Doktor Tv Banner

Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi
47 3 53

Sırt ağrıları birkaç süreli olduğunda küçük boyutlu bir sağlık sorunudur. Bunula birlikte uzun süreli devam eden sırt ağrıları ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir ve yoğun tedaviler gerektirebilir. Sırt ağrıları ağır yük kaldırma, ağırı egzersiz yapma ve travmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Doğal olmayan duruş şekilleri, uzun süre aynı yerde oturmak, hamilelik ve obezite de sırt ağrılarının nedenleri arasında yer alabilir. Sırt ağrılarına neden olan diğer bir faktör de strestir.


Sırt Ağrılarının Nedenleri


Sırt ağrıları omurgada oluşan bir disfonksiyon ile ilişkilendirilebilir. Bu işlev bozukluğunun nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:


Ani kas spazmaları veya aşırı kaslar üzerindeki aşırı stres: Bunun sonucu olarak hassas bölge çevresindeki kaslar gerilir ve vücudun hareketlerini engelleyen boyutlarda kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Omurgalar arasında herni (fıtık): Fıtığa bağlı olarak omurgadaki diskler sakatlanmalara daha duyarlı hale gelir. Hareketsizlik fıtığa neden olan faktörlerden bir tanesidir.

Siyatik: Bel ve üst bacak bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır ve genellikle osteoartrite bağlı olarak ortaya çıkar.

Osteoartrit: Sırt ağrılarının en yaygın nedenleri arasında yer alır ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın olarak görülür.

Osteoporoz: Osteoporoz sonucu omurgadaki kalsiyum miktarı azalır ve sonuç olarak omurga daha kolay hasar görebilir.

Spinal stenoz: Omurga kanalında daralma ile tanımlanan bu rahatsızlık omurilik ve sinirler üzerinde baskı oluşmasına yol açar.


Sırt Ağrılarını Önlemenin Yöntemleri


Sırt ağrılarını önlemenin en etkili yöntemi egzersizler sayesinde sırtınızı güçlendirerek esnek tutmaktır.

Tek eliniz ile ağır torba veya eşyaları kaldırmayın. Eğer mümkünse taşıyacağınız malzemeleri iki ayrı torbaya yerleştirin. Ağır yük taşımanın en sağlıklı yöntemi sırt çantası kullanmaktır.

Eğer ağır bir obje kaldıracaksanız çömelerek objeyi alın ve sırtınızı dik tutun.

Eğer ağır bir yük taşırken arkanıza dönmeniz gerekiyorsa, sadece belinizi çevirerek arka yöne bakmayınız. Tüm vücudunuzu çeviriniz.

Otururken dik bir konumda oturmaya özen gösterin.

Normal yürümenize yardımcı olacak rahat ayakkabıları tercih edin.

Sert bir yatak tercih edin. Eğer yatağınız yumuşaksa sırt ağrılarında artış gözlemlenebilir.

Akupunktur hakkında geniş bilgi

Akupunktur, Çin’de çok eski dönemlerden bu yana uygulanan, günümüzde Batı ülkelerinde ve yurdumuzda da yaygınlaşan tedavi yöntemi. Akupunktur, özellik..
910 20 513
Ağrılar İçin Tetik Nokta Tedavisi

Sırt ağrıları hayatımızı felç ediyor hiçbir şey yapamaz hale geliyoruz. Stres ve depresyon da sebeplerinden. Tetik nokta tedavisi ise yeni bir yöntem ..
986 14 124
Fileli Sırt Desteği (Sırt/Bel Ağrılarına, Terlemeye Son!) hakkında detaylı geniş bilgi

Fileli Sırt Desteği (Sırt/Bel Ağrılarına, Terlemeye So n!) Almayı düşünüyorum
834 25 686
Sırt ve Bel Ağrılarında Dikkatli Olmak Gerekiyor

Ülkemizde sağlık konusunda yapılan en büyük hatalardan biri kocakarı ilaçları, kulaktan dolma bilgilerle tedavi uygulamak ve bilinçsiz kişileden yardı..
503 16 386
Sırt Ağrılarının Nedenleri hakkında detaylı geniş bilgi

Sırt ağrıları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu geri..
627 5 746
Gençlerde Görülen Baş Ağrısının Sebepleri

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu ergenlik döneminde görülen baş ağrılarının asıl sebebini açıkladı .. Yaşa göre baş ağrısı olur mu, nedenleri ve tedavisi ne..
975 26 718
Bel Ağrısı, Sırt Ağrısının Nedenleri, Bel Ağrısı Tanısı ve Teşhisi hakkında detaylı geniş bilgi

Esaslı bir hastalıktan kaynaklanmayan bel ağrıları, çoğunlukla yorgunluk sonrası görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel ağrılarında mutlaka doktor..
455 23 369
Bel Ağrısının Sebebleri Nelerdir Bel Ağrısına Karşı Düzeli Egzersizler hakkında detaylı geniş bilgi

Düzenli egzersiz kasları kuvvetlendiriyor, eklemlerin esnekliğini sağlıyor ve bel ağrılarını büyük ölçüde engelliyor Bel ağrıları, kaynağı doğru tespi..
505 20 405
Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir Bel Ağrısı Neden Olur hakkında detaylı geniş bilgi

    Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, “hafif bel ağrısı çekenler ya da bu tür ağrılarla karşılaşmak istemeyen sağlıklı kişiler, için en iyi eg..
393 6 119
10 Adımda Sırt Ağrılarından Kurtulun

Duruş bozuklukları, ters hareketler ve aktiviteler veya hareketsiz bir yaşam sırt ağrılarına neden olabilir.  Sırt ağrıları gripden sonra en çok..
338 15 244
Kadınlarda Sırt Ağrısı hakkında detaylı ve geniş bilgi

Hanımların büyük çanta modasına takılıp kalmaları sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.Eğer taşıdığınız çanta ağırlığınızın yüzde 10'undan fazl..
770 13 819
Göz Ağrısı - Göz Ağrısının Nedenleri - Göz Ağrısının Sebepleri Tedavisi ne iyi gelir?

    Göz ağrısının nedenleri çeşitlidir. Az ışıkta çalışmak sonucu gözlerin yorulması, gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanmış olması,..
370 13 397