Doktor Tv Banner

Su Çiçeği Hastalığı

Su Çiçeği Hastalığı
33 0 78

Annelerin, günlük bakım sırasında bebeklerinde en kolay fark ettikleri değişikliklerden biri ateş, diğeri de döküntüdür. Yenidoğanın ilk günlerinden itibaren, ciltte görülen her değişiklik, dikkatli annenin gözünden kaçmaz. Biz çocuk hekimleri açısından da önemli sayılabilecek bir bulgudur döküntü. Ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi, o gün ilk kez verilen bir gıdanın (yumurtanın, balın, sütün) ya da kullandığımız basit bir ateş düşürücü ilacın, öksürük şurubunun neden olduğu basit bir alerjik tepki de olabilir. Hangisi olursa olsun, bu durumu, doktorunuzla görüşmelisiniz.

SU ÇİÇEĞİ

Hemen her yaştaki çocuklarda sık görülen döküntülü hastalıklardan birisi olan suçiçeği, döküntü dışında ateş, hafif baş ağrısı, iştahta azalma ve halsizlik ile kendisini belli eder. Sağlıklı çocuklarda çok daha hafif seyreden hastalık, aşı ile önelenebilir.

Suçiçeği, varicella virüsünün neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Tek enfeksiyon kaynağı insandır. Daha çok okul çağında görülmekle birlikte, her yaşta görülebilir. En iyi bilinen bulgusu döküntüdür. Döküntü, başta ve sırtta başlar, 3-4 gün içinde hızla yayılarak tüm vücudu kaplayabilir.

Döküntünün 3 evresi vardır:

v Önce küçük kırmızı, kaşıntılı kabarcıklar oluşur,

v Ardından her bir kabarcığın içi şeffaf bir sıvıyla dolar,

v Kabarcıklar büyür, kabuklanır ve dökülür. Her bir kabarcık kabuklanıncaya kadar çocuk bulaştırıcıdır. Bu da, döküntünün başlangıcından itibaren yaklaşık 10 günlük bir süreye karşılık gelir. Döküntünün, saçlı deride, ağız içinde ve genital organlarda da çıkması, çocuğu çok rahatsız edebilir. Döküntü dışındaki bulguları şöyle sıralayabiliriz: Ateş, hafif baş ağrısı, iştahta azalma, halsizlik. Kimi çocuklarda suçiçeği çok hafif seyreder ve hastalık süresince çocuk kendini çok iyi hisseder.

SUÇİÇEĞİ OLAN ÇOCUĞA NASIL BİR BAKIM GEREKLİDİR?

Kaşıntının Önlenmesi: Kaşıntı, özellikle akşamları artar ve çocuğu en çok rahatsız eden bulgudur. Yaşına uygun bir anti-histaminikle belirgin, rahatlama sağlanabilir (Benadryl, Tavegyl, Atarax, Zyrtec gibi ilaçlardan doktorun seçeceği biri).

Losyon kullanımı: Kaşıntının önlenmesinde yarar sağlarlar.

Ateş kontrolü: İlk seçilecek ilaç, çocuğun kilosuna göre parasetamoldür (Calpol, Termalgine, Tylol, Tamol vb). Aspirin suçiçeğinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yeterli sıvı verilmesi: İştah azalmasına bağlı olarak su kaybı olabilir. Bunu önlemek için, çocuk olabildiğince sıvı ağırlıklı hafif gıdalarla beslenmelidir. Acılı, baharatlı yiyecekler ve karbonatlı içeceklerden kaçınılmalıdır. Çocuğu, ağrı kesici sonrasında ağrıları azaldıktan sonra beslemek daha kolaydır.

Döküntünün mikrop kapmasının önlenmesi: Öncelikle su dolu keseciklerin patlatılmasını önlemeye çalışmak gerekir. Küçük çocuklarda geceleri pamuklu eldiven giydirmek yararlı olabilir. Suçiçeği döküntüsü, ciltte 6-12 ayda kaybolan koyu renk bir iz bırakır. Yeterli özen gösterilmeyen ve mikrop alan kabarcıklar, kalıcı iz bırakabilir.

Kıyafet: Hafif giydirmek ve sık kıyafet değiştirmek, çocuğu rahatlatır.

Bulaşıcılık: Suçiçeği, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük ve yakın temasla, hava yoluyla bulaşır. Hastalık bulaştıktan 10-21 gün sonra belirtiler ortaya çıkar. Döküntüden 1-2 gün önce de, bulaştırıcılık başlar. Sağlıklı çocuklar suçiçeğini genellikle hafif atlatır. Nadir de olsa, menenjite varan ciddi komplikasyonlar görülebilir. Suçiçeğinin aşısı vardır ve 12. ayda tek doz aşı koruyuculuk için yeterlidir. Ülkemizde suçiçeği aşısı, Okavax ve Varilrix adlarıyla piyasada bulunmaktadır. Daha önceden suçiçeği geçirmemiş ve suçiçeği ile temas etmiş hamileler, kalp, böbrek, şeker hastalığı olanlar ve bağışıklık sistem hastalığı olanlar, temas sonrası hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

NE ZAMAN DOKTORU TEKRAR ARAMALI?

v Döküntülerin etrafında kızarıklık, şişlik, hassasiyet, iltihaplanma olursa,

v Dehidratasyon (su kaybı) bulguları görülürse,

v Dalgınlık, uykuya eğilim, kolayca uyandırılamama, halüsinasyonlar görülürse,

v Ciddi baş ağrısı, ense sertliği/ağrısı ve sırt ağrısı başlarsa,

v Tekrarlayan kusmalar olursa,

v Çocuğa yeterli sıvı verilemezse,

v Nefes alma güçlüğü, sık nefes alıp verme, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, şiddetli öksürük varlığında,

v Dengesiz yürüyüş ve güçsüzlük/halsizlik gelişirse,

v Ateş 4. gün hala düşmemişse,

v Gözlerde kızarıklık, ağrı, görme bozukluğu olursa,

v Çocuk hastalık başlangıcına göre daha "hasta" görünüyorsa.

Dr.Bingül Pektaş

Yasemin Çiçeği Yağı Nelere İyi Gelir?

Yasemin çiçeği yağı alternatif tıpta medikal anlamda şu alanlarda kullanılır: aromaterapi, afrodizyak, ayurveda, güzellik, yüz bakımı ve erkek hormonl..
306 13 769
Çocuklarda Çiçek Hastalığı Artık Görülmeyecek mi?

Çocukluk çağı aşı takvimine eklenen su çiçeği aşısı ile birlikte çiçek hastalığı görülme oranı düşecek.. Çocukluk çağı aşı  takvimine eklenen..
855 16 711
Çiçek Aşısı İle Bebekler Kurtulacak

Su çiçeği daha ziyade bir bebeklik ve çocukluk hastalığı.. Ölüme bile yol açabilen bu hastalıktan kesin kurtulma yolu aşısını olmak.. Sağlık Bakanl..
766 9 594
İşte Kokuların Aşk Dolu Dünyası

Bu kokuları alan bir kişi aşık olmaya daha meyillidir. Aşkını sınırlarda yaşayan bu kişiler lavanta ve vanilya kokusu başta olmak üzere işte bu kokula..
297 22 216
Ağrı Kesici Bitkiler ve Özellikleri

Süpürge otu bitkisi ağrıyı şıp diye kesiyor. Dulaptal otu, dişbudak bitkisi, deve dikeni, deniz üzümü ve mayasıl gibi birçok bitki sağlığı olumlu olar..
311 16 411
Yaşlı Kadınlarda Demans ile Kalp Hastalığı İlişkisi

Demans yani bunama durumuyla kalp hastalığı durumu ne kadar birbiriyle ilgili? Yeni bir araştırmaya göre yaşı ilerlemiş kadınlarda kalp hastalı..
614 23 481
Bamyanın Ürolojik Rahatsızlıklar Üzerindeki Etkisi

Bamya idrar söktürmeye yarar peki başka faydaları nelerdir? Bamya mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı ..
865 11 442
Hafif Uykusu Olanlara 3 Çiçek

Uykunuz hafifse, rahatça uykuya dalamıyorsanız, karanlıkta bile uykunuz gelmiyorsa, bu 3 çiçek size iyi gelecek. Uykusu hafiflere Yasemin: Uykunuz..
826 4 180
Behçet Hastalığı İçin 4 Gen Bulundu

Behçet hastalığı tedavisi için 4 yeni gen bulundu. Kan damarları iltihaplanmasınu durduracak genler üzerinde çalışmalar devam ediyor. Türk, Amerika..
173 16 121
Her Derde Uygun Bir Bitki Var

Ekinezya, limon kabuğu, çitlembik, akasya ve daha fazlası. Derdinize derman şifalı bitkiler.. C Vitamini deposu olan limonun çiçeklerinden, kabuk v..
165 16 284
Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Ayaklarda ağrı uzun bir süre devam ederse ayakkabı sorunundan kaynaklanıyor olabilir. 10 kadından 8i ayakkabı sorunu yaşar. Yüksek topuklu dar ve ..
899 20 612
Basura Karşı Hangi Besinler Koruyucudur?

Hemoroid ya da basur anal kanaldaki damarların bozulması durumu ve ana sebebi kronik kabızlık. Peki hangi besinler basura iyi geliyor? Hemoroid ded..
766 17 235
Bebek Aşılarına Su Çiçeği Aşısı da Eklendi

Hepatit A aşısı bebek aşı takvimine en son eklenen aşı olmuştu. Şimdi de sorunlu aşılardan biri olan su çiçeği aşısı bebeklerde zorunlu oldu.. Hepa..
572 10 436
Morgellons Hastalığı Nedir? Nedenleri, Tedavisi Nelerdir?

Bir deri rahatsızlığı olan Morgellons, alışılmadık bir şekilde deri altından ipliksi liflerin yüzeye çıkmış şeklidir. Her yerde ısırma ve batma..
255 14 270
Soğuk Kış Günleri Kalbi Vuruyor

Kalp krizi geçirenler, geçirme tehlikesi olanlar ve kalp hastalarının bu havalarda dışarıya fazla çıkmaması soğuğa maruz kalmaması önemli.. Kardiyo..
386 19 722