Doktor Tv Banner

Tansiyonu Yukselten Nedenler

Tansiyonu Yukselten Nedenler
22 0 50

Tansiyonu Yükselten Nedenler

Peki, kan basıncını yükselten, onu yükselmeye zorla­yan ya da ona zemin hazırlayan bir aile öyküsü var mıdır? Bir de tabii kişinin bazı kronik hastalıklarını da sormalı­yım hemen...

Kan basıncı niye yükseliyor veya hipertansiyonun altın­da yatan şey nedir, diye soruyorsunuz. Kan basıncının yük­selmesinde iki ana faktör var: Bunlardan bir tanesi, "gene­tik faktörler". Bir diğeri de "çevresel" dediğimiz faktörler. Genetik faktörlerde bazı genetik hastalıklarda olduğu gibi, "İşte şu kromozomun şu geninde, şu noktasında, şöyle bir bozukluk olduğu için bu hastalık vardır" denilen spesifik genler henüz yok. Birçok genin etkileyebileceği biliniyor, bunun için poligenik deniliyor ve henüz bu konu aydınlığa kavuşmuş değil. Ama şunu biliyoruz: Eğer birinci derece akrabanızda, yani annenizde, babanızda ve kardeşlerinizde hipertansiyon varsa, sizde de olma ihtimali çok yüksek. Ai­levi faktör çok önemli burada. Bu yüzden özellikle biz he­kimler, ailesinde hipertansiyon olan kişilerin özellikle dik­katli olmalarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle onların kan ba­sınçlarının kontrol altına alınmasını istiyoruz. (Tansiyon Yükseldiğinde)

Çevresel faktörlere gelirsek eğer; bu daha çok yaşam tarzımızla ilgili. Stresli hayat, beslenme tarzımız, kiloları­mız ve bazı alışkanlıklarımız hipertansiyonun ortaya çık­masında yardımcı oluyor.

Genetik için yapabileceğimiz pek bir şey yok herhal­de...

Hayır, yani araştırma yapmıyoruz: "Hipertansiyonu var. Bu hastanın hangi geninin hangi noktasında, hangi kromozomun hangi noktasında bozukluk var" diye bir araştırma yapmıyoruz. Bu konuyu araştırmaya gerek yok. Zaten bugün için yüksek kan basıncında hastaların yüzde 90'ında primer veya esansiyel dediğimiz hipertansiyon var, yani bugün için sebebini tam olarak açıklayamadığımız mekanizmaların rol oynadığı hipertansiyon. Bir de geri kalan yüzde 10 var. Bu yüzde 10'luk bölümde sebep belli. Bu sebepler genellikle ya böbrek hastalığı ya da hormon hastalıkları veya doğuştan gelen, konjenital dediğimiz bazı hastalıklar. (Tansiyon Yükselten)

Ortada yüzde 90 gibi büyük bir oran var. Bunun nede­nini bilememek tuhaf, öyle değil mi?

Haklısınız ama yapılacak şimdilik pek bir şey yok. Sa­dece etkileyen, ortaya çıkmasına ve artmasına neden olan kan basıncı faktörlerini biliyoruz.

Bu gerçek bunca yıllık hekim ve bunca yıldan beri bu konuda çalışan biri olarak kendinizi kötü hissetmenize yol açmıyor mu? Yüzde 90'lık kesim için soruyorum...

Hayır! Bu tabii, o noktada büyük bir endişeye sebep ol­muyor. Çünkü sonuçta ortaya çıkan kan basıncı yüksekli­ğini kontrol edebiliyorsunuz. Yani kontrol edemeseydik, eğer bu yüzde 90'lik nüfus için bir şey yapamasaydık belki çok daha fazla endişe edecektik ve mutlaka sebebini bul­maya yönelik çok büyük çalışmalar yapılacaktı. Yapılmı­yor da değil. Aslında dünyada bu konuda çok büyük ça­lışmalar yapılıyor. Ama bunlar hücresel, yani moleküler seviyede çalışmalar ve bu çalışmaların sonucunda da zaten tedaviye yönelik çok büyük bir ilerleme kaydedilmiyor. Mekanizma belli, o mekanizmaya yönelik tedaviler yapılı­yor. Bu yüzden çok da büyük bir kayıp olmuyor.

Ulaşamadığınız ya da hâlâ tansiyonu olduğunu bilme­yen insanlar için durum çok kötü, öyle değil mi? Çünkü bu çok tehlikeli bir hastalık...

Maalesef bu bütün dünyada büyük bir sorun. Yani in­sanların kan basınçlarını ölçtürüp yüksek olup olmadığını bilmelerini sağlamak. Kampanyaların amacı da bu zaten.

Türkiye için sormadım zaten...

Bütün dünyada maalesef böyle.

Bu konuda büyük bir bilinçsizlik mi var? Tansiyon Nasıl Yükseltilir

"Yarı yarıya kuralı" bütün dünya için geçerli. Ancak çok büyük çabalarla bu farkındalığı artırabiliyorsunuz. Dediğim gibi, ayrıca farkındalığı artırsanız bile, daha son­ra bunun tedavi edilebilmesi, tedavi edilenlerde de gerçek­ten istenilen değerlere inilmesi çok zor. Dünyanın en geliş­miş ülkelerinde bile hastalığı kontrol altında tutma oranla­rı yüzde 20'leri, 30'ları geçmiyor ne yazık ki.

Bu durum hastalar açısından bir direnç mi oluşturu­yor? Bu bilinçsizlik yüzünden mi yakalayamıyoruz hasta­ları?

En önemli noktalardan biri, hastalığın komplikasyon-ları ortaya çıkana kadar sessiz kalması. Bu yüzden insanlar bu konuyu pek ciddiye almıyorlar sanıyorum, çünkü önceden herhangi bir belirtisi olmuyor.

Tansiyonu Düşürmeye Yarayan 3 İçecek

Kan basıncını düşürmek için tuz, yağ ve kalori miktarı sınırlanmalıdır. Sebze, meyve ve yağsız protein ağırlıklı beslenilmelidir. Bu 3 içecek de k..
446 8 469
Yüksek Tansiyon Düşmanı Pancar Suyu

Pancar suyu tüketmek hipertansiyon hastalarının yeni umudu olacak gibi.. Kırmızı pancar suyunun yüksek tansiyonu düşürebileceği belirlendi. İngil..
852 24 652
Erkeklerin Baş Belası Kellik

Kelliğe sebep olan nedenler genetik mi yoksa başka nedenler var mı? Kelliği geçiren bir tedavi var mı? Erkekleri kellik nasıl etkiliyor öğrenelim.. ..
801 19 684
Tansiyona Karşı Pancar Suyu Tüketin

Tansiyon hastalarını kurtarıcı pancar suyunu zaman zaman tüketin ve faydalarını görün. Vitamin ve mineral zengini kırmızı pancarın olumlu etkisi te..
507 23 788
Vücut Isısını Yükselten Yiyecekler

Çinliler nasıl zayıf kalıyor bunun bir sırrı var mı? Elbett var. Vücut ısısını yüksek tutan yiyecekler tüketmek. Bu yiyecekler hangileri öğrenelim.. ..
533 8 412
Göz Hastalıkları ile Baş Ağrısının İlişkisi

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler bazı göz hastalıklarının belirtisinin baş ağrısı olabileceğini belirtti. Çağımızın sağlık sorunu..
546 19 258
Aşırı Meyve Tüketimi Kilo Aldırır

Meyveler yararlı olsa da fazla tüketmek de zararlı. Obeziteye kadar yolu var.. Ülkemizde hemen her mevsim çok çesitli meyvelere ulaşmanız mümkün. M..
329 5 799
Sabah Sporu Yüksek Tansiyon Nedeni

Kalp sağlığı açısından sabah sporundan uzak durun. Tansiyonu yükseltiyor, çarpıntıya sebep oluyor.. Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Nezihi Küçükarslan,..
596 15 817
Atriyal Fibrilasyon İle Yaşama Önerileri

Uyarıcı belirtileri göz ardı etmeyin. Atriyal fibrilasyon, düzensiz kalp atışıdır. Bazılarında büyük sorunlar meydana getirirken bazıları için sorun y..
740 19 851
Kanseri Tetikleyen Ana Nedenler

Kanseri tetikleyen baş nedenler cinsel yolla bulaşan HPV ve obezite.. Birçok kanser türünün sebebi bu hastalıklardan korunmak önemli.. Ulusal Kanse..
175 23 99
Cinselliği Güçlendiren Bitkiler ve Özellikleri

Lavanta başta olmak üzere bu bitkiler cinsel hayatınızı canlandıracak. İşte seks hayatınıza renk katacak bitkiler.. Mutfağınızda bulunan birçok bit..
577 8 268
Kalp Krizini Tetikleyen Nedenler

Soğuk hava kalp krizinin baş nedenlerinden biri.. Göğüs ağrısı şikayetiyle başlayan rahatsızlık kalp krizine kadar varabilir. Kalp hastalarının soğ..
971 4 179
Kırmızı Et Alzheimer Riskini Yükseltiyor

Beyin işlevlerini yükselten demir aynı zamanda kırmızı ette de bulunmakta ve fazla kırmızı et tüketen kişiler yüksek Alzheimer riski altında. ..
716 22 735
Kadınlara Özel Cinsel Dürtüyü Sağlayan Bir İlaç Var mı?

Şimdiye dek kadın libidosunu yükselten ilaçlar çok fazla üretilip desteklenmedi. Cinsel işlev bozukluğu damla ve ilaçları genelde erkeklere üre..
494 8 603
Diyabette Kan Şekerini Değiştiren Sebepler

Kan şekerimiz bir düşüyor bir yükseliyor. Şeker hastaları hangi nedenlerden etkileniyor?,   Kan şekerini yükselten nedenlere bir bakalım. Kaf..
380 19 761