Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi
81 4 53

Sırt ağrıları birkaç süreli olduğunda küçük boyutlu bir sağlık sorunudur. Bunula birlikte uzun süreli devam eden sırt ağrıları ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir ve yoğun tedaviler gerektirebilir. Sırt ağrıları ağır yük kaldırma, ağırı egzersiz yapma ve travmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Doğal olmayan duruş şekilleri, uzun süre aynı yerde oturmak, hamilelik ve obezite de sırt ağrılarının nedenleri arasında yer alabilir. Sırt ağrılarına neden olan diğer bir faktör de strestir.

Sırt Ağrılarının Nedenleri

Sırt ağrıları omurgada oluşan bir disfonksiyon ile ilişkilendirilebilir. Bu işlev bozukluğunun nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

Ani kas spazmaları veya aşırı kaslar üzerindeki aşırı stres: Bunun sonucu olarak hassas bölge çevresindeki kaslar gerilir ve vücudun hareketlerini engelleyen boyutlarda kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Omurgalar arasında herni (fıtık): Fıtığa bağlı olarak omurgadaki diskler sakatlanmalara daha duyarlı hale gelir. Hareketsizlik fıtığa neden olan faktörlerden bir tanesidir.

Siyatik: Bel ve üst bacak bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır ve genellikle osteoartrite bağlı olarak ortaya çıkar.

Osteoartrit: Sırt ağrılarının en yaygın nedenleri arasında yer alır ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın olarak görülür.

Osteoporoz: Osteoporoz sonucu omurgadaki kalsiyum miktarı azalır ve sonuç olarak omurga daha kolay hasar görebilir.

Spinal stenoz: Omurga kanalında daralma ile tanımlanan bu rahatsızlık omurilik ve sinirler üzerinde baskı oluşmasına yol açar.

Sırt Ağrılarını Önlemenin Yöntemleri

Sırt ağrılarını önlemenin en etkili yöntemi egzersizler sayesinde sırtınızı güçlendirerek esnek tutmaktır.

Tek eliniz ile ağır torba veya eşyaları kaldırmayın. Eğer mümkünse taşıyacağınız malzemeleri iki ayrı torbaya yerleştirin. Ağır yük taşımanın en sağlıklı yöntemi sırt çantası kullanmaktır.

Eğer ağır bir obje kaldıracaksanız çömelerek objeyi alın ve sırtınızı dik tutun.

Eğer ağır bir yük taşırken arkanıza dönmeniz gerekiyorsa, sadece belinizi çevirerek arka yöne bakmayınız. Tüm vücudunuzu çeviriniz.

Otururken dik bir konumda oturmaya özen gösterin.

Normal yürümenize yardımcı olacak rahat ayakkabıları tercih edin.

Sert bir yatak tercih edin. Eğer yatağınız yumuşaksa sırt ağrılarında artış gözlemlenebilir.

Akupunktur, Çin’de çok eski dönemlerden bu yana uygulanan, günümüzde Batı ülkelerinde ve yurdumuzda da yaygınlaşan tedavi yöntemi. Akupunktur, özellik..
742 16 365

Sırt ağrıları hayatımızı felç ediyor hiçbir şey yapamaz hale geliyoruz. Stres ve depresyon da sebeplerinden. Tetik nokta tedavisi ise yeni bir yöntem ..
989 17 571

Fileli Sırt Desteği (Sırt/Bel Ağrılarına, Terlemeye So n!) Almayı düşünüyorum
960 11 294

Ülkemizde sağlık konusunda yapılan en büyük hatalardan biri kocakarı ilaçları, kulaktan dolma bilgilerle tedavi uygulamak ve bilinçsiz kişileden yardı..
541 5 645

Sırt ağrıları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu geri..
451 24 696

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu ergenlik döneminde görülen baş ağrılarının asıl sebebini açıkladı .. Yaşa göre baş ağrısı olur mu, nedenleri ve tedavisi ne..
352 17 649

Düzenli egzersiz kasları kuvvetlendiriyor, eklemlerin esnekliğini sağlıyor ve bel ağrılarını büyük ölçüde engelliyor Bel ağrıları, kaynağı doğru tespi..
512 11 380

Esaslı bir hastalıktan kaynaklanmayan bel ağrıları, çoğunlukla yorgunluk sonrası görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel ağrılarında mutlaka doktor..
709 4 322

    Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, “hafif bel ağrısı çekenler ya da bu tür ağrılarla karşılaşmak istemeyen sağlıklı kişiler, için en iyi eg..
794 24 470

Duruş bozuklukları, ters hareketler ve aktiviteler veya hareketsiz bir yaşam sırt ağrılarına neden olabilir.  Sırt ağrıları gripden sonra en çok..
665 19 693

Hanımların büyük çanta modasına takılıp kalmaları sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.Eğer taşıdığınız çanta ağırlığınızın yüzde 10'undan fazl..
258 13 339

    Göz ağrısının nedenleri çeşitlidir. Az ışıkta çalışmak sonucu gözlerin yorulması, gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanmış olması,..
543 12 815