Doktor Tv Banner

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Tedavisi
73 0 46

Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen ödü depolar. Ayrıca safra kesesi yağların ince bağırsak tarafında daha kolay emilmesine yardımcı olur. Safra kesesi taşları oldukça sık karşılaşılan bir safra kesesi problemidir. Safra kesesinde oluşan taşların nedeni aşırı kolesterolün birikimidir.


Safra kesesi taşı tedavisi uzun yıllar boyunca ameliyat yöntemi ile uygulandı. Bu ameliyat oldukça invasif bir ameliyat türüdür ve hastanın aşırı ağrılı dönemler geçirmesine neden olabilir. Ayrıca hastanın iyileşmesi yaklaşık olarak 6 hafta almaktadır. Bununla birlikte bugün safra kesesi ameliyatları laparoskopik ameliyatlar şeklinde uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar ile safra kesesi alınır ve kişi çok çabuk bir süre içerisinde tekrar ayağa kalkabilir.


Laparoskopik ameliyatların yanı sıra safra kesesindeki ödü çözmek için bazı terapi yöntemeleri uygulanır. Şok dalgası terapisi ile safra kesesindeki öd ve taşlar kolaylıkla çözülebilir. Bu tedavi yöntemi ile safra kesesinin vücuttaki işlevine devam etmesi amaçlanır ve safra kesesi alınmaz. Bununla birlikte safra kesesinin alınmaması sonucu hastanın tekrar safra kesesi taşı sorunu ile karşılaşma riski artmış olur.


Safra kesesi taşlarının tekrar oluşmaması için hastanın diyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu amaçla diyette bulunan lif miktarı arttırılmalıdır ve sebze ve meyve bakımından zengin bir diyet uygulanmalıdır. Ayrıca kahvenin de safra kesesi taşlarını çözmede etkili olduğu belirtilmektedir. Günde iki bardak kahve içen kişilerde safra kesesi taşı oluşumu riski daha düşüktür.


Düzenli egzersiz yapmak da safra kesesi taşı riskini azaltır. Koşu, hızlı yürüyüş, jogging gibi sporlar safra kesesi taşı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Non-steroidal ve iltihap sökücü ilaçlar safra kesesi taşlarına karşı etkilidir. Aspiri ve ibuprofen kullanımı safra kesesi taşı riskini azaltabilir.

Safra Kesesi Rahatsızlığı Kimlerde Görülebilir?

Prof. Dr. Hasan Taşçı kumral ve kilolu bayanlarda safra kesesi rahatsızlıklarının daha riskli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Hasan Taşçı, safra keses..
561 14 250
Safra Kesesi Polipleri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kesesindeki iyi huylu tümörlere polip deniliyor. Peki nasıl ortaya çıkıyor, belirtileri var mı? Nasıl tedavi ediliyor uzmanından öğrenelim.. ..
843 24 894
Bazı Hastalıklar Sanıldığından da Ciddi Olabilir

Prof. Dr. Melih Özel küçük ve geçici sandığımız bazı sorunların büyük ve ciddi hastalıklar olabileceğini anlattı.. Anadolu Sağlık Merkezi’nden iç h..
391 21 534
Böbreklerin İlacı Doğada Gizli, Şifalı Besinler

Adaçayı, anason, biberiye, şeftali, turp ve armut.. Bazı besinler böbrek hastalıklarına iyi geliyor, taşı düşürüyor ve böbreği koruyor. İşte böbrek do..
498 26 589
Enerjisi Tükenenlere Yer Fıstığı Takviyesi

Yer fıstığı içerdiği besin kaynağıyla cinsel gücü artırır, enerji ve tazelik verir. Dinamik ve canlı olmak için yer fıstığı tüketin.. Yer fıstığı ..
692 24 343
Böbrek Taşı Neden Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Böbreklerden süzülen idrar ve kan karışımı oluşumundan meydana gelebilir. İdrarda tuz ve diğer mineraller bir şekilde böbrek taşı üretebilir. Şeke..
870 24 366
Obezite Hayatı Hangi Yönlerden Kısıtlıyor?

Birçok hastalığa neden olan obezite, Uyku apnesi de yapıyor. Fazla kilolular, sürekli çırpınarak uyanıyor, geceleri kabus oluyor. Obezite, cinselliği ..
320 13 841
C Vitamini Takviyesi Böbrek Taşı Sebebi mi?

İsveç’te yapılan araştırmalara göre c vitamini ilaçları böbrekte taş oluşumuna neden olabiliyor. Erkekler bu risk daha fazla.. İsveç'teki Karolinsk..
852 10 487
Şekerli Soda ve Meyve Suyu Böbrek Taşı Nedeni

Şeker içeren meyveli sodalar ve özellikle hazır meyve suları böbrek taşı riskini artırıyor. Fazla miktarda şekerli soda, meyve suyu ve benzeri gaz..
696 19 498
Radyo Embolizasyon Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Radyoaktif parçacıklar kan yoluyla tümörleri hedef alarak uygulanır ve kanser tedavisi yöntemidir. Parçacıklar tümörü ve kanser hücrelerini öld..
953 4 261
Karahindiba Bitkisi Ne İşe Yarar, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karahindiba ya da hindiba, yeşillikleri yenebilen A vitamini deposu bir bitkidir.Zengin besin içeriğiyle Kızılderililer tarafından da yaygın bir biçim..
468 15 611
Gut Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gut eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesine neden artrit türüdür. Ürik asit yediğimiz birçok gıdada pürin madde olarak vücudumuza girer. E..
634 11 539
Beyin Kanaması Belirtileri ve Görülme Zamanları

Gizli beyin kanamasının önüne geçmek ve erken önlem alıp iyileşmek için bu belirtilere dikkat. Beyin kanamasının belirtileri.. Vücudunuzu en iyi k..
631 18 345
Sindirimi ve Hazmı Kolaylaştıran Besinler

Yemeklerden sonra kabızlık yaşayan, sindirim ve hazım sorunları olanlara doğal mucizeler.. Bu besinleri tüketende bu sorunlar kalmıyor. İşte o besinle..
252 4 337
Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtisi

Göz sulanması genelde bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına işarettir. Bu durumda ne yapılmalı, ameliyat ediliyor mu? Tedavisi mümkün mü? Bebekle..
771 19 257