Doktor Tv Banner

Tiner Bagimliligi Ve Tiner Kullanimi

Tiner Bagimliligi ve Tiner Kullanimi
90 0 27

Tiner Bağımlılığı, Tiner Kullanımı

Tiner bağımlılığı koklama ile başlar. Özellikle çocuklarda ve gençlerde zararlar meydana getirir. Kimsesiz, işsiz, korunmaya muhtaç, sokak çocuklarında 'tiner bağımlılığı' her yıl artarak sürmektedir. Medyadan öğrendiğimiz birçok vakadan bazı örnekler göstermek konunun önemini ortaya çıkaracaktır.

"... Bursa'da tiner partisinden sonra kendilerini tavana asan iki gençten biri öldü, diğeri ipin kopması sonucu ölümden döndü. Acı haberi alan tinerci üçüncü genç de kendisini direğe asarak hayatına son verdi..."

Bu gençler lise öğrencisi 17-18 yaşlarındadır. Uçucu koklayarak hayatlarına son vermeye karar vermişlerdir. Kurtulabilen öğrencinin söylediği 'üç aydır arkadaşlarımızla birlikte uçucu kokluyor, dertlerimizden kurtuluyoruz' sözleri düşündürücüdür.

"... Tinercilerin dehşeti. Devletten ilgi bekleyen sokak çocukları, üç katlı binayı ateşe verdiler. Polis aracını yaktılar". "Devlet bize bakmıyor, sokakta aç susuz dolaşıyoruz. Böyle yaşamaktansa ölmek daha iyi" diyen dört tinerci çocuk Aksaray-Haseki caddesinde üç katlı boş ahşap binayı ateşe vermişlerdir.

"... Tinerci evlada Pranga Cezası. Okula diyerek tiner koklayan arkadaşlarının yanına giden ilkokul öğrencisi 13 yaşındaki İ.H. uyuşturucu bağımlısı olunca kendini zincirli buldu. Tedavi gören çocuk tinerden kopamadı... Ailesi çocuğu zincirle ayağından pencere demirine bağladı. Zincirli yaşayan tinerci çocuk "tiner içtiğinde ne yaptığımı hatırlamıyorum. İnsanlara saldırıp sinirden kendimi jiletliyorum" diye konuştu."

Bu tür vakalar daha da artırılabilir. O kadar çok var ki. sayıları, izlenmesi ve sonuçlandırılması mümkün olmayacak ölçüde hergün artmaktadır!

Herşeyin devletten beklendiği ülkemizde bir sivil toplum kuruluşunun, 'Türkiye Sokak Çocukları Vakfı'nın olumlu girişiminden burada söz etmek istiyoruz.

"Sokak Çocukları Derneği" olarak kurulan bir gönüllü ku-ruluşumuz geçen yıl (1996) Türkiye Sokak Çocukları Vakfı'na dönüştürüldü. Amacı çeşitli nedenlerle, eğitimsiz, bakımsız kalmış sokak çocuklarının sorunlarına çözüm bulmaktır. Vakıf başkanı, bir zamanlar 'Korunmaya Muhtaç Çocuk' olarak yetiştirilmiş ve kendisi de sokaklardan gelmiş, gazeteci Y. A. Kulca'dır. Başkan, sokak çocukları arasından Tinerci Çocuklara öncelik vererek onlar için İstanbul Safaköy'de üç katlı bir binada 'Rehabilitasyon ve İş Edindirme Merkezi' kurmuştur. Kendi iradesi dışında sokağa düşen ve uyuşturucuyla tanışan çocukları, gençleri hayata döndürmek için, harcamaları eğitilecekleri bir yerin oluşturulmasına çeşitli kesimlerden yardım ve destek de görmüşlerdir. Böylece gıdası tiner olan sokak çocuklarının bir kısmı sığınacak bir yere sahip olmuşlardır. Küçükçekmece Belediye Başkanı, 'Çocukları sokağa bırakan bir zihniyetin geleceği olamaz.' görüşü ile vakfa destek olmuştur. Tineri bırakan veya bırakmak isteyen sokak çocukları merkezde özel öğretmenler eliyle eğitilmektedir.

Dileğimiz bu tür çabaların çoğalması ve çocuklarımızın sokaklardan, sokakların olumsuzluklardan kurtulmasıdır.

Son olarak tekrarlanan tebliğlerden birine daha işaret edelim. 1 Temmuz 1997 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğle, Tiner, Bally, Derby gibi kimyevi maddelerin, uyuşturucu kullanımına özendirdiği için 18 yaşından küçüklere satılması yasaklanmıştır. Buna uymayanlar hakkında 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası uygulanacaktır.

Krokodil İlaçlar Ölümcül Düzeyde Olabilir

Krokodil olarak bilinen ölümcül ilaçlar ev yapımı şeklinde Rusya ve ABD’de hazırlanıp satılıyor. Bu ilacı kullananlarda bazı şüphelendirici yan et..
607 6 98
Seks Bağımlılığı Nedir, Kimler Bağımlıdır?

Madde bağımlılığı gibi seks bağımlılığı da var. Hangi kişilerde görülür? Etkenleri ve belirtileri neler? Çaresi var mı? Eroin veya kokain gibi vücu..
313 5 280
Seks Bağımlılığı Neden Oluşur, Ayrıntıları

Seks bağımlılığı genelde romantik zaafları olan kişilerde ortaya çıkan psikolojik bir durumdur. Kendine bile itiraf edilemeyen bir durumdur bazen ..
745 20 540
Kilolu ve Obezlere Karşı Neden Cephe Alınır?

Araştırmalara göre halk obez insanlara karşı hoşgörüsüz. Yiyecek bağımlılığı insanların gözünü korkutuyor ve bu kişilerden uzaklaşılıyor.. Yale Üni..
730 22 743
Alkol Bağımlılığı Yeme Bozukluğuna Yol Açıyor

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları araştırmalara göre daha fazla yeme bozukluğu yaşıyor. Alkol gibi maddeleri kötüye kullanan aşırı tüketen ..
882 5 141
Ekran Bağımlılığı En Ciddi Bağımlılık

Madde bağımlılığından öte artık herkes televizyon, bilgisayar, oyunlara kapılmış gidiyor. Bu bağımlılık tehlikeli.. Özel bir üniversitenin Psikoloj..
879 15 188
Beyin Taramalarında Esrarkeşlik Durumu İncelendi

Ağır esrar kullanıcılarının beyinlerinin içinde büzülmüş bir kısım beyin taramalarında görülmüştür. Bellek görevleri aksıyor, beyin performansı..
317 5 509
Bipolar Bozukluğun 10 Zor Belirtisi

Kalıplaşmış bir psikiyatrik rahatsızlık olan bipolar bozukluk çift kutupluluk yani iki farklı uç özelliklerini taşıma rahatsızlığıdır. Yorgunlu..
459 7 373
Boğaz Ağrısında Antibiyotik Kullanımı Sakıncalı mıdır?

Bazı hastalar ilaç tedavisine cevap veremeyebilir. Gereksiz antibiyotik kullanımı da çok risklidir. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyona k..
768 16 735
Sigara Tiryakileri Uyuşturucu Bağımlısı Olabilir

Sigara tiryakilerinin uyuşturucu bağımlısı olmaları an meselesi.. Prof. Dr. İlhan Yargıç bunun nedenini anlatıyor.. Madde bağımlılığı konusunda bir..
245 9 671
Sigara Dumanı Ciğerleri Bulur

Özellikle çocuklu evlerde sigara içilmemesi öneriliyor. Balkonda dahi içmek riskli çünkü dumanı gelip ciğerleri buluyor.. Pamukkale Üniversitesi..
377 22 745
Sigara Dumanı Onları Öldürüyor

Sigara dumanına maruz kalan herkes pasif içici olarak aynen etkileniyor. Çocuklarınızın yanında ve ortamlarında sigara içmeyin. Pamukkale Üniversit..
384 26 805
Uyuşturucuya Neden Başlanır, Nasıl Bağımlı Olunur?

Madde bağımlısı olmak hayatı olumsuz etkileyen hatta ölüme bile götürebilen bir alışkanlık. Uyuşturucuya neden başlanır neden bağımlı olunur? Madde..
581 20 593
Çocuklar Ailelerinin Tv İzleme Alışkanlığından Nasıl Etkilenir?

Çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini istiyorsanız ona örnek olmalısınız.   Çocuklar ebeveynlerinin her şeyini örnek a..
208 12 424
Elektronik Sigara da O Kadar Sağlıklı Değilmiş

Sigarayı bırakmadan kullanılan elektronik sigaralar da kanser yapıyor.. Ama hem sigara bağımlılığı sürüyor hem de kansere neden oluyor.. Gazi Ünive..
889 9 464