Doktor Tv Banner

Sonda Nedir Sonda Takilmasi

Sonda Nedir Sonda Takilmasi
64 0 30

Sonda Nedir, Sonda Takılması

Sonda tatbiki deyince, idrar torbasını yani Mesaneyi boşaltmak veya Mesane'ye ilâç vermek maksadıyla dış idrar yolundan Mesaneye bir boru sokmak anlaşılır. Mesanenin mikroplanarak iltihaplanması­na mâni olabilmek için, bu işi yaparken herşeyin ste­ril yani mikropsuz olması şarttır.

İdrar sondalarının kauçuktan, ipekten veya madenden yapılmış olanları vardır. Kauçuk ve ipek sondalar yumuşak, maden sondalar ise serttirler. Ençok kauçuktan yapılmış sondalar kullanılmaktadır. Madeni sondalar, kauçuk sondalar ile Mesanesi boşaltılamayan hasta ara, bu işin ehli olan kimseler tarafından tatbik edilmelidir. Sondalar numaralı o lup, bu numaralara göre çapları büyür veya küçü­lür. Yetişkin bir şahıs için kullanılacak kauçuk son­daların numarası 16 yahut 18 olmalıdır.

Mesaneye sonda tatbik ederken bize lâzım olacak malzemeler şunlardır :

1 — Muşamba,

2 — Steril havlu,

3 — İçinde pamuk tampon ve sabunlu su bulunan steril bir kap,

4 —İçinde pamuk tampon ve Asitborikli su bulunan steril bir kap,

5 — Sondaları ve Penisin yani Kamışın ucunu kayganlaştırmak için Vazelin,

6 — Birkaç tane steril pens,

7 — İdrar almak için küçük bir kü­vet,

8 — İki veya daha fazla steril İdrar sondası.

Sondanın Tatbiki

Sondanın tatbikine başlamadan evvel elleri sı­cak su, sabun ve fırça ile en aşağı beş dakika fırçala­yıp yıkamalıdır. Hastayı, bacakları açık olarak sırtüs­tü yatırmalı ve dilerini de başının altına koyması söylenmelidir. Yatağın kirlenmesini önlemek için hastanın kalçaları altına muşamba yaymalı ve bunun üzerine de bir bez veya gazete kağıdı sermelidir. idrar küvetini hastanın bacakları arasına koymalı ve steril havluyu da, idrar küvetini kapatmayacak şekilde, hastanın bacakları üzerine yaymalıdır. Sonra sol eliniz ile Penis'i yani Kamışı kaldırarak, baş ve işaret parmaklarınızla başının biraz gerisinden tutu­nuz. Penisin başını evvela sabunlu suya batırılmış pamukla siliniz, sonra da Asitborikli su ve pamukla yıkayarak sabununu akıtınız.

Bu iş tamamlandıktan sonra steril havlu Penisin altına çekilmeli ve Penisin başı, steril havlunun üze­rine bırakılmalıdır. Sondanın kayarak girmesini sağ­lamak için Penisin ucunu ve steril sondayı Vazelin ile yağlamak icabeder. Artık sondayı tatbik etmeye

hazırız demektir.

Penis'i sol elinizle daha evvel söylediğimiz şekil­de tutunuz. Sondayı da sağ elle ve steril bir pensle ucuna yakın bir yerinden tutarak Penis'e yaklaştırınız. Pens kullanmak tercih edilmediği takdirde pens yerine steril eldiven kullanabilirsiniz. Sonra sondayı Penisin ucundaki delikten yavaş yavaş iterek içeri so­kunuz. Bu işi yaparken sol elinizle Penisi sıkmamaya gayret ediniz. Sonda Mesaneye girerken bazen bir zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu tıkanıklığa sebep, Mesaneye açılan deliğin çevresinde bulunan halkavi kasın deliği sımsıkı bir şekilde kapalı tutmasıdır. Bu takdirde sonda birkaç saniye devamlı, fakat hafif bir şekilde itilirse halkayı kas gevşer ve sonda Mesaneye kolayca girer. Sonda Mesaneye girince ucundan id­rar gelmeğe baslar.

Mesane boşalınca, sondayı sağ elle sıkarak kapatmalı ve yavaşça çekerek çıkartmalıdır. Sondayı çı­karırken, içinde kalan idrarı yere dökmemek için Pe­nisin, ucu altına bir parça gazbezi tutmak lâzımdır, Sonra temiz bir gazlıbezle Penis silinir.

Bazen steril idrar numunesi almak icabedebilir.

Mesanenin Yıkanması

Mesanenin yıkanması işine (Mesane lavajı) da de­nir. Mesaneyi yıkamak için 100 santimetre küplük şırıngalar veya irrigatörler kullanılır. Evvela yukarda anlatıldığı şekilde sonda tatbik ederek Mesane boşaltılır. Sonra yıkama sıvısı, büyük bir şırınga veya irrigatör ile Mesaneye verilir ve sıvının hemen sonda dan geri gelerek dışarı akması sağlanır. Bu şekilde Me­sane birkaç defa doldurulup boşaltılmak suretiyle yı­kanır. Bu mesane yıkama işi de Sonda tatbikinde ol­duğu gibi bitirilir.

Bazı mesane hastalıklarında, Mesaneye ilaçlı sıvı sevkedilır. Bunun yapılışı da ayni Mesane lavajında olduğu gibidir. Yalnız burada ilaçlı sıvıyı bir müd­det Mesanede bekletmek lazımdır. Bunun için lüzum­lu miktardaki sıvıyı Mesaneye doldurduktan sonra, sıvının tekrar dışarı akmamasına dikkat ederek son­dayı sağ el ile çıkarmalıdır.

Histerektomi: Yumurtalıklarda Yaşanan Bir Sorun

Menopoz dönemindeki kadınlarda rahim ve yumurtalık bir sebeple kaybedilebilir. Bu da histerektomi ile gerçekleşir.. Histerektomi ve Her İki Yumurta..
153 6 377
Lezzetli, Pratik ve Diyet Tarifler

Menemen, çılbır gibi hem lezzetli hem sağlıklı hem pratik hem de kilo verdiren tarifler sizlerle.. Yeni kilo verme stratejisi olarak kahvaltıda ald..
831 12 466
Gebelikte Doğru Emniyet Kemeri Kullanımı

Yanlış veya hatalı takarsanız bebeğe zarar verebilir. Emniyet kemeri gebelikte nasıl takılmalı işte püf noktaları.. Araçlarda mutlaka takılması ger..
594 26 272
Sizde de Ritim Bozukluğu Var mı?

Kalp çarpıntınız sık sık tekrarlıyorsa ritim bozukluğunuz var demektir. Risk grubunda olanlar yaşam kalitesine dikka etmeliler.. Kalp atımlarının h..
318 5 206
Her Dert O’nda Kurtarılmayı Bekliyor

Balıkesir’de yaşayan 13 yaşındaki Havva epilepsi ve skolyoz hastası. Böbreği de iflas eden kızın annesi yardım bekliyor. Balıkesir’de doğduğu günde..
707 4 757
Vajinismus Rahatsızlığına Karşı Egzersiz Önerileri

Egzersiz ve birkaç basit kas alıştırmalarıyla kadınların cinsel hayatı güzelleşecek ve korkular geride kalacak.. Vajinismus, bir kadının cinsel ili..
770 10 172
Sabahları Parmaklarda Oluşan Ağrının Sebebi

Özellikle sabahları parmaklarda oluşan tetik sendromu bükülmeyi engelliyor ve kaskatı kesilmesine yol açıyor. Bu sendromun sebebi nedir, tedavisi var ..
913 20 508
Zayıflamak İçin Operasyonlar Bize Göre mi?

Obezite ameliyatları kime uygundur hangi kiloda yapılması uygundur? Herkes zayıflama ameliyatı olabilir mi? Bu operasyon için ayrıntılı bilgiler.. ..
282 25 716
GEN NEDİR? TEMEL GENETİK BİLGİLER

DNA'nın Yapısı İnce uzun ip gibi iki şeker molekülü düşünün. Üzerlerinde 4 farklı özel asit molekülü olsun (A, T, G, C). Bu 4 molekül ..
332 23 881
Eklem Zarı Yangısı, Sinovit Nedir?

Sinovit nedir, kimlerde neden ortaya çıkar? Nedenleri, belli başlı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Eklemlerde oluşan bu hastalık hakkında ayr..
539 26 557
Lens Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Uzm. Dr. Birgi Sönmezer bazı durumlarda lens kullanmak zorunda olanları uyarıyor.. Hangi durumlarda lens kullanılmamalı, takmadan önce nelere dikkat e..
696 4 659
Parmaklarınız Kopmasın, Doğru Yüzüğü Seçin

Kalabalık ortamlarda ani ve acaleyle yapılan hareketlerde parmağınızdaki yüzüğün yanlış olması sebebiyle kötü şeyler yaşanabilir. Parmak kopmaları bu ..
154 22 150
Sosyal Medyada Güzellik Sırları

Kozmetik ve cilt bakımıyla ilgili merak edilenleri twitter ve facebook tan öğrenebileceğiz. Bu uygulamanın detayları şöyle.. Kozmetik ve Cilt Bakım..
545 11 122
Sağlıklı Bir Lens Kullanımının Püf Noktaları

Lens kullananlar lense dokunmadan ve göze yerleştirmeden evvel ellerini iyice yıkamalı.. Gözün kapacağı mikroplar oldukça zararlı olabilir.. Dr. Öz..
733 16 185
Yağ Aşısı Nedir, Gözlere Faydası Nedir?

Yorgun gözlere yağ aşısı uygulanabilir. Peki nedir bu yağ aşısı,faydaları nelerdir, kimlere nasıl ne zaman uygulanır? Konuşurken, karşımızdakinin g..
852 8 197