığı, Graves hastalığı ve doğum sonrası kadınlarda görülen ti roit bezi iltihaplarında kanımızda tiroit antikorları yükselir.

Anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikor düzeyinin kanda en fazla yükseldiği hastalık Hashimoto hastalığıdır.

Görüldüğü gibi antikor ölçümleri bağışıklık sisteminin iyi çalışıp çalışmadığın göstermektedir. Kanında tiroit antikoru yüksek kişilerde, bağışıklık sistemi iyi ça lışmıyor demektir ve bu kişilerde ileride tiroit hastalığının gelişme olasılığı yüksektir.

Hiçbir tiroit hastalığı olmadığı ve tiroit hormonları normal olduğu halde kanın da anti-TPO ve anti-tiroglobulin antikorları yüksek olan kişilerde ileride tiroit hastalığı gelişebilir. Bu kişilerde belirli aralıklarla tiroit hormonlarını ölçtürmekte fay da vardır.

Kanında anti-TPO antikoru yüksek olan kadınlarda gebe kalmada zorluk (kısırlık), gebe kalırlarsa düşük sıklığında artma, düşük ağırlıklı bebek doğurma ve doğum sonrası tiroit yetmezliği gelişmesi ve allerjik hastalık oluşma riskleri vardır.

Düşük yapan her 100 kadının 13'ünün kanında anti-TPO antikoru yüksek bulunmuştur. Kanında anti-TPO antikoru yüksek olan gebelerin %33'ünde ise düşü olmaktadır. Anti-TPO antikorunun nasıl düşük yaptığı ise bilinmemektedir. Kanın da anti-TPO antikoru yüksek olan kadınlarda tüp bebek girişimlerinde başarısızlığı olasılığı daha fazladır. Anti-TPO antikor yüksekliği, Hashimoto hastalığı yaparak troit bezi yetmezliğine neden olmaktadır. Bu nedenle düşük yapan kadınlarda, kısır­lık sorunu olanlarda, tüp bebek yaptıracaklarda ve hamile kalanlarda anti-TPO ve TSH ölçümleri yapılmalıdır.

Tiroit antikoru yüksek kişilerde TSH hormonu normal olsa bile, tiroit hormon ilaçlarıyla yapılacak tedavi faydalı olmaktadır. Selenyum verilmesi de antikor dü­zeylerinde azalma yapabilmektedir. Bu amaçla doktorunuza danışmanız uygun olur.

TSH hormonu tiroit bezinde TSH reseptörü adı verilen proteinlere bağlanır. Graves hastalığı denilen bezin aşın çalışması durumunda antikorlar oluşur. Bu an­tikorlara TSH-reseptör antikorları denir. TSH-reseptör antikorları tiroit bezini uya­rarak fazla çalışmasına neden olurlar. TSH reseptör antikoru kanında yüksek olan gebe kadınların çocuklarında tiroit hastalığı riski fazladır. TSH reseptör antikorun kanda yüksek olduğu Graves hastalarında, gözde büyüme daha sık görülür ve has­talık şiddetli seyreder.

Kozmetik Ürünlerdeki Kimyasallar Tiroid Sorunlarına Yol Açar mı?

Tüketici ürünleri geniş bir yelpazede incelenmiş ve kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddelerin tiroid fonksiyon değişikliğine yol açabileceği belirlenmi..
228 7 215
Çocuk Tacizleri İleride Kadınlarda Tiroid Sorunu Yaratır mı?

Çocukluk döneminde fiziksel şiddete, suça ve tacize maruz kalan kız çocukları ileride tiroid sorunları riskine daha çok sahip. Toronto Üniversites..
811 8 289
Üreme Sağlığı ile Tiroid İlişkisi

Kadınlarda üreme bölgesi sorunları ile tiroid bezi ve hormonu arasında nasıl bir ilişki var? Kadınlarda daha fazla görülen ve üreme sağlığını ciddi..
421 16 761
Tiroid Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gitgide artan yorgunluk ve enerji düşüklüğü mü yaşıyorsunuz? Beyinde işlev azalması, kilo artışı, titreme, saç dökülmesi gibi belirtiler veren tir..
423 9 413
Tiroid Kanseri Guatr Ameliyatında Ortaya Çıkabilir

Tiroid kanserli vaka sayısında son zamanlarda artış gözlendi.. Bunun nedeni de guatr ameliyatı olabilir. Ameliyat sırasında ve bu süreçte maruz kalına..
360 15 864
Hipotiroid Hastalığı İçin Tedavi Seçenekleri

Hipotiroid yani düşük tiroid salgılaması hastalığı için tek bir tedavi şekli yoktur. Doğru doktora gidip doğru ilaçları kullanmak gerekir. Zaman iç..
591 5 891
Tiroidlerinizin Düzgün Çalışmadığını Gösteren Belirtiler

Adem elması üzerinde yer alan tiroidlerin salgıladığı tiroid hormonu vücut sıcaklığını, metabolizmayı, kalp atışını düzenler. İşleyişinde sorun ol..
438 24 630
Tiroid Kanseri Neden Bu Kadar Arttı?

Son yıllarda artan tiroid kanseri vakaları dramatik bir hal aldı. Uzmanlar taramaların sonucuna da hastalığın bu noktaya gelmesine de inanamıyor. ..
977 9 436
Gebelik ve Guatr Sorunları Çözümleri Nelerdir ?

Tiroid bezi ile ilgili yada herhangi bir guatr rahatsızlığıolan bir kadın gebe kalmayı düşünüyorsa, gebelik öncesi mutlaka guatr doktor..
424 14 500
De-Quervain Tiroiditi(Viral Tiroidit) Nedir?

Virüs dediğimiz mikropların sebep olduğu tiroid bezi iltihabıdır. Genellikle kabakulak yapan virüsler, bu tür virüslerdir. Tabi bunun dışında da ..
929 21 867
Aşırı Terleme Sebepleri ve Çareleri

Aşırı terleme hiperhidroz tiroid problemlerinden ileri gelen şeker hastalığı ya da enfeksiyon kaynaklıolabilen bir bozukluktur. Aşırı kilolu ve..
621 23 188
Bebeklerde Topuk Kanıyla Teşhis Edilen Hastalıklar

Zeka geriliği ve cücelik gibi pek çok durum topuk kanıyla teşhis edilebiliyor. Doğumdan kısa süre sonra topuklarından zorunlu olarak alınan kan, bi..
750 18 330
Hangi Bebeklerde Boy Kısalığı Yaşanabilir?

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz büyüme ile ilgili ilginç ayrıntıları paylaştı. Düşük kilolu bebeklerde ileride boy kısalığı sorunu yaşanabilir.. Peki bunu..
956 26 766
Akut (Hızlı) Gelişen Troiditler

Bakteriyel TiroiditlerBakterilerin neden olduğu tiroid bezi iltihaplanmaları oldukça nadirdir. Nedenleri ise; tiroid bezinin kapsüllü olması, iyo..
814 10 165
Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Nelerdir? Detaylı Bilgiler

Bağışıklık sistemi hastalıkları, bağışıklık sisteminin anormal düşük veya tersine hızlı çalışmasından ileri gelir. Aşırı aktivitesinde vücuda kend..
309 16 573