Doktor Tv Banner

Saç Seyrelmesi Ve Saç Uzaması Hakkına Gerçekler

Saç Seyrelmesi ve Saç Uzaması Hakkına Gerçekler
27 0 33

Kadınlarda saç dökülmesi bazen hastalıktan kaynaklanıp aşırıya kaçabiliyor. Bu durum, toplumda sık rastlanan bir durumdur. Her ay 1-2 cm uzaması doğaldır. Birkaç yıl sonra saç uzaması duracak ve saç uçlardan kendini salacak ve dökülmeler ciddi oranda artacaktır. Bazı kadınlarda saç seyrelmesi ve kısmi kellik de görülür. Bunun, genlerle, yaşlanmayla ve endokrin hormon seviyesiyle ilgisi vardır. Erkek ve kadınlarda saç köklerine zarar verme durumu, testesteronun hormonal sürecinin dihidrotestesterona dönüşümüyle alakalıdır. Seyrelmelerin diğer nedenleri şunlardır:

Aktif olmayan tiroid, telojen effluvium(geçici saç dökülmesi), alopesi areata (bağışıklık hastalığı), saç bakımında saç kırılmaları ve saç çekme, demir eksikliği, vitamin eksikliği, bazı ilaçlar, özel deri hastalıkları, hormonal bozukluklar, stres.
Stres, saçta seyrelmelere ve saçın uzamamasına sebep olur. Saç uzatıcı ve dökülmeyi önleyen bakım ürünleri kullanılmalıdır. Hormon düzeylerindeki değişiklikler, saç üretimini etkiler. Saç kaybı en yaygın belirtisidir. Örneğin menopoz sonrası kadınlarda saç incelmesi yaşanır. Yeni saç üretimi de olmayabilir. Hamilelik ve doğum sonrası dönem de buna örnek olabilir. Hamilelik sırasında hormonların artışı ile tüylenme artar. Saç kaybını önler. Doğumdan sonra tekrar eski düzeye döner.

Eğer hamileyken sıradışı bir saç kaybı yaşıyorsanız, bu vitamin ya da mineral eksikliğinden ileri geliyordur. Ani kilo kaybı ve aşırı stres saçı zayıflatır ve güçsüzleştirerek incelmesine ve dökülmesine neden olur. Daha fazla uykumuzu almalı ve B vitaminlerini içeren takviyeler tüketmeliyiz. Kafa derisini, doku davranışlarını ve uyarıcılarını geliştirmek ve saç büyümesini serbest bırakmak için tavsiyelere uyulmalıdır. İyi bir saç bakımı da saç kalitesini artıracaktır. Şampuanlamadan önce, besleyici maske kullanabilirsiniz.

Birkaç saç maskesi tarifi, saçları canlandırmaya, güçlendirmeye yarar ve dökülmeleri önler.
Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. İçine 2 adet bıldırcın yumurtası, bir çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın ve saç diplerinize sürün. Streç filmle sarıp iki saat bekletin. Ardından saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Bu kürü haftada bir tekrarlayın. Saç derinize ve saçlarınıza hindistancevizi sütü veya aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu başınızda yarım saat kadar tuttuktan sonra, ılık suyla durulayın. Haftada 3 kez tekrarlayın. Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz halinde tarçını karıştırıp macun haline getirdikten sonra, banyodan önce 15 dakika boyunca uygulayın. 1 fincan hardal yağını 4 çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak uygulayın.

Bağışıklık Sisteminiz Hakkında Gerçekler ve Efsaneler

Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyondan korur. Onu desteklemek bize avantaj sağlar. Özellikle soğuk algınlığı ve gripten bizi korur. Bakteri ve..
312 11 867
Cinsel Hayatınız Sizi Ne Kadar Memnun Ediyor?

Mükemmel mi, monoton mu yoksa berbat ötesi mi? Seks hayatınızda ne kadar mutlusunuz ne kadar tatmin oluyorsunuz? İstatistikler ve gerçekler.. Özell..
696 7 538
Tip 2 Diyabet İle İlgili Gerçekler

Neredeyse 3 kişiden 1’inde artık tip 2 diyabet var. Bu kronik duruma karşı karbonhidrat kullanımı vücudun yeteneğini kısıtlıyor. Sonucunda yüks..
839 22 670
Pastel Bordo Ruj İle Farkedilen Olun

Hanımlar.. Sezonun trend rengi bordoyu her tonuyla dudaklarınızda kullanın. Ortamın en çekici kadını siz olun. Bordo rujla ilgili gerçekler.. Paste..
303 25 187
Hangi Besin Kaç Kalori ve Hangi Besinle Denk?

İkisi arasında hiçbir fark olmayan eşit değerdeki besinler hangileri? İşte tek tek besinlerin miktarları ve kalori değerleri.. "Yediklerime ço..
758 20 114
Hangi Gıdalar Boy Uzatmaya Yardımcı?

Her anne-baba, çocuklarının uzun boylu olmasını ister. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise mucize gıdalardan geçiyor. Küçükken yedirilecek bazı gıdalar, i..
877 4 844
Egzersiz ve Kilonuz Hakkındaki Gerçekler

Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Egzersizle kilonuz arasındaki bağlantı nedir? Egzersizden ne b..
597 24 488
Saç Büyümesi İle İlgili Gelişmeler

Kel ya da saçı az olanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar klonlama ile saç hücrelerini hedefledi kafa derisine saç hücreleri aktarılabi..
686 26 868
En Etkili Saç Bakım Önerileri

Saç yapısı bozulanlar için harika bir rehber.. Uzmanlardan en etkili saç bakım önerileri.. Hanımlar özellikle sizi ilgilendiren bu konuda sorularınız ..
566 26 338
Sağlıklı Besinler Hakkında 10 Küçük Sır

Sizler için en sağlıklı 10 besini bir araya getirdik ve işte hazır olun. Bu besinleri tüketin ve sağlıklı bir yaşama merhaba deyin. Elma- Günde bir..
439 4 441
Saç Neden Dökülür

Saç dökülmesi; tıpkı siyahın her daim az-çok moda olması gibi birşeydir; o kadar klasik, o kadar yaygın, o kadar bilindik. Bütün cinsiyetlerin, bütün ..
639 8 709
Kadın ve Erkek Orgazmının Farkları

Cinsel hayatın temel noktalarından biri orgazm olmak.. Kadın ve erkekte farklı gerçekleşen orgazmın incelikleri.. Kadınlarda orgazm, çoğunlukla dir..
608 23 837
Terapi Hakkındaki Efsane ve Gerçekler

Psikiyatriste gitmek kimsenin deli olduğu anlamına gelmiyor. Sıkıntılar ve sorunlar paylaşılıyor ve çözümler aranıyor. Terapi hakkındaki gerçekler.. ..
233 19 667
Hangi Bebeklerde Boy Kısalığı Yaşanabilir?

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz büyüme ile ilgili ilginç ayrıntıları paylaştı. Düşük kilolu bebeklerde ileride boy kısalığı sorunu yaşanabilir.. Peki bunu..
837 23 601
Çocuklar İçin En Sağlıklı Öğünler

Yeme içmelerine ne kadar özen göstersek de biz de hatalar ve eksiklikler yapabiliriz. Çocuklar için en sağlıklı beslenme önerileri.. Yeterli ve dü..
937 17 369