Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Tedavisi
34 7 37

Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen ödü depolar. Ayrıca safra kesesi yağların ince bağırsak tarafında daha kolay emilmesine yardımcı olur. Safra kesesi taşları oldukça sık karşılaşılan bir safra kesesi problemidir. Safra kesesinde oluşan taşların nedeni aşırı kolesterolün birikimidir.

Safra kesesi taşı tedavisi uzun yıllar boyunca ameliyat yöntemi ile uygulandı. Bu ameliyat oldukça invasif bir ameliyat türüdür ve hastanın aşırı ağrılı dönemler geçirmesine neden olabilir. Ayrıca hastanın iyileşmesi yaklaşık olarak 6 hafta almaktadır. Bununla birlikte bugün safra kesesi ameliyatları laparoskopik ameliyatlar şeklinde uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar ile safra kesesi alınır ve kişi çok çabuk bir süre içerisinde tekrar ayağa kalkabilir.

Laparoskopik ameliyatların yanı sıra safra kesesindeki ödü çözmek için bazı terapi yöntemeleri uygulanır. Şok dalgası terapisi ile safra kesesindeki öd ve taşlar kolaylıkla çözülebilir. Bu tedavi yöntemi ile safra kesesinin vücuttaki işlevine devam etmesi amaçlanır ve safra kesesi alınmaz. Bununla birlikte safra kesesinin alınmaması sonucu hastanın tekrar safra kesesi taşı sorunu ile karşılaşma riski artmış olur.

Safra kesesi taşlarının tekrar oluşmaması için hastanın diyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu amaçla diyette bulunan lif miktarı arttırılmalıdır ve sebze ve meyve bakımından zengin bir diyet uygulanmalıdır. Ayrıca kahvenin de safra kesesi taşlarını çözmede etkili olduğu belirtilmektedir. Günde iki bardak kahve içen kişilerde safra kesesi taşı oluşumu riski daha düşüktür.

Düzenli egzersiz yapmak da safra kesesi taşı riskini azaltır. Koşu, hızlı yürüyüş, jogging gibi sporlar safra kesesi taşı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Non-steroidal ve iltihap sökücü ilaçlar safra kesesi taşlarına karşı etkilidir. Aspiri ve ibuprofen kullanımı safra kesesi taşı riskini azaltabilir.

Safra Taşı Nedir? Tıpta safra taşları (kolelit) normal veya anormal safra bileşenlerinin büyüme veya birleşme yoluyla vücutta oluşan kristal yapılardı..
282 5 592

Safra Kesesi Nedir? Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin ..
693 16 136

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Safra kesesi iltihabı, safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki..
399 14 95

Prof. Dr. Hasan Taşçı kumral ve kilolu bayanlarda safra kesesi rahatsızlıklarının daha riskli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Hasan Taşçı, safra keses..
491 24 740

Mide veya karın ağrısı karnın üst kısmında, bazen de sırt bölgesinde hissedilir. Bu ağrılar bir takım hastalıkların belirtisidir. Örneğin; gastrit, ko..
458 14 305

Safra Ne İşe Yarar? Safranın önemli işlevlerinden birincisi, yağları çok sayıda küçük damlacıklara ayırmaktır. İkinci işlevi, yağ sindiriminin son ür..
941 14 393

    Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar      İdrar yolu infeksiyonları      Safra kese..
923 12 112

Safra sıvısı; A safrası, B safrası ve C safrası olmak üzere üçe ayrılır. A safrası, Tubaj sırasında sonda, onikiparmak barsağına varınca gelen ilk saf..
352 9 869

Gastroenteroloji Nedir Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı. Bu bilim dalı uzmanına gastroenterolog denilir Yemek..
814 21 121

Gastroenteroloji Hastalıkları - Gastroenteroloji Hastalıkları Nelerdir Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı. Bu bil..
487 26 635

Kolesistokinin Kolesistokinin sindirime yardımcı ve iştahı azaltan yemekten sonra salgılanan bir hormondur. Safra kesesi kontraksiyonu ve pankreatik e..
728 6 685

Safra kesesindeki iyi huylu tümörlere polip deniliyor. Peki nasıl ortaya çıkıyor, belirtileri var mı? Nasıl tedavi ediliyor uzmanından öğrenelim.. ..
410 21 316