Şüphe Ve Paranoyadan Nasıl Kurtulunur?

Şüphe ve Paranoyadan Nasıl Kurtulunur?
66 5 62

Bir sorununuz olduğunu düşünün. Paranoyayı ve şüpheci durumu aşmanın ilk adımı bir sorunun var olduğunu bilmek ve bu ruh halini kabul etmektir. Davranış ve düşüncelerinize değer verin aldırış edin ve telafi etmek için çaba gösterin. Başka insanların hayatlarıyla kendinizinkini eşit görün ve bir tutun. Böylece insanlardan şüphe etmekten vazgeçersiniz. Asılsız şüphelerin aslını öğrenmek de bir seçenektir. Herhangi şüpheli bir düşüncenizde birden fazla olumlu yanıt varsa şu durumların olabileceğini göz önünde bulundurun. Kendinize şu soruları sorun:

Size söylenilen ya da öğrendiğiniz her şey mi aldatmaca veya yalan? Her kelime, eylem, etkileşim mi güvenilmez? Gerçekte var olmayan şeyleri mi varsayıyorsunuz? Herkesi ve her şeyi hayatınıza alma konusunda şüpheci misiniz? Hayatınızı birisi veya birileri mi yönetiyor? Sürekli kontrolünüz bir kişinin elinde mi? Herkesin size zarar vermek istediğini ve yalan söylediğini mi düşünüyorsunuz? Şüpheci tavrınız başkaları tarafından da destekleniyor mu? Ön yargı ile, cinsiyet, konum, yaş, meslek gibi kriterlere bakarak kişiler hakkında karar mı veriyorsunuz?

Bu sorun bu soruların cevaplarında gizlidir. Düşüncelerinizin kökenine bir uzman ile birlikte inin. Genellikle çocukluk çağı travması ve mutsuzluğu buna neden olur. Çevresel de olabilir; kişinin kendi güvenliği üzerinde kontrol eksikliği duygusu var olabilir. Kendini korumanın bir yolu olarak şüphe etmeyi görür ve kimseye yaklaşamaz. Bir ruh sağlığı uzmanı veya terapist ile görüşün. Güven eksikliğinizi gidermenin en iyi yolu karşınızdakini dinlemektir ama tarafsızca ve sabırlı bir şekilde.

Ayak Kokusundan şikayetçiyseniz, akşama kadar ayakkabının içinde bunalan ayaklarınız akşam olupta özgürlüğüne kavuştuğunda etrafınızdakileri bunaltmay..
943 14 308

Karıncalar belkide evimizdeki zararlı böceklerin en zararsızıdır. Zararsız olmalarına karşın tek kötü tarafları ise genelde evinizde bir kaç değil bin..
585 25 396

Kan Şekeri nasıl yükselir Kan şekerinizin aşırı düştüğünden şüphe ediyorsanız kan şekerinizi ölçün. Bulduğunuz değer 70 mg/dL’den (veya ktorunuzun siz..
478 22 401

Herkes güzellik ve sağlık hakkında çok şey bildiğini sanır başkalarını da etkiler. Sivilceler çoğu kişinin sorunu fakat bunun da çaresi var. Sivilc..
206 14 279

İngiliz bir kadın kendini yemeğe verince tam 90 kilo olmuştu. Hipnozla ise tam 36 kilo vererek sağlıklı kilosuna ulaştı. Peki bu yöntem nerede nasıl u..
892 24 533

Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığı için herşeyi feda ederiz. Peki aslında iyi birer ebeveyn miyiz? Çocuklarımıza nasıl davranmamamız gerekti..
694 26 301

Eskiden kalma yöntemlerle hastalıklar tedavi edilmemeli. Burun kanaması da bazen ciddi olabilir. Ne yapmalı, nasıl ve ne zaman müdahale etmeliyiz? ..
673 21 440

Vücudun dokularda bulunan suyu ya da sıvıyı hapsetmesi sonucu meydana gelen bedenin şişme hali olan “ödem”den kurtulabilmeniz için size birkaç ufak ..
485 22 736

Baskılı Giysiler Nasıl Ütülenir - Baskılı Tşört Nasıl Ütülenir
601 16 370

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir ? Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
244 7 706

Komşuluk bitti yerini sanal teknoloji aldı. Sonuç obezite oldu. Gittikçe artan hareketsizliğe bağlı obeziteden nasıl kurtulunur? Samsun Medicana Ha..
796 6 269

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin haberine göre, yapay tatlandırıcı aspartam 25 yılı aşkındır yiyecek ve içeceklerde kullanılan düzeylerde güvenlidi..
181 18 228