Doktor Tv Banner

Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Sırt Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi
85 0 70

Sırt ağrıları birkaç süreli olduğunda küçük boyutlu bir sağlık sorunudur. Bunula birlikte uzun süreli devam eden sırt ağrıları ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir ve yoğun tedaviler gerektirebilir. Sırt ağrıları ağır yük kaldırma, ağırı egzersiz yapma ve travmalar sonucunda ortaya çıkabilir. Doğal olmayan duruş şekilleri, uzun süre aynı yerde oturmak, hamilelik ve obezite de sırt ağrılarının nedenleri arasında yer alabilir. Sırt ağrılarına neden olan diğer bir faktör de strestir.


Sırt Ağrılarının Nedenleri


Sırt ağrıları omurgada oluşan bir disfonksiyon ile ilişkilendirilebilir. Bu işlev bozukluğunun nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:


Ani kas spazmaları veya aşırı kaslar üzerindeki aşırı stres: Bunun sonucu olarak hassas bölge çevresindeki kaslar gerilir ve vücudun hareketlerini engelleyen boyutlarda kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Omurgalar arasında herni (fıtık): Fıtığa bağlı olarak omurgadaki diskler sakatlanmalara daha duyarlı hale gelir. Hareketsizlik fıtığa neden olan faktörlerden bir tanesidir.

Siyatik: Bel ve üst bacak bölgesinde oluşan şiddetli ağrılardır ve genellikle osteoartrite bağlı olarak ortaya çıkar.

Osteoartrit: Sırt ağrılarının en yaygın nedenleri arasında yer alır ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın olarak görülür.

Osteoporoz: Osteoporoz sonucu omurgadaki kalsiyum miktarı azalır ve sonuç olarak omurga daha kolay hasar görebilir.

Spinal stenoz: Omurga kanalında daralma ile tanımlanan bu rahatsızlık omurilik ve sinirler üzerinde baskı oluşmasına yol açar.


Sırt Ağrılarını Önlemenin Yöntemleri


Sırt ağrılarını önlemenin en etkili yöntemi egzersizler sayesinde sırtınızı güçlendirerek esnek tutmaktır.

Tek eliniz ile ağır torba veya eşyaları kaldırmayın. Eğer mümkünse taşıyacağınız malzemeleri iki ayrı torbaya yerleştirin. Ağır yük taşımanın en sağlıklı yöntemi sırt çantası kullanmaktır.

Eğer ağır bir obje kaldıracaksanız çömelerek objeyi alın ve sırtınızı dik tutun.

Eğer ağır bir yük taşırken arkanıza dönmeniz gerekiyorsa, sadece belinizi çevirerek arka yöne bakmayınız. Tüm vücudunuzu çeviriniz.

Otururken dik bir konumda oturmaya özen gösterin.

Normal yürümenize yardımcı olacak rahat ayakkabıları tercih edin.

Sert bir yatak tercih edin. Eğer yatağınız yumuşaksa sırt ağrılarında artış gözlemlenebilir.

Ağrılar İçin Tetik Nokta Tedavisi

Sırt ağrıları hayatımızı felç ediyor hiçbir şey yapamaz hale geliyoruz. Stres ve depresyon da sebeplerinden. Tetik nokta tedavisi ise yeni bir yöntem ..
382 8 300
Gençlerde Görülen Baş Ağrısının Sebepleri

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu ergenlik döneminde görülen baş ağrılarının asıl sebebini açıkladı .. Yaşa göre baş ağrısı olur mu, nedenleri ve tedavisi ne..
427 26 695
Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı herhangi bir hastalığa benzemez. Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? Nelere yol açar? Çarpıntıda özellikle kişinin ç..
192 13 198
Eklem Ağrılarının Belli Başlı Sebepleri

Hayatımızı felç eden büyük ağrıların başında eklem ağrıları gelir. İlerleyen yaşlarda daha da ağrılı yaşanır. Eklem ağrıları nelerden kaynaklanır, ned..
188 16 423
Sırt Yağlarından Kurtulmanın 4 Yolu

Sırt kaslarınızı kullanarak hareketli olarak ne kadar sırt yağlanmasını önleyebiliriz? Sırt yapısını güçlü tutmak sırt kaslarını korumak bizim eli..
638 5 180
Bel Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrısı çoğu kişide karşılaşılan bir rahatsızlık. Göğüs kafesi altından başlayan bel altına kadar olan bölgeyi kapsar.   Ağrı burada yoğu..
727 20 465
Karşı Gelme Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir. Meydan okuma, itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar. Anne, baba v..
763 7 188
Depresyon İle Baş Ağrısı İlişkisi

Doç. Dr. Levent İnan baş ağrılarının da depresyonla birlikte arttığını vurguladı. Halk arasında en sık görülen şikayetler bunlar. Türk Nöroloji De..
295 13 462
Sırt Ağrısında Omurgayı Güçlendiren 7 Yöntem

Sırt ağrıları çekilmez olduğunda omurgayı güçlendiren ve destekleyen hareketler yapılabilir. Ömrümüzün %80’inde omurga sorunları yaşarız. Fakat omu..
295 5 107
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
882 18 801
Erkeklerde Karın Düzleştiren En İyi Hareketler

Yerde sırt üstü düz yatın, bacaklar havada bisiklet çevirir gibi bacaklarınızı çevirin. Beliniz yerden kıpırdamasın karnınızı içeri çekin.   ..
688 24 150
Çocuklarda Ağrı Görülmesi Lösemi Habercisi Olabilir

Değişik yerlerinde görülen ağrı ile belirti verebilir. Peki bu durum nasıl kesinleşir? Prof. Dr. Hilmi Apak, çocuklarda görülen büyüme ağrılarının ..
906 9 141
Çocuk Hastalıklarında Yaralanma Nedenleri ve Tedavisi

Travma ve yaralanma şeklinde görülen çocuk hastalıklarının en sık nedenleri şunlardır: motorlu araç kazaları boğulma (nefes darlığından) boğu..
695 10 489
Hava Geçişlerinde Kendinize Dikkat Edin

Mevsim geçişlerini yaşadığımız şu günlerde sağlığınıza azami ölçüde dikkat etmelisiniz. Hastalığa davetiye çıkarmamak adına sıkı giyinip iyi beslenmel..
807 11 122
Çocuklarda Bacak Ağrısı Ne Anlama Geliyor?

3-12 yaş aralığındaki çocuklarda bacak ağrısı görülürse büyüme ağrısı denilen ciddi hastalıkların işareti olabilir. Tümör habercisi de olabilir mutlak..
312 24 175