Doktor Tv Banner

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Tedavisi
74 8 17

Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen ödü depolar. Ayrıca safra kesesi yağların ince bağırsak tarafında daha kolay emilmesine yardımcı olur. Safra kesesi taşları oldukça sık karşılaşılan bir safra kesesi problemidir. Safra kesesinde oluşan taşların nedeni aşırı kolesterolün birikimidir.


Safra kesesi taşı tedavisi uzun yıllar boyunca ameliyat yöntemi ile uygulandı. Bu ameliyat oldukça invasif bir ameliyat türüdür ve hastanın aşırı ağrılı dönemler geçirmesine neden olabilir. Ayrıca hastanın iyileşmesi yaklaşık olarak 6 hafta almaktadır. Bununla birlikte bugün safra kesesi ameliyatları laparoskopik ameliyatlar şeklinde uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar ile safra kesesi alınır ve kişi çok çabuk bir süre içerisinde tekrar ayağa kalkabilir.


Laparoskopik ameliyatların yanı sıra safra kesesindeki ödü çözmek için bazı terapi yöntemeleri uygulanır. Şok dalgası terapisi ile safra kesesindeki öd ve taşlar kolaylıkla çözülebilir. Bu tedavi yöntemi ile safra kesesinin vücuttaki işlevine devam etmesi amaçlanır ve safra kesesi alınmaz. Bununla birlikte safra kesesinin alınmaması sonucu hastanın tekrar safra kesesi taşı sorunu ile karşılaşma riski artmış olur.


Safra kesesi taşlarının tekrar oluşmaması için hastanın diyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu amaçla diyette bulunan lif miktarı arttırılmalıdır ve sebze ve meyve bakımından zengin bir diyet uygulanmalıdır. Ayrıca kahvenin de safra kesesi taşlarını çözmede etkili olduğu belirtilmektedir. Günde iki bardak kahve içen kişilerde safra kesesi taşı oluşumu riski daha düşüktür.


Düzenli egzersiz yapmak da safra kesesi taşı riskini azaltır. Koşu, hızlı yürüyüş, jogging gibi sporlar safra kesesi taşı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Non-steroidal ve iltihap sökücü ilaçlar safra kesesi taşlarına karşı etkilidir. Aspiri ve ibuprofen kullanımı safra kesesi taşı riskini azaltabilir.

Safra Taşı Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Safra Taşı Nedir? Tıpta safra taşları (kolelit) normal veya anormal safra bileşenlerinin büyüme veya birleşme yoluyla vücutta oluşan kristal yapılardı..
259 18 533
Safra Kesesi Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Safra Kesesi Nedir? Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Kesenin ..
649 18 720
Safra Kesesi İltihabı Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Safra Kesesi İltihabı Nedir? Safra kesesi iltihabı, safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki..
676 6 806
Safra Kesesi Rahatsızlığı Kimlerde Görülebilir?

Prof. Dr. Hasan Taşçı kumral ve kilolu bayanlarda safra kesesi rahatsızlıklarının daha riskli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Hasan Taşçı, safra keses..
468 20 578
Mide ağrısı Tedavisi ne iyi gelir?

Mide veya karın ağrısı karnın üst kısmında, bazen de sırt bölgesinde hissedilir. Bu ağrılar bir takım hastalıkların belirtisidir. Örneğin; gastrit, ko..
863 26 495
Safra Ne İşe Yarar? hakkında detaylı geniş bilgi

Safra Ne İşe Yarar? Safranın önemli işlevlerinden birincisi, yağları çok sayıda küçük damlacıklara ayırmaktır. İkinci işlevi, yağ sindiriminin son ür..
466 17 339
Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar hakkında detaylı geniş bilgi

    Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar      İdrar yolu infeksiyonları      Safra kese..
181 15 527
Safra Sıvısı - Safra Sıvısı Nedir hakkında detaylı ve geniş bilgi

Safra sıvısı; A safrası, B safrası ve C safrası olmak üzere üçe ayrılır. A safrası, Tubaj sırasında sonda, onikiparmak barsağına varınca gelen ilk saf..
319 24 662
Gastroenteroloji Nedir hakkında detaylı ve geniş bilgi

Gastroenteroloji Nedir Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı. Bu bilim dalı uzmanına gastroenterolog denilir Yemek..
694 23 529
Gastroenteroloji Hastalıkları - Gastroenteroloji Hastalıkları Nelerdir hakkında detaylı geniş bilgi

Gastroenteroloji Hastalıkları - Gastroenteroloji Hastalıkları Nelerdir Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı. Bu bil..
386 16 338
Kolesistokinin

Kolesistokinin Kolesistokinin sindirime yardımcı ve iştahı azaltan yemekten sonra salgılanan bir hormondur. Safra kesesi kontraksiyonu ve pankreatik e..
387 19 834
Safra Kesesi Polipleri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kesesindeki iyi huylu tümörlere polip deniliyor. Peki nasıl ortaya çıkıyor, belirtileri var mı? Nasıl tedavi ediliyor uzmanından öğrenelim.. ..
848 10 549