Doktor Tv Banner

Saç Seyrelmesi Ve Saç Uzaması Hakkına Gerçekler

Saç Seyrelmesi ve Saç Uzaması Hakkına Gerçekler
65 5 82

Kadınlarda saç dökülmesi bazen hastalıktan kaynaklanıp aşırıya kaçabiliyor. Bu durum, toplumda sık rastlanan bir durumdur. Her ay 1-2 cm uzaması doğaldır. Birkaç yıl sonra saç uzaması duracak ve saç uçlardan kendini salacak ve dökülmeler ciddi oranda artacaktır. Bazı kadınlarda saç seyrelmesi ve kısmi kellik de görülür. Bunun, genlerle, yaşlanmayla ve endokrin hormon seviyesiyle ilgisi vardır. Erkek ve kadınlarda saç köklerine zarar verme durumu, testesteronun hormonal sürecinin dihidrotestesterona dönüşümüyle alakalıdır. Seyrelmelerin diğer nedenleri şunlardır:

Aktif olmayan tiroid, telojen effluvium(geçici saç dökülmesi), alopesi areata (bağışıklık hastalığı), saç bakımında saç kırılmaları ve saç çekme, demir eksikliği, vitamin eksikliği, bazı ilaçlar, özel deri hastalıkları, hormonal bozukluklar, stres.
Stres, saçta seyrelmelere ve saçın uzamamasına sebep olur. Saç uzatıcı ve dökülmeyi önleyen bakım ürünleri kullanılmalıdır. Hormon düzeylerindeki değişiklikler, saç üretimini etkiler. Saç kaybı en yaygın belirtisidir. Örneğin menopoz sonrası kadınlarda saç incelmesi yaşanır. Yeni saç üretimi de olmayabilir. Hamilelik ve doğum sonrası dönem de buna örnek olabilir. Hamilelik sırasında hormonların artışı ile tüylenme artar. Saç kaybını önler. Doğumdan sonra tekrar eski düzeye döner.

Eğer hamileyken sıradışı bir saç kaybı yaşıyorsanız, bu vitamin ya da mineral eksikliğinden ileri geliyordur. Ani kilo kaybı ve aşırı stres saçı zayıflatır ve güçsüzleştirerek incelmesine ve dökülmesine neden olur. Daha fazla uykumuzu almalı ve B vitaminlerini içeren takviyeler tüketmeliyiz. Kafa derisini, doku davranışlarını ve uyarıcılarını geliştirmek ve saç büyümesini serbest bırakmak için tavsiyelere uyulmalıdır. İyi bir saç bakımı da saç kalitesini artıracaktır. Şampuanlamadan önce, besleyici maske kullanabilirsiniz.

Birkaç saç maskesi tarifi, saçları canlandırmaya, güçlendirmeye yarar ve dökülmeleri önler.
Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın. Saç derinize ve saçlarınıza hindistancevizi sütü veya aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın. Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz halinde tarçını karıştırıp macun haline getirdikten sonra, banyodan önce 15 dakika boyunca uygulayın. 1 fincan hardal yağını 4 çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak uygulayın.

Rüyada Açikgözlülük Görmek neye işarettir tabiri ne demektir

Rüyada bir sey hakkinda veya herhangi bir iste açik gözlülük yaparak, baskalarinin hakkina el uzatmak veya onlarin daha önce kendi haklari olan; mesel..
843 8 622
Ömer Çoşkun BOY UZAMASI için Bitkisel Kür

Çocuklarda boy doğal bir şekilde nasıl uzar? Boy uzaması için evde yapılabilecek doğal bitkisel kür var mıdır? Çocuklarda bo..
686 5 730
Tırnak Batması hakkında detaylı geniş bilgi

Çoğunlukla ayak başparmakların da görülen sert olan tırnağın yumuşak doku içine doğru uzaması, batası,tahriş etmesi,enfeksiyona sebep olması durumudur..
296 21 486
Bağışıklık Sisteminiz Hakkında Gerçekler ve Efsaneler

Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyondan korur. Onu desteklemek bize avantaj sağlar. Özellikle soğuk algınlığı ve gripten bizi korur. Bakteri ve vir..
288 26 286
Üretra Darlığı Nedir (Prof. Dr. Faruk ÖZCAN) hakkında detaylı geniş bilgi

Üretra Darlığı Nedir (Prof. Dr. Faruk ÖZCAN) Mikrocerrahi varikosel ameliyatı ve Varikosel hakkında tüm gerçekler
899 21 223
Baltalimanı Antlaşmasının Maddeleri hakkında bilgi

Baltalimanı Antlaşmasının Maddeleri 1. Tekel sistemi kaldırıldı. Britanyalılara diledikleri miktarda hammaddeyi satın alma imkânı verildi. 2. İç tica..
904 15 656
Sİgara konusundakİ gerÇekler hakkında detaylı ve geniş bilgi

Dünya sağlık örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer ..
505 17 665
“Bul Yumurtayı Al Lezita’yı” Facebook yarışması başladı

Lezita, yenilikçi, sağlıklı ve yaşamı kolaylaştıran ürünleri ile hayata lezzet katmaya devam ederken, yeni yarışması ile Facebook takipçilerini de eğl..
486 10 630
Terapi Hakkındaki Efsane ve Gerçekler

Psikiyatriste gitmek kimsenin deli olduğu anlamına gelmiyor. Sıkıntılar ve sorunlar paylaşılıyor ve çözümler aranıyor. Terapi hakkındaki gerçekler.. ..
960 20 330
Çocuğunuzda Gelişme Geriliği Olabilir

Çocuk sağlığı uzmanı Dr. Aydın’a göre bir çocuk yılda 6 cm uzamıyor ve 2 kg almıyorsa gelişimde sıkıntı var demektir. Tedbirinizi alın.. Çocuk Sağl..
895 11 646
Çocuğunuz Ne Zaman Gelişmeye Başlar?

2 yıl boyunca kilo ve boy ölçüsünde bir değişiklik göremezseniz çocuk doktoruna başvurmanız gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öz..
839 7 794
Anadolu Beyliklerinde Ekonomik ve Toplumsal Yaşam hakkında bilgi

Bunlara ikta, vakıf ve mülk denirdi. Devlet bazı toprakların gelirini hizmetlerine karşılık belirli bir kişiye ya da bir vakfa bırakırdı. Köylüler bu ..
553 21 862