Sağlık Hizmetleri Nelerdir Hakkında Detaylı Geniş Bilgi

Sağlık Hizmetleri Nelerdir hakkında detaylı geniş bilgi
81 7 84

    Sağlık hizmetleri, fert ve toplumun sağlıklı, uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar. Bu amaçla sağlık hizmetleri yürütülür.

    Sağlık hizmetleri şunlardır:

    a. Koruyucu sağlık hizmetleri
    b. Tedavi edici sağlık hizmetleri
    c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici)dir.

    ilk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan geçici tıbbi uygulamadır. Nakil süresince devam eder. Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder. ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır.

    Hastalık Nedir

    Sağlık yaşamın belli evrelerinde etkilenir. Sağlığı bozan etmenlerin sıklığı, türü ve etkinliği organ veya sistemleri az veya çok fonksiyonlarından alıkoyar. Sonuçta insan hastalanır. Veya sakat kalır. Ya da ölür.

    Sağlığı bozan etmenler kişisel, çevresel ve sosyal olmak üzere üç ana gruba ayrılır.

    Hastalığın tanımı, Hastalık Belirtileri, Hastalık Hastası olmak

    Değişik etmenlerin organ ve sistemlerde yaptıkları fizyolojik değişiklikler sonucu görevlerini yapamaz hale gelmesine hastalık denir.

    Hastalıklar, çeşidine, tuttukları organ ve sistemlere, toplumda görünüş özelliklerine, görüldükleri yaş gruplarına ve etkenlerine göre sınıflandırılırlar. Örneğin: Enfeksiyon hastalıkları, psikolojik hastalıklar, sosyal ve salgın has*talıklar, dejeneratif hastalıklar ve bebeklik çağı hastalıkları gibi.

    Hastalıklarda İlk Yardım

    ilk yardım, ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye tıbbi te*davisi yapılmadan önce ve bu süre içerisinde, anında, kaza yerinde, çevre imkanlarından yararlanarak ve ilaç kullanmadan yapılan geçici müdahaleler bütününe ilk yardım denir.

    ilkyardım, sağlık personeli veya bu alanda eğitim almış sağlık personeli olmayan kişilerce yapılır. Yapılan uygulama ve derlenen bilgiler acil bakım eki*bine iletilir.

    Acil Bakım Nedir, Acil Bakım Teknisyenliği

    Acil bakım, ilk yardım uygulamasından sonra veya ilk yardım ile birlikte kaza yerinde, ambulansta, acil serviste veya sağlık kuruluşunda kazazedenin hayatının devamının sağlanması için geçici süre ile yapılan tıbbi uygulamadır. Bu uygulama, sağlık personeli tarafından tıbbi araç-gereç kullanılarak yapılır.Acil bakımı yapan personel veya ekip, yaptığı uygulamaları ve yardımcı bilgileri tıbbi ve cerrahi tedaviyi yapacak olan ekibe iletir. Sorumluluğu da sona erer.

    İlk yardım ve Acil Bakım Teknisyeni (Teknikeri), ilk yardım uygulamaları, olay yerinin değerlendirilmesi, kazazedenin sağlığının korunması, kazazedenin acil sağlık kurumuna teslim edilmesi gibi hizmetler veren sağlık personelidir.

Lor Peyniri Kaç Kaloridir hakkında detaylı geniş bilgi Lor Peynirinin 100 gr 85 kalori vardır
781 18 363

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir ?
198 26 366

Sağlık hizmetleri, fert ve toplumun sağlıklı, uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar. Bu amaçla sağlık hizmetleri yürütülür. Sağlık hizme..
953 17 126

   Maurers Termojenik Yağ Yakıcı hakkında detaylı geniş bilgi  olarak görmüştüm.
834 13 873

 Kalori - İp Atlamak Kalori hakkında detaylı geniş bilgi İp Atlamak Kaçİp Atlamak 15 Dakikada 26 Kalori Yaktırır.
753 6 223

Domuz Gribinin Belirtileri - Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir
565 11 655

Cosfer Elektronik Tansiyon Aleti (Anneler Günü Özel) hakkında detaylı geniş bilgi
309 9 317

Doğuşatan Böbrek Hastalıkları Nelerdir     Böbreklerin oluşmaması,     Az gelişmişlik (hipoplazi),     ..
372 17 177

Börek Taşları Nelerdir?     Kalsiyum oksalat ve fosfat,     Magnezyum amonyum fosfat (strüvit taşları),   &nb..
567 16 879

Emniyet Kemeri Takmadığımızda Ne Olur (Video) hakkında detaylı ve geniş bilgi Emniyet Kemeri Takmadığımızda Ne Olur (Video)
224 12 594

Anal Fissürün Nedenleri Nelerdir? Anal fissürün nedeni bilinmemektedir, ancak yakınmalar makattan sert ve iri dışkının geçmesi ile belirginleşir. Has..
194 6 304

Allerjik Nezlenin Belirtileri Nelerdir? Burun tıkanıklığı ana belirtidir. Bununla beraber hapşırma, burun akıntısı ve burun kaşıntısı gibi belirtile..
477 7 298