Sperm Nedir ? Sperm Nasıl Oluşur ?

Sperm Nedir ? Sperm Nasıl Oluşur ?
39 6 76

Sperm, erkek üreme hücresine verilen addır. Biyolojide ve tıpta kullanılan spermatozoon sözcüğünün kısaltılmışı­dır. Sperrn hücreleri erkeğin cinsel bezlerinde, yani erbezlerinde üretilir.

Bunlar insan bedeninde bulunan en ufak hücrelerdir. Çıplak gözle görülemezler. Ancak mikroskop altında incelenebilir­ler. Tek bir sperm hücresi üç birimden oluşur.

Bunlar kafa, beden ve kuyruk­tur. Kafa bölümü, bütün tohum hücresi­nin onda biri kadar uzunluktadır ve bu bölümde erkeğin kalıtım özelliklerini taşıyan 23 adet kromozom bulunur. Sperm hücresi bir kadının yumurtasıyla birleştiği taktirde üreyecek olan çocuğun cinsiyetini bu kromozomlardan biri belirler.

Bu demek oluyor ki, iki çeşit sperm hücresi vardır: X kromozomu içeren ve kız çocuk üretenler, ya da y kromozomu içeren ve erkek çocuk üretenler. Kafadan sonra gelen gövde kısmı, spermin güçlü hareket yeteneği için enerji sağlar. Hareketin oluşması ise en arkadaki kamçışeklindeki kuyruk sayesinde olur.

Bu kuyruğun güçlü darbeleriyle erkek tohum hücresi olumlu koşullar altında dakikada 3 milim kadar hızla ilerleyebilir. Bu üstün hareket yeteneği çok önemlidir. Çünkü sperm kadın bedeninin derinliklerindeki yumur­taya erişmek zorundadır. Döllenmenin yer alabileceği Fallop borularında yumur­ta hücresiyle birleşmeye doğru yol almaktadır.

Erkeğin üreme hücresi, bir deniz hayvanıözelliklerini taşır. Yaşamak için, içinde binde bir oranında tuz bulunan

suya ihtiyacı vardır. Tatlı su, örneğin musluk suyu, bir deniz balığı için olduğu kadar spermhücresi için de öldürücüdür. Ayrıca ısı ve nemlilik de sperm için. hayati önem taşır. Soğuk havada ve kuru deri üzerinde spermler süratle yok olur.

En olumlu yaşama ortamları alkali sıvılardır. Asit ve ekşi ortamlarda yok olmalarına neden olur. Oölyolu salgısı böyle asitli ve ekşidir ve spermleri dölyolundan dölyatağına doğru kaçmağa zorlar.

Dölyatağı ağzı salgısı ise alkali­dir. Dölyolunun dip ve arka kısmının ekşiliğini giderir. Aynı zamanda özel bir kokusu vardır. Bu koku sperm hücreleri­ni kendine doğru çeker.

Sık sık mesela haftada 2 kez saunaya giren erkeklerde sperm sayısı azalıyor. Aşırı sıcaklığa bağlı olarak sperm sayısı etkileniyor.. İtalya'daki Pa..
557 9 853

Araştırmaya göre erkeklerde uykusuzluk sperm kalitesini de sayısını da düşürüyor. Telepgraph'ın haberine göre uyku sorunları erkeklerde sperm kalit..
536 4 506

Yağlı besinlerin erkeklerde sperm sayısını azalttığını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre bazı besinler sperm kalitesini olumsuz etkiliyor.. Peyn..
797 18 529

Araştırmalara göre televizyon izleyen ve teknolojiyi sıkça kullanan erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi düşüyor.. Harvard Üniversitesi tarafından y..
687 9 275

Sperm sayısını ve kalitesini azaltan etkenlerden biri de televizyon izleme alışkanlığı. tv izleme alışkanlığı erkekleri nasıl etkiliyor? Haftada 20..
575 5 751

Sperm yüzmesini engelleyen bu ilacı artık erkekler de kullanabilecek. Üstelik sperm üretimi ve uzunlukları da azalacak.. Spermlerin yüzmesini engel..
970 22 345

Televizyon karşısında geçirilen saatler aşırıya kaçtığında sperm kaybına yol açar mı? Bilim adamları arasında çok tartışılan konulardan biri de er..
542 20 314

Araştırmalara göre tam yağlı peynir tüketen erkekler kısır oluyor. Çünkü sperm sayısında ciddi bir azalma meydana gelebiliyor. DANİMARKALI uzman Ti..
409 7 465

Erkeklerin cinsel ve genel sağlığını ilgilendiren bir bilgiyi İsrailli bilim adamları sundu. Sperm kalitesi ne zaman artar ne zaman azalır? İsraill..
592 20 193

Erkekler cinsel fonksiyonlarını sadece partnerleri için kullanmazlar. Spermlerdeki değişimler veya bozukluklar çocuk sahibi olmayı etkiliyor.. Günü..
846 26 677