Saç Bakımı – Yıpranan Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

Saç Bakımı – Yıpranan Saçlar için Doğal Bakım Önerileri
83 4 62

Saçlara Bakım; Tüm bedenimiz ve cildimiz gibi saçlarımız da yaşlanıyor. Üstelik bunun tek kanıtı tel tel düşen aklar değil… Ama neyse ki, özel formüller ve bakım sırlarıyla saçları da “daima genç” kılmak mümkün.

Zamandan nasibini sadece bedenimiz ve cildimiz almıyor. Saçlarımız da tıpkı onlar gibi yaşlanıyor. Ancak saçların yaşlanması denince aklınıza hemen beyazlanma gelmemeli. Yaşla beraber onlara sağlık kazandıran bazı yapı taşlarını kaybetmesi ve yıllar içinde yapılan işlemlerin olumsuz etkisi saçlara o sağlıksız görüntüsünü veren faktörlerin başında geliyor.

Saçlara bakım için “anti aging” son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kavram. Genellikle 45 yaş üzeri için üretilen özel şampuan ve bakım ürünleri, saçlara kaybettiği gençliğini geri kazandırmayı hedefliyor.

Özellikle menopoz dönemi sonrasında, hormonal etkilerle saçlarda yaşlanma oldukça belirgin oluyor. Uzmanlara göre, menopozda vücudun kaybettiklerini yerine koymak amacıyla, doktor denetiminde yapılan takviyeler, saç sağlığı için de olumlu etkilere sahip. Ancak, tabii ki, siz işe fizyo lojik yıpranmayla savaşarak başlayabilirsiniz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece iç değil dış faktörler de saçın keratin ve pigment yapısını bozuyor. Bu noktada, saçları zarar veren kimyasal işlemlerden, UV ışınlarından, aşırı sıcak ve soğuktan korumak önem taşıyor. Ayrıca, saçları gençlik yıllarındaki gibi daima parlak ve ipeksi kılmak için kozmetik ürünlerden de yardım almanız mümkün.

Saçlara bakım yapmak için bu ürünleri deneyebilirsiniz:

M.Asam Saç Bakım Serisi: Güçlü bir antioksidan olan üzüm çekirdeği ekstresi içeriyor. Şampuan 29, maske 29 YTL.

Kerastase Biotic Serisi: Özellikle saç derisi üzerinde etkili. Aynı markanın gençlik bakımı yapan serisi de var. Şampuan 43, konsantre bakım ise 78 YTL.

Tresan Isırganotlu Şampuan: Isırgan otu özleri dökülmeyle savaşıyor ve saçlara parlaklık veriyor. 12,5 YTL.

Bioxcin Şampuan: Saç dökülmesini önlemek üzere formüle edilmiş ürün bitkisel özler içeriyor.

Pantene Provitamin Nem Serisi: B vitaminleri içeren seri saçları derinlemesine nemlendiriyor. Şampuan 5,39 YTL.

Beyazlayan saçlara öneriler

Saçlarımızın beyazlaması konusunda ne yazık ki hepimiz şanslı ve eşit değiliz. Bazılarımızda ilk beyaz tel ergenlikte ortaya çıkarken şanslı olanlarımızda ise 40 yaşından önce hiç beyazlama görülmüyor. Peki, ama saç neden beyazlıyor?

Uzmanlar bu sorunun yanıtını şu şekilde veriyor: “Saçlarınızın kökündeki pigment rezervleri tükendikçe beyazlama görülüyor ve sonuç olarak saç, gelişimi sırasında yeteri kadar pigment alamadığı için beyaz olarak uzuyor. Bu durum melanositler tarafından üretilen melaninin tamamen yok olması ya da azalmasının doğal bir sonucu.”

Eğer saçlarınızın ağarmasını hiç komplekse girmeden kabullenmeye niyetliyseniz bakımlarını da ihmal etmemelisiniz. Çünkü beyaz saçlar çok daha fazla özen ve bakım istiyor.

Saç bakımı için bu ürünleri deneyebilirsiniz:

Özellikle son yıllarda kullanılan bitkisel formüllü doğal saç boyaları saçlarınıza ve sağlığınıza zarar vermeden istediğiniz saç rengine kavuşmanıza imkân tanıyor. Bunlar beyazları kapatmak için de ideal.

Schwarzkopf Palette: Portakal özleri içeren kalıcı krem boya 7 YTL.

Garnier Nutrisse: Doğal meyve özleri içeriyor ve saça zarar vermiyor. 6.95 YTL

Organic Colors: Organik özellikteki boyayla saçlarınız yıpranmıyor ve beyazlar tamamen kapanıyor. 26 YTL

Tierra Saç Boyaları: 55 farklı rengi bulunan markanın formülünde aloe vera, E ve C vitaminleri var. 16.25 YTL

Phyto Color: Bitkisel özellikteki ürün saçlara boya sırasında bakım da yapıyor. 29.50 YTL

L”Oreal Excellence Creme: Krem boyanın önemli bir özelliği de evde uygulanmasının oldukça pratik olması. 12.50 YTL

Saç dökülmelerine “mitotik etki”

Restorex, aktif bileşeni “Mineral-Peptide Complex” sayesinde; saç köklerindeki hücre metobilizmasını harekete geçiriyor ve bu mitotik etki olarak tanımlanıyor. Mitotik etkinin direkt olarak saç yapımından sorumlu hücrelerin üretimini tetiklediği ve saç dökülmesine engel olan proteinleri artırdığı söyleniyor. Ezcanelerde bulabileceğiniz ürünün serum ve şampuandan oluşan seti kampanya dahilinde 65 YTL.

Zaman içinde saç parlaklığı azalıyor, saç kırılması artıyor saç dökülmeleri başlıyor. Güzel, doğal ve sağlıklı saçlar için yaşam biçimi ve vitaminler ..
198 13 681

Saçlarınızın harika görünmesini ve sağlıklı olmasını istiyorsanız 5 adımda saç bakımı yapmanız mümkün. İşte muhteşem saç bakımı tüyoları.. 1. NEMLE..
932 20 410

Buğday Yağı Buğday Yağı Hakkında Genel Bilgiler Buğday denilince akıllara ilk gelen Türk sofralarının vazgeçilmez besini Ekmek gelir. Ama bunun dışın..
577 5 883

Saç yapısı bozulanlar için harika bir rehber.. Uzmanlardan en etkili saç bakım önerileri.. Hanımlar özellikle sizi ilgilendiren bu konuda sorularınız ..
164 12 574

Saçınız özellikle nemli havalarda elektriklenip kabarıyor, bir türlü şekle giremiyor mu? Saç bakım uzmanından elektriklenmeye karşı özel bakım önerile..
587 19 740

Saç bakım salonlarının popüler bakımlarından biri olan keratin bakımı daha düz, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşturuyor. Keratin, saçınızdaki doğa..
304 25 892

Jojoba yağı güzellik alanında sıkça karşımıza çıkar. Yüz bakımı, masaj yağları ve cilt güzelliği ürünlerinde kullanılır. Kendiliğinden gelen yağ y..
303 18 781

Saçınız için en iyi şampuanı seçin ve kullanın. Her şampuan bakım sağlamaz. Boyalı saçların rengini ve canlılığını solduran sülfat içerikli ürünlerden..
481 16 702

Perkutan teknik tüm dünyada saç ekiminde kullanılan bir yöntem. Peki bu yöntemle saç ekiminde nasıl bir devrim yaratılacak işte ayrıntılar.. Perkut..
441 20 694

Yaz güneşi, deniz, kumsal derken cildimiz epey yoruldu ve kışa hazırlanmayı bekliyor. İşte cildimizi korumanın ve bakım yapmanın yolları.. Uzmanlar, ..
496 16 120

Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman çevresel koşullardan dolayı kırılan, yıpranan, bozulan saçlara onarıcı nemlendirici maske tarifi veriyor. Derma..
201 17 436

Doğal ürünlerle cilt bakımı yapmayı öğrenin. Ciltte oluşan güneş lekelerinden kurtulmak için hangi doğal malzemeleri kullanabiliriz?  Bu doğal..
818 15 197