Doktor Tv Banner

Sicaklik Ve İsik Gelismeye Etkisi

Sicaklik ve İsik Gelismeye Etkisi
36 0 49

Sıcaklık ve Işığın Gelişmeye Etkisi

Sıcaklık


Doğal ölçülerde olmayan, düşük ve yüksek sıcaklıklarda krizalit dönemini geçiren bazı kelebek tür­lerinin kanat renk ve motiflerinin oluşumu bloke edilebilir. Normal çevre koşullarında kafa ve gövdesi beyaz renkli olan Rus tavşanının burun, kulak ve patileri siyahtır. Sıcak hava koşullarında ise tamamen beyaz renkli bireyler elde edilebilir. Bu olayların kontrolünün trioid ve böbreküstü hormonları tarafından yapıldığı olasıdır.

Şişmiş ve henüz çimlenmemiş durumda iken 0-50"C sıcaklıkta birkaç hafta tutulan çeşitli bitki tohumları çimlenmeye başlar. Alp Dağları koşullarında yetişen birçok bitki türünün çimlenebildiği hava koşullarına dikkat edilirse, bu bitkilerin çimlenebilmesi için sıcaklığın donma noktası altına düşmesi gerektiği görülür.

Kış tahılı, kışın soğuk etkisinden sonra çiçek açar. Eğer kış tahıl türleri ilkbaharda ekilirse, ekimi ilkbaharda gerçekleşen yaz türlerinin aksine çiçek açmaz. Düşük sıcaklığın uyardığı bölge, vejetasyon noktasıdır. Kış tahıl türlerinde şişmiş danedeki embriyo, soğuk uyarımı bakımından duyarlıdır. Bu gerçekten yararlanılarak, şişmiş tohumlar soğuk hava depolarında birkaç hafta donma nok­tası altında tutulur ve ilkbaharda ekim yapılır. Bu şekilde zengin ürün veren kış tahılı da, kış donlarının çok kuvvetli olduğu bölgelerde rahatça ekilebilir.
Bitkinin ikinci vejetasyon döneminin başladığına özgü sinyali, havanın soğuyup kış döneminin başlaması verir. Bitki bu soğuk havaya dayanabildiği gibi, buna gelişiminin devamı için de gereksinim duyar. Bu bağlamda soğuk hava koşullarının birkaç hafta devam etmesi gerekir. Bu dönemdeki sıcaklık optimumu donma noktasının biraz üzerindedir. Bu şekildeki düşük sıcaklık etkisi ile bitkinin çiçek açma yeteneğinin uyarılmasına VERNALİZASYON denir. Burada vejetasyon noktasının, yaprak yerine taç ve çenek yaprak, polen torbası ve yumurtalık oluşturmaya uyum sağlamış olması çok önemlidir. Bu değişme bir sinyal maddesi ile olur. Buna ÇİÇEK AÇTIRMA HOR­MONU denir

Gerçi bu hormon şimdiye kadar kimyasal olarak daha henüz kanıtlanabilmiş değildir; ama onun varlığı aşılama deneyleri ile gösterilebilmiştir. Henüz çiçek açmayan iki yaşındaki bir bitkinin vejetasyon noktasının yanına, vernalize olmuş bir bitki aşılanarak, bu bitkiye birinci yıl bile çiçek açtırabiliriz.

Işık

Gelişimleri sırasında çiçek açabilmek için, belli bir gün uzunluğuna ihtiyaç duyan birçok bitki türü bulunur. Bu nedenle bitkileri UZUN VE KISA GÜN BİTKİSİ diye ayırabiliriz Örneğin kahve, soya fasulyesi, keten ve krizantem kısa gün; soğan, havuç, ıspanak ve yulaf uzun gün bitki­leridir. Gün uzunluğuna nötr olan bitkiler de vardır, bezelye aslanağzı ve salatalık bunlar için iyi birer örnektir. Burada KRİTİK GÜN UZUNLUĞU önemlidir. Bu süre 10-14 saat arasında değişir. Kısa gün bitkilerinde bitki çiçek açacaksa, günlük ışık süresi kritik gün uzunluğunu aşmamalıdır. Bunların uygun uzunlukta ve kesintisiz bir karanlık döneme gereksinimleri vardır. Karanlık dönem aydınlatma ile kesintiye uğrarsa bu bitkiler çiçek açmaz. Uzun gün bitkilerinde günlük aydınlık süresi, kritik gün uzunluğundan daha fazla olmalıdır. Bunlarda uzun bir karanlık dönemi ışıkla kesintiye uğrarsa, bunu sürekli ve uzun bir gün tamamlar. Uyarı etkisi ise FİTOKROM SİSTEMİ ile gerçekleşir. Fitokrom renk maddesi, hem açık hem de koyu kırmızı ışığı emer. Bu, bir renk maddesi ile protein bileşiğinden oluşur; buna KROMO-PROTEİN adı verilir. Molekülün renk madde­si kısmı tüm bitkilerde aynıdır. İnaktif fitokrom yani F açık kırmızı, 660 nm'lik bölgedeki açık kırmızı renkleri emer. Işık emilimi ile aktive edilen bu madde F koyu kırmızıya, yani 730 nm'lik ışığa dönüşür. Işığın dalga boyuna bağlı olarak 660-730 nm'ler arasında aktif fitokromun kısımları veya tamamı değişebilir Çiçek açmanın ışık dönemine bağımlılığına FOTOPERYOT denir Uzun süre yaz mevsiminin etkili olduğu yüksek coğrafik enlemlerde yetişen bitkiler, daha çok uzun gün bitkisidir. Tropik bölgelerde bulunan bitkiler ya kısagün ya da nötral bitkilerdir. Tropların kısa süren gün uzunluğu koşullarında, uzun gün bitkileri, tropik kısa gün bitkileri de uzun süren yaz günlerinde çiçek açamaz.

Halbuki bunlar sera koşullarında kışın bile çiçek açabilirler. Gün uzunluğu bakımından nötral olan bitkiler, gün uzunluğuna bağlı değildir. Bu yüzden de çeşitli enlemlerde çiçek açarlar. Oldukça geniş bir yayılış gösteren çobançantası ve benzeri otsu bitkiler gün uzunluğu bakımından nötrdür.

Açık kırmızı renkli ışık, gövde ekseninin uza­masını bloke ederken, yaprağın gösterdiği büyüme farklılaşmasını aktive eder. Karanlık koşullarda gelişebilen bitkilerde izlenen sararma olayına ETİOLEMENT adı verilir. Sararma olgusu, kısa süreli açıkkırmızı renkli bir aydınlatma ile gide­rilebilir veya engellenebilir. Engellemeden hemen sonra uygulanan koyu kırmızı ışıklı aydınlatma, örneğin 730 nm'lik bir ışıkla bitkinin daha önce sahip olduğu renk tekrar ortaya çıkabilir. Işık etk­isi ile bir bitkinin belli bir yapı kazanma yetene­ğine FOTOMORFOGENEZ adı verilir

Hayvanlarda da yıl içinde değişen gün uzun­luğunun etkin olduğu gelişim olayları vardır. Bir dizi böcek türünde gün uzunluğu ve ışık uzunluğu tırtıl veya krizalit evresindeki gelişimde bir kesinteye, yani DİYAPOZ'a yol açar. Bu böcek türlerinin çoğu uzun gün hayvanlarıdır, yani erken yazın uzun gün­lerinde kesintisizce gelişimlerini tamamlarlar; ama i geç yazda kısa gün nedeniyle krizalit olarak kışı diyapoz yaparak geçirirler. Bir gündüz kelebeği (Araschnia levana) türünde bu iyi görülür. Burada ilaveten bir de sezon dimorfizmi izlenir. Kısa gün koşullarında krizalit döne­minden sonra açık renkli ilkbaharı uzun gün koşullarında, yani diyapoz olmadan, koyu yaz formları görülür

Donmaya Karşı İlk Yardım Tedavi Seçenekleri

1.Derhal acil tıp yardımı çağırın. Ambulansı arayıp detaylı ve kısa bilgiler verin. Ambulans imkanı yoksa doktora ya da acil servise götürün. ..
516 4 795
Gözde Işık Çakması Önemli Bir Göz Kusuru

Bu durumda hemen bir göz doktoruna gitmeniz öneriliyor. Gözlerde ışık çakması ve benzeri belirtiler önemli ve ciddi bir tehlike olabilir.. Işık çak..
899 10 337
İlişkilerde İlk İzlenim Ne Kadar Önemli?

İlk 30 saniye ilk görüşte aşk için ve ilk izlenimi elde etmek için yeterli oluyor.. Olumlu bir imaj çizmek isteyenler bu sürece dikkat etmeli.. Sak..
790 11 120
Bir Tür Optik Cihazla Hastalıklar Teşhis Edilecek

İnsan gözündeki yapıdan ilham alarak bir cihaz geliştirildi ve bu cihazla hastalıklar teşhis edilebilecek. Almanya’da Freiburg Üniversitesi’ndeki ..
851 13 886
Anne-Baba Okulu Açıldı

Çocukları yetiştirmek her konuda deneyim ve bilgi ister. Bunu iyi yapabilmek adına çocuk yetiştiren anne baba okulu açıldı. Eğitim sürecinde misyon..
906 23 735
Cildinizi Yaza Hazırlayın, Sıcak-Soğuk Bakım Yaptırın

Son aylarda yüz ve cilt bakımında sıcak-soğuk terapisi gündemde ve işe yaradığı gözleniyor.. Cilde uygulanan bu bakımın ayrınıları neler öğrendik.. ..
530 8 407
Hangi Faktörler Sperm Kalitesini Düşürür?

Yoğun radyasyon, sıcaklık ve bazı cihazların kullanımı erkeklerde kısırlık tehlikesini beraberinde getiriyor. Sperm kalitesini azaltan faktörler.. ..
898 17 329
Anne Sütü Bebeği Nasıl Korur?

Bakterilere ve tüm kötü dış etkenlere karşı bebeğin direncini koruyor anne sütü.. ABD’deki Buffalo Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı ..
242 25 868
Şeker Hastaları Görme Bozukluğu Çeker mi?

Diyabet hastalığı görme duyusunu da olumsuz etkiliyor. Peki bu durum için ne yapmalıyız ne gibi tedbirler almalıyız? Denizli Devlet Hastanesi Göz H..
970 16 657
Karanlıkta Kalan Bebek Göz Sorunları mı Yaşar?

Ana rahminde karanlıkta kalan bir bebeğe ne olabilir. Ana rahmine ışık düşen bebeklerin gözleri sağlıklı olarak gelişebiliyor.. Ana rahmine ışık dü..
955 26 856
Anne Sütü Bebeklerin Bağışıklığını Kuvvetlendirir

Bakteri ve benzeri karşı güçlere karşı bebeği koruyan en büyük güç anne sütüdür. ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araşt..
509 13 884
Sıcak Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak çarpması ve ısı yaralanmaları ciddi hastalıklardandır ve bazen ölüm sebebidir. Güneş çarpmasında ambulansı çağırmak ve sağlık kuruluşuna baş..
402 11 304
Aşık Olmak Uyuşturucu Etkisi Yapıyor

Aşık olmak her iki tarafta da kokain etkisi yapıyor. Mutluluk hormonu salgılayan ve ani olan bu duygular beyni harekete geçiriyor. İlk görüşte aşkı..
659 5 557
Katarakt Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Katarakt, gözün iç objektifini etkileyen ağrısız doğal bir süreçtir. Açıkça görmede zorluk çekilir ışık girişi engellenir uzun sürerse körlüğe neden o..
689 24 875
Kanser İlacı Yarım Bırakılmamalı

Kanser hastaları ilaçlarını düzenli almalı. Düzensiz alımlarda kansere karşı direnç azalıyor. Tümörün ilerlemesini kolaylaştırıyoruz.. İlaca bir sü..
679 22 766