Doktor Tv Banner

Şüphe Ve Paranoyadan Nasıl Kurtulunur?

Şüphe ve Paranoyadan Nasıl Kurtulunur?
76 0 65

Bir sorununuz olduğunu düşünün. Paranoyayı ve şüpheci durumu aşmanın ilk adımı bir sorunun var olduğunu bilmek ve bu ruh halini kabul etmektir. Davranış ve düşüncelerinize değer verin aldırış edin ve telafi etmek için çaba gösterin. Başka insanların hayatlarıyla kendinizinkini eşit görün ve bir tutun. Böylece insanlardan şüphe etmekten vazgeçersiniz. Asılsız şüphelerin aslını öğrenmek de bir seçenektir. Herhangi şüpheli bir düşüncenizde birden fazla olumlu yanıt varsa şu durumların olabileceğini göz önünde bulundurun. Kendinize şu soruları sorun:

Size söylenilen ya da öğrendiğiniz her şey mi aldatmaca veya yalan? Her kelime, eylem, etkileşim mi güvenilmez? Gerçekte var olmayan şeyleri mi varsayıyorsunuz? Herkesi ve her şeyi hayatınıza alma konusunda şüpheci misiniz? Hayatınızı birisi veya birileri mi yönetiyor? Sürekli kontrolünüz bir kişinin elinde mi? Herkesin size zarar vermek istediğini ve yalan söylediğini mi düşünüyorsunuz? Şüpheci tavrınız başkaları tarafından da destekleniyor mu? Ön yargı ile, cinsiyet, konum, yaş, meslek gibi kriterlere bakarak kişiler hakkında karar mı veriyorsunuz?

Bu sorun bu soruların cevaplarında gizlidir. Düşüncelerinizin kökenine bir uzman ile birlikte inin. Genellikle çocukluk çağı travması ve mutsuzluğu buna neden olur. Çevresel de olabilir; kişinin kendi güvenliği üzerinde kontrol eksikliği duygusu var olabilir. Kendini korumanın bir yolu olarak şüphe etmeyi görür ve kimseye yaklaşamaz. Bir ruh sağlığı uzmanı veya terapist ile görüşün. Güven eksikliğinizi gidermenin en iyi yolu karşınızdakini dinlemektir ama tarafsızca ve sabırlı bir şekilde.

Hipnoz İle Kilo Verme Hikayesi

İngiliz bir kadın kendini yemeğe verince tam 90 kilo olmuştu. Hipnozla ise tam 36 kilo vererek sağlıklı kilosuna ulaştı. Peki bu yöntem nerede nasıl u..
535 4 254
Burun Kanamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Eskiden kalma yöntemlerle hastalıklar tedavi edilmemeli. Burun kanaması da bazen ciddi olabilir. Ne yapmalı, nasıl ve ne zaman müdahale etmeliyiz? ..
282 12 593
Hareketsizlik İle Obezite İlişkisi

Komşuluk bitti yerini sanal teknoloji aldı. Sonuç obezite oldu. Gittikçe artan hareketsizliğe bağlı obeziteden nasıl kurtulunur? Samsun Medicana Ha..
351 6 593
Yapay Tatlandırıcı Aspartame Sağlık Açısından Güvenli mi?

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin haberine göre, yapay tatlandırıcı aspartam 25 yılı aşkındır yiyecek ve içeceklerde kullanılan düzeylerde güvenlidi..
251 7 147
Çocuğunuz Size Yalan mı Söylüyor?

Özellikle gençlik çağındaki çocuklarınızın size yalan söyleyip söylemediği konusunda zorda kalırsınız. Yalan ve gerçek konuştukları incelenmiş ..
500 13 372
Öksürüğü Engellemenin Yolları Nelerdir?

Öksürük nasıl engellenir? Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Çünkü öksürükle başa çıkmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Doktora gitmek ilk önce..
341 21 773
Baş Ağrısının En Temel Belirtileri

Baş ağrısı hayatımızı olumsuz etkiliyor kuşkusuz.. Peki kendini belli eden en temel belirtileri nelerdir? Tedavi imkanları nasıldır? Bazı tip baş a..
888 5 111
Kozmetik Alerjiniz Varsa Bu Besinleri Tüketmeyin

Parfümlere alerjisi olanlar hangi besinleri tüketmemeli? Bazı gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. O gıdaları dermatoloji uzmanı Dr. Ataman anlattı.. ..
734 13 827
Hangi Yiyecekler Alerjiklere Yasak

Kozmetik ürünlerden hangilerine karşı alerjiniz var? Peki bu alerjiye sahip olanlar hangi besinlerden uzak durmalı? Hisar Intercontinental Hospital..
317 9 829
Kozmetik Ürünleri Tehlikeli Olabilir

Tarihi geçen, sahte veya yabancı maddeden üretilen, ucuz markalı tüm kozmetik ürünlerden uzak durun. Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uz..
343 19 624
Kimsenin Size Söylemediği 4 Spor Gerçeği

Maratonlar koşan bir atlet olmasanız bile lisede bir takıma girmiş ve sporla uğraşmışsınızdır.   Veya düzenli olarak belli bir süredir aktif..
923 7 653
Genç Yetişkinlerde Güvenli Seksin İpuçları

Güvenli seks yani cinsel temas saygıyı, keyifli olmayı, özgürce iki tarafın rızasını, hastalık geçişinin olmamasını, istenmeyen gebelik riskinin olmam..
252 11 151
Dış Gebelik Nasıl ve Neden Oluşur?

Dış gebelik nedir, nedenleri, belirtileri ve sonucunda neler gelişir uzmanından öğrendik. Her anne adayının heyecanla beklediği adet gecikmesi ve g..
776 16 249
Beyin Kanaması Belirtileri ve Görülme Zamanları

Gizli beyin kanamasının önüne geçmek ve erken önlem alıp iyileşmek için bu belirtilere dikkat. Beyin kanamasının belirtileri.. Vücudunuzu en iyi k..
459 19 386
İnsan Düşüncesini Çözmek İçin Zebra Balığı Kullanıldı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bilim adamları insan düşüncesini anlama amaçlı zebra balığını kullandı. Bir yem bırakarak nöron faaliyetleri incelendi....
518 5 736