Doktor Tv Banner

Satranc Nedir Satranc Oyun Kurallari

Satranc Nedir Satranc Oyun Kurallari
46 0 76

Satranç Nedir, Satranç Oyunu Kuralları

İki oyuncunun, bir tahta üze­rinde, çeşitli değerleri ve hareket özel­likleri olan taşları oynatmaları temeline dayanan bir zeka oyunu. Satranç tahta­sı 8x8=64 kareye bölünmüştür. Güne­yindeki harfler; a, b, c, d, e, f, g, h ve batısındaki sayılar; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, yardımıyla her kare­ye bir isim verilir. Başlangıçta, oyun­cuların birininki beyaz, ötekininki siyah olmak üzere onaltışar (1 şah, 1 vezir, 2 fil, 2 at, 2 kale, 8 piyon) taşı vardır.

6 Yaşında Bir Çocuk Neler Yapabilir?

6 yaş dönemi çocuklar için bir dönüşüm evresi gibidir. Oyuncaklarını kişiliğine göre seçer. Peki bu konuda biz neler yapmalıyız? Uzman Klinik Psiko..
198 17 554
Çocuklarda Oyun ve Oyuncak Seçimi Önemli

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Ercan ve Doç Dr. Songül Yalçın çocuklarda oyun farkındalığını anlatıyor.. Oyun, çocuğun fiziksel, zi..
297 6 267
Hangi Gıdaları Tüketmek Beyne İyi Geliyor?

Sürekli bir şeyleri unutuyorsanız, beyninizi daha fazla çalıştıran balık, yaban mersini, kırmızı et, ceviz ve tahıl yemelisiniz... Hemen herkesin e..
177 14 875
Teknolojik Aletler Gözü Nasıl Bozuyor?

Fazla miktarda bilgisayar, oyun, televizyon kullanımı gözleri yoruyor ve geri dönülmez zararlara yol açıyor. İş için olsun, sosyal paylaşım siteler..
307 7 597
Bilgisayar Oyunlarının İnsan Davranışına Etkileri

Çoğu insan bilgisayarın ve bilgisayar oyunlarının bizi geriye götürdüğüne inanır.Araştırmalara göre bu oyunlar stresi azaltıyor ve bakın ne etkileri v..
445 18 469
Çocuklar Sosyal Oyunlarda Öğrenmeye Başlar

Tv, bilgisayar, video oyunları değil, gerçek eski klasik oyunlarla çocuklar öğrenir ve gelişir.. Arkadaşlarıyla bir arada olmak yerine ekran başınd..
606 4 762
0-3 Yaş Bebek Bakımı Tavsiyeleri

0-3 yaş arası bebeklerle yakından ilgilenmek onları bir oya gibi narince işlemek gerekir. İlk öğrenme ve hayata açıldığı dönemidir. Peki siz bebeğiniz..
191 18 792
Hayvanlardan Öğrenebileceğimiz Şeyler Neler Olabilir?

Çok fazla görevi yürütmeyi sorgulamayı unuttururlar. Bir işi yaparken dikkatleri dağılmaz onu keyifle odaklanarak yaparlar. Şekerleme yaparlar b..
888 7 437
Çocuklarınıza Oyun Oynaması İçin İzin Verin

Okul çağına gelen çocuklarınıza 3-4 yaştan itibaren oyun oynamaları ve arkadaş edinmeleri için izin verin ki, okul korkusu yaşamasınlar.. “...Kapıd..
892 22 225
Teknoloji Çağı Çocukları Eve Kapanıyor

Bilgisayar, tv, internet vs derken çocuklar sosyalleşmeyi unuttu.. Günümüzde çocuklar artık ne yazık ki vaktinin çoğunu bilgisayar, televizyon ya d..
397 22 518
Sıcak Çarpması Nasıl Olur Tedavisi Nedir?

Kavurucu sıcakları yaşadığımız günlerdeyiz. Gündüz güneşin altında çalışanlar ve güneşe maruz kalanlar sıcak ve güneş çarpması riski altındadır. S..
267 23 185
Güvenilir ve Mutlu Bir Anne Çocuğunu Nasıl Etkiler?

Çocuklar her şeyden önce annelerinin mutlu olduğunu görmek ister. Psikiyatrist E. Onur Özalmete anne çocuk ilişkisini inceliyor.. Çocuklar güven ve..
750 4 272
Çocuklar Kirli Yerleri Bulur – Çocuklara El Yıkamayı Öğretin

Çocuklar farkında olmadan her yere ellerini sürüyor ve tutuyorlar. Bu yerlerden mikrop kapmamak elde değil. Çocuklara temizlik bilinci kazandırılmalı...
933 5 636
Televizyon Çocuklarda Konuşmayı Geciktiriyor mu?

Uzmanlara göre 2-3 yaş civarındaki çocuklara televizyon izletilmemeli. Çünkü bu yaşlarda tv izlemek konuşmayı geciktiriyor.. Psikolog Dr. Seda Kaya..
911 9 749
Çocuğunuzun Başarısız Olduğu Alanlara Yönelin

Çocuğunuzu keşfedin, onu izleyin ve başarısız olduğu veya sevmediği konulara odaklanın. Ona yardımcı olmaya gerekirse doktora götürmeye çalışın.. İşte..
598 17 452